TRSTENÁ. Nam honor apes nobis ut semper – vždy by sme mali ctiť včely. Týmito slovami začínala aj končila slávnostná konferencia organizovaná pri príležitosti stého výročia založenia prvej včelárskej organizácie v oravskom regióne – Miestneho včelárskeho krajinského spolku Tvrdošín, ktorého priamym pokračovateľom je Slovenský zväz včelárov, základná organizácia Trstená.
Ďakovali na omši
Osláv pri príležitosti okrúhleho jubilea sa zúčastnili desiatky včelárov zo širokého okolia. Hold svojim predkom, ale aj túžbu po nasledovníkoch a prosby za to, aby včely obchádzali choroby, vzdali milovníci včelárstva na slávnostnej svätej omši v Kostole sv. Martina v Trstenej.
Následne sa pozvaní hostia presunuli do neďalekého hotela, kde ich organizátori privítali včelárskou hymnou.

„Včelárenie je pre väčšinu z nás koníčkom a životným štýlom,“ hovorí predseda trstenskej včelárskej organizácie Ivan Maťuga. „Nepozeráme na včielky cez peniaze za účelom zisku, ale nazeráme na ne ako na spoločenstvo, od ktorého sa ľudia majú čo učiť. A to učenie, získavanie nových vedomostí, platí pre včelára najmä v súčasnosti.“
Dlhá história
Program bol bohatý. Predseda trstenskej organizácie sa vrátil aj do ďalekej histórie. „Prvá písomná zmienka o včelárstve na Orave, ktorú sa mi podarilo dohľadať, je z roku 1607,“ priblížil Ivan Maťuga. „Je z obce Veličná a hovorí o dani – o desiatku od včiel.“

Dôležitejší pre Hornooravcov je však dátum 15. augusta 1919, kedy sa v Bratislave stretli zástupcovia novozaložených 44 miestnych krajinských včelárskych spolkov a založili Zemské Ústredie včelárskych spolkov na Slovensku. Vo vedení bolo aj niekoľko významných oravských mien – Koloman Novacký, rodák z Krásnej Hôrky, Ján Natšin, rodák z Brezy, či Jozef Medvecký z Tvrdošína a Emil Joštiak, učiteľ v Oravskom Podzámku, ako náhradníci.
Medzi 44 včelárskymi spolkami boli založené aj včelárske krajinské spolky v Dolnom Kubíne a v Tvrdošíne.