TRSTENÁ. Od Slovenského národného povstania uplynulo sedemdesiatpäť rokov. Dotklo sa aj väčšej časti hornej Oravy. Trstenský historik Marek Ďurčo zozbieral historické zaujímavosti, ktoré boli doteraz ukryté vo archívoch.
Nedostatok potravín
Na povstaleckom území sa už dávno pred vypuknutím povstania začínajú konšti-tuovať národné výbory kopírujúce fungovanie štátnej správy. V Trstenej sa hotel Roháč stáva sídlom ilegálneho okresného národného výboru. Vznikol tajne a podporoval myšlienku povstania, no na druhej strane v meste aj naďalej fungovali oficiálne štruktúry štátnej moci.
V júni 1944 Hornooravci bojujú s nedostatkom potravín. Trstená a obce spadajúce pod spoločný obvodný notariát, teda Zábiedovo a Brezovica, neboli dostatočne zásobované základnými potravinami. „Boli stanovené prídely, u šošovice napríklad 400 kíl pre každú obec, pre Trstenú o niečo viac,“ hovorí Marek Ďurčo. „Zachoval sa dokument, podľa ktorého mal okresný úrad v spolupráci s notárskym úradom najchudobnejším prerozdeľovať šošovicu, margarín a zemiaky.“
Iba v latinčine
O vojnovom dianí sa zachovalo veľa zápiskov vo františkánskych kronikách. Výhodou bolo, že ich františkáni písali v latinčine, aby ich väčšina ľudí nemohla prečítať. Nebolo vylúčené, že sa knihy dostanú do rúk Nemcov či Rusov. Málokto z nich však vedel po latinsky. Raz sa aj stalo, že kroniku zhabali ruskí vojaci. Nič sa z nej však nedozvedeli. V auguste 1944 páter Remigius Školák zachytil vtedajšie dianie.

„Besnota vojny sa priblížila už k nám,“ píše. „Nás presvedčil o prítomnosti Rusov nález ruských mincí v kostolnej pokladničke. V našom kraji na slovensko-poľskom pohraničí začal ozbrojený konflikt už 28. augusta. Nemeckí vojaci prišli sem na jednom aute ako špióni a pokračovali až do Oravského Podzámku, kde ich chytili a popravili. Nemecké vojsko 29. augusta obsadilo Slovensko. Nasledujúci deň boli povolaní do zbrane všetci muži schopní zúčastniť sa vojny a mali do 40. veku života. Nie všetci však uposlúchli tento príkaz.“

Františkáni a majetnejší Trstenčania mali aktuálne informácie o dianí vo svete z rádií, ktoré počúvali tajne. Obyčajní ľudia sa dozvedeli len to, čo vybubnoval bubeník, keďže k novinám či rádiu prístup nemali.
Boje o strategický objekt
Severná časť Oravy susedila s generálnym guvernantom, ktorý obsadila nemecká branná moc. Prechádzala tadiaľ železnica, ktorá išla od Kraľovian cez Trstenú až do Nového Targu. Dôležitým strategickým bodom na tejto trase bola trstenská rafinéria minerálnych olejov, ktorú s manželkou a ďalšími akcionármi založil Trstenčan Móric Maťuga.