PODBIEL. Oravská vodárenská spoločnosť menila ceny za vývoz žúmp. Majú motivovať ľudí k napájaniu sa na kanalizáciu a tam, kde túto možnosť nemajú, k legálnej likvidácii odpadových vôd.
Museli ísť nižšie
Päť rokov dozadu si dôchodkyňa Mária z Oravské Bieleho Potoka dala vyviezť žumpu. Stálo ju to takmer tristo eur. „Pri mojom dôchodku je to likvidačné, najbližšie budem musieť nájsť iný spôsob, lebo toľko peňazí z dôchodku neodložím,“ povedala. Ceny boli až odradzujúco vysoké.
Podobný názor mali viacerí. Preto žumpy vyvážajú ľudia z dediny, ktorí na to majú stroje. Vypúšťajú ich kdekoľvek, samozrejme, nie v čistiarni odpadových vôd (ČOV).
Po novom by sa mala situácia zmeniť. Od októbra totiž platí nový cenník Oravskej vodárenskej spoločnosti. Ceny klesli niekde o polovicu oproti pôvodným, niekde aj viac.
„Zohľadňujú len náklady na odvoz a likvidáciu, bez toho, aby z toho spoločnosti vznikal zisk,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obci Horná Orava.
Novinka v zákone
Pôvodne chcelo vedenie vodárenskej spoločnosti urobiť ceny, ktoré by zohľadňovali, či v danej dedine je alebo nie je kanalizácia a teda či ľudia majú možnosť napojiť sa na ňu. Tam, kde kanalizácia je, mali byť poplatky vyššie.

„Pre tých, ktorí ju nemajú, by to však bolo nefér, lebo tam ich nemáme do čoho nútiť,“ vysvetľuje Ján Banovčan. „Zároveň informujeme starostov obcí, kde majú kanalizáciu, ktoré domácnosti sú na ňu napojené. Aby mali prehľad, lebo sú podozrenia, že buď sú niektoré domácnosti napojené načierno, alebo likvidujú odpad prečerpávaním, aby ušetrili.“