MÚTNE. Až príliš bohatá snehová nádielka na začiatku tohto roka poškodila lesy. Množstvo ťažkého snehu polámalo vrcholce smrekov.

Na odstraňovaní vrcholcovej kalamity predtým pracovali obyvatelia Mútneho. Lesy SR im dovolili vyviezť a spracovať polámané vrcholce. Ide o drevo, vhodné len na palivo. Pre majiteľa je ekonomicky nezaujímavé, pretože ho je málo a ťažba je neefektívna.
Ľudia šetrne, firmy necitlivo
„Vrcholce sme vyviezli a spracovali maximálne opatrne tak, aby sme nepoškodili stojace stromy, pôdu a prírodu,“ hovorí starosta Mútneho Marián Murín. „Teraz vidíme, ako to tu devastujú ťažkými strojmi. Z toho sa príroda nespamätá desaťročia.“
Generálnemu riaditeľovi štátneho podniku Lesy SR napísal list so žiadosťou o pomoc pri zabezpečení ťažby dreva bez devastácie prírody a bez nešetrných zásahov do prírody firmami, ktoré si podnik objednal, alebo ktoré si takzvane kúpili drevo na koreni či na pni.
Obec dlhodobo upozorňovala zástupcov Lesov SR na nešetrnú likvidáciu vrcholcovej kalamity.
Dá sa to robiť aj inak
V katastrálnom území Mútneho hospodária Lesy SR, na území s výmerou približne dvetisíc hektárov. Sú tam skoro všetky pramene dvoch potokov Mútnik a Mútnanka s ich prítokmi a pramene pitného zdroja dediny. Mútňania majú strach, že o ne prídu.

„Lesníci zatvárajú oči, prípadne sa otáčajú chrbtom k tomu, ako táto firma devastuje našu prírodu,“ povedal Murín. „Táto firma môže ťažiť 24 hodín denne, môže ťažiť cez vodu a potoky, robiť meter hlboké koľaje, odvážať z lesa drevo v noci.“
Starosta tvrdí, že v zmluve o ťažbe sú všeobecné záväzné podmienky, ktoré určujú aj povinnosti.
Podľa nich by ťažobná spoločnosť mala denne vyčistiť brehy tokov do vzdialenosti päť metrov na jednu a druhú stranu, ťažbu prerušiť na obdobie, keď je pôda neúnosná.
Nemali by pracovať, ak sú koľaje hlbšie ako 30 centimetrov, vtedy ich musia sanovať, zasypať. Mali by použiť technológiu ťažby s ohľadom na životné prostredie a únosnosť krajiny.