Chrániť prírodné dedičstvo, faunu a flóru a ich vzájomné vzťahy je cieľom vyhlasovania chránených území. V súčasnosti máme na území Slovenska deväť národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Najstarším národným parkom je Tatranský národný park, vyhlásený v roku 1949. Chránená krajinná oblasť Horná Orava vznikla v roku 1979.
O štyridsiatich rokoch CHKO Horná Orava hovoríme s riaditeľom jej správy Dušanom Karaskom.
Pripomenuli ste si 40. výročie vyhlásenia Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Napĺňa svoje poslanie? Ktoré roky boli najnáročnejšie a v čom?

Každé obdobie z tých štyridsiatich rokov existencie CHKO Horná Orava má svetlé i tienisté stránky.
V posledných rokoch je to však čoraz horšie vo všetkých ohľadoch.
Ekonomika sa rozvíja, firmy i jednotlivci majú viac peňazí ako kedykoľvek predtým. Sloboda umožňuje využiť všetok tvorivý potenciál. To samo osebe je pozitívne.
Problémom je, že výrazne narastajú tlaky na krajinu. Väčšina nechce rešpektovať verejný záujem, ale len záujem svoj, osobný, alebo skupinový. K tomu sa pridáva nízka vymožiteľnosť práva a pokles jeho rešpektovania. Pri nedostatku financií, personálu a nedostatočnej legislatíve sa nám len s veľkým vypätím darí aspoň zachovanie súčasného stavu.
Podstatou chránených krajinných oblastí je ochrana prírody pred človekom a pre človeka. Nie je takto postavená definícia príliš rozporuplná?
Áno, je rozporuplná. Rozpor tkvie v uhle, resp. úrovni pohľadu na ochranu prírody.