Kliknite a dostanete sa na webstránku školy

Študujte menej, ale múdrejšie
Tipy pre študentov: Desať tipov, ako urobiť učenie efektívnejšie a zaujímavejšie.
Nie vždy platí heslo, čím viac, tým lepšie. Niekedy viac znamená menej, najmä v prípade, ak sa učíte neefektívne. Existuje však množstvo užitočných pomôcok a techník, ktoré vám môžu pomôcť študovať účinnejšie pri vynaložení menšej námahy, zostať motivovaní a organizovaní a nestratiť sa v množstve úloh.

Pýtajte sa správne
Ak pri výklade vyučujúceho niečomu nerozumiete, nereagujte spôsobom: „Ja
Nebojte sa experimentovať
Každý z nás je jedinečný a originálny. To čo skvelo funguje u jedného človeka, nemusí mať žiaden efekt u iného. Nájdite si spôsoby učenia, ktoré vám vyhovujú najviac. Tými, ktoré vám neprinášajú ovocie, sa netrápte. Nebojte sa experimentovať a hľadať úplne nové cesty, ktoré prinesú želaný výsledok.
ničomu nerozumiem.“ Radšej si celý problém rozdeľte na malé celky, prejdite si jednotlivé body a pomenujte, čo vám ešte dáva zmysel a kde presne ste sa už začali strácať. Bude potom omnoho jednoduchšie konkrétny problém objasniť a vyučujúci určite ocení záujem a snahu o zlepšenie. Navyše si tým precvičujete schopnosť rozpoznať koreň problému, čím sa vyhnete zbytočnému chaosu a pomôže vám to aj pri riešení mnohých životných situácií.
Ručne – stručne
Aj keď vám vyučujúci dovolí písať si na hodine poznámky na laptope, zostaňte radšej pri osvedčenej klasike. Hoci sú elektronické poznámky napísané rýchlejšie, nemusí to byť vždy výhoda.

Pri tomto spôsobe je totiž veľmi ľahké upadnúť do stavu automatického zapisovania všetkého, čo je povedané, a to bez triedenia informácií či vnímania ich obsahu. Ručné písanie je však aktívnou činnosťou udržiavajúcou mozog v pozore. Študentov tiež núti premýšľať nad tým, čo píšu, zjednodušovať zložité vetné konštrukcie a vypúšťať všetko nepodstatné.
Výskumy tiež ukazujú, že pre tých, čo používajú pero a papier, je aj po polhodine omnoho jednoduchšie spomenúť si na preberané učivo.
Zahrňte do diára aj skúšky a domáce úlohy
Vyhraďte si poobede čas na štúdium a zaznamenajte si ho ako svoju úlohu dňa.
Prehľad školských prázdnin
■ Polročné prázdniny: piatok 1. februára
Jarné prázdniny: od pondelka 18. februára do piatka 22. februára (platí pre Košický a Prešovský kraj), od pondelka 25. februára do piatka 1. marca (platí pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj), od pondelka 4. marca do piatka 8. marca (platí pre Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj)
■ Veľkonočné prázdniny: od štvrtka 18. apríla do utorka 23. apríla (vrátane)
■ Letné prázdniny: od pondelka 1. júla do soboty 31. augusta (návrat do školy v pondelok 2. septembra)
■ Jesenné prázdniny: od stredy 30. októbra do štvrtka 31. októbra (návrat do školy až po víkende, keďže Sviatok Všetkých svätých pripadol na piatok).
■ Vianočné prázdniny: od pondelka 23. decembra do utorka 7. januára 2020 (vrátane)
Zaraďte to do svojho diára medzi ostatné dôležité termíny, ako je návšteva zubára a kino s priateľmi. Pri tvorbe plánov na daný deň tak nezabudnete počítať aj s touto povinnosťou a váš program nadobudne pevnejšie kontúry, ktoré vás budú motivovať dodržať stanovený rozvrh. Pri ohlásenej písomke či skúške si presne naplánujte, koľko strán či kapitol v daný deň chcete prebrať a vyhraďte si tiež aspoň jeden deň na opakovanie. Tak sa nestane, že sa nestihnete dostatočne pripraviť.
Vytvorte si študijný kútik a atmosféru
Vyhraďte si na obľúbenom mieste špeciálny priestor na štúdium. Nemusí však ísť len o pracovný stôl, pokojne to môže byť aj gauč, záhradná stolička či koberec na zemi. Posteľ však nie je úplne vhodná voľba, pretože zvádza k poobedňajšiemu spánku. Prineste si na vyvolené miesto všetko, čo budete potrebovať – učebnice, zošity, perá, zvýrazňovače, lepiace papieriky prípadne aj laptop. Zariaďte sa tak, aby ste nemuseli zbytočne odbehávať po zabudnuté veci.
Aby sa učenie stalo príjemnejším, vytvorte vôkol seba pohodlnú a útulnú atmosféru. Vezmite si so sebou obľúbené vankúše alebo najlepšiu stoličku, zalejte teplý čaj a zapáľte vonnú sviečku. Ak sa vám podarí vytvoriť si prostredie, v ktorom sa cítite dobre, omnoho radšej sa tam budete vracať, aj keď na vás budú čakať nedokončené úlohy.
Paradajková metóda zvyšuje efektivitu učenia
Veľmi často využívanou metódou štúdia je tzv. technika pomodoro, čo po taliansky znamená paradajka. Názov získala vďaka kuchynským minútkam, ktoré sa vyrábajú aj v tvare tejto plodiny.
Táto metóda funguje na princípe rozdelenia si učebného procesu na krátke časové intervaly, napríklad 25 – 30 minút, počas ktorých sa venujete výlučne jednej činnosti. Po vypršaní času si môžete dať 5- až 10-minútovú prestávku. Počas nej je dobré ísť sa trocha poprechádzať, doplniť si vodu, vziať si niečo na jedenie, pohrať sa s domácim maznáčikom a pod.

