ORAVA. Nepotrebného oblečenia určeného na vyhodenie pribúda. Mnohé končí na skládkach. Ľudia sa učia nosiť ho aj do kontajnerov. Spôsobov, ako s ním naložiť, je však viac.
Pred rokmi začala po oravských mestách rozmiestňovať kontajnery poľská firma. Zakrátko sa k nej pridala oravská, ktorá sídlila v Podbieli. Tá pred časom skončila a jej agendu prebral nástupca z Bratislavy.
Zmenila sa viac-menej len frekvencia vývozu. Tá bola kedysi dosť sporadická, čím vznikal okolo kontajnerov neporiadok, keďže ľudia si zvykli nosiť tam staré oblečenie. Dnes je situácia lepšia.
Kontajnery sú často plné
V Námestove je aktuálne osemnásť kontajnerov, štyri má neziskovka Pomocný anjel a ostatné Poliaci. V zmluvách oboch spoločností sa píše, že musia nádoby vyprázdňovať minimálne raz za dva týždne, Slováci doplnili, že v prípade potreby aj viackrát.

„Často sa stáva, že treba chodiť aj častejšie,“ hovorí Jozef Trnovec z námestovského mestského úradu. „Vtedy majiteľov kontaktujeme telefonicky. Žiaľ, nie vždy sú schopní prísť do 24 hodín, takže potom je okolo nádob neporiadok, lebo sú preplnené aj niekoľko dní. Dobré obdobia sa striedajú s tými horšími.“
Nádoby na sídliskách či v zbernom nádobe sú zaplnené skôr, neraz krátko po ich vyprázdnení, na čo spoločnosti nestíhajú reagovať. „Neprispieva to k dobrej vizitke mesta, ale v poslednej dobe sa situácia zlepšuje.“
Rôzne využitie
Do kontajnerov patrí oblečenie, obuv, hračky, kabelky. Mali by byť v takom stave, aby ešte niekomu mohli poslúžiť. Znečistené a poškodené šatstvo, uteráky či posteľná bielizeň už nikomu nepomôžu a len zaberajú miesto. Pomocný anjel, podľa informácií z ich webovej stránky, rozdáva veci rodinám v núdzi, detským domovom, nemocniciam, ale aj jednotlivcom odkázaným na takúto pomoc.
Poliaci obsah kontajnerov triedia podľa kvality. „Najlepšie kusy posielajú do krajín tretieho sveta, nepoužiteľné šatstvo končí napríklad ako výplň sedačiek,“ uvádza Jozef Trnovec.