Tento čas tiež môžete využiť ako formu odmeny za úspešne absolvovaný študijný blok a prelistovať si sociálne siete, odpísať kamarátom alebo pozrieť si krátke video. Nebojte sa však s časovými intervalmi experimentovať a nájsť tak pomer štúdia a pauzy, ktorý vám bude vyhovovať najviac.
Zapíšte si rozptýlenia
Pokiaľ máte problém sústrediť sa dlhší čas na jednu vec a vaša myseľ neustále zabieha k činnostiam, ktoré by ste momentálne robili omnoho radšej, zapíšte si ich na papier. Týmto spôsobom získate istotu, že na to nezabudnete. Môžete to teda pustiť z hlavy s vedomím, že sa k tomu viete kedykoľvek vrátiť. Zapísané činnosti tiež môžu fungovať ako odmeny po ukončení študijného bloku. Ak vám teda uprostred učenia napadne pozrieť si výsledky včerajšieho futbalu, povedzte si, že sa tým potešíte počas prestávky. Radosť tak bude dvojaká, nielen z odmeny, ale aj s dodržania učebného harmonogramu.
Učte sa v obrazoch
Staré, no pravdivé príslovie hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ľudská myseľ si naozaj rýchlejšie zapamätá to, čo si vie predstaviť, teda transformovať do podoby obrazu. Vyskúšajte si vedľa poznámok kresliť malé ilustrácie toho, čo sa práve učíte.

Nezaoberajte sa ich estetickou stránkou. Nie je dôležité, ako obrázok vyzerá, ale že vám vytvorí lepšiu predstavu o obsahu učiva. Ak to nepomáha, vymyslite si krátky a vtipný príbeh a neklaďte mu žiadne hranice.
Bizarné či zábavné situácie, do ktorých učebnú látku zasadíte, vám pomôžu zapamätať si všetko nielen rýchlejšie, ale aj na omnoho dlhšiu dobu. Molekula vody napríklad vyzerá ako auto, do ktorého môžete nasadnúť a vydať sa na prieskum chémie. Krištof Kolumbus môže pokojne vyzerať ako pirát, hľadajúci poklad na nikým nepoznanom mieste. Fantázii sa medze nekladú, veď učenie môže byť aj zábavné a kreatívne.
Zabehajte si
Využite niektorú z prestávok v učení na aktívny pohyb. Predídete tak ochabnutiu svalov a spálite trocha kalórií navyše, no to nie je všetko. Cvičením rozhýbete nielen telo, ale aj mozog, ktorému týmto pomôžete zvýšiť rýchlosť spracovávania informácií. Správna miera cvičenia vás tiež nabije energiou, takže aspoň na istý čas prestanete nad nudnou látkou zaspávať. Endorfíny, hormóny šťastia, vyplavené do tela počas cvičenia, vám zlepšia náladu a dodajú aj ďalšiu chuť do učenia.
Študujte v skupine
Pokiaľ nie ste silný introvert, s kamarátmi do dažďa sa vám bude určite učiť
Prehľad štátnych sviatkov. Na ktoré dni pripadnú?
■ 19. apríla (Veľký piatok), piatok
■22. apríla (Veľkonočný pondelok), pondelok
■ 1. mája (Sviatok práce), streda
■ 8. mája (Deň víťazstva nad fašizmom), streda
■ 5. júl (Sviatok svätých Cyrila a Metoda), piatok
■29. augusta (Výročie SNP), štvrtok1. septembra (Deň Ústavy Slovenskej republiky), nedeľa
■ 15. septembra (Sedembolestná Panna Mária), nedeľa
■ 1. novembra (Sviatok Všetkých svätých), piatok
■ 17. novembra (Deň boja za slobodu a demokraciu), nedeľa
■ 24. decembra (Štedrý deň), utorok
■ 25. decembra (Prvý sviatok vianočný), streda
■ 26. decembra (Druhý sviatok vianočný), štvrtok
veselšie. So študijnými partnermi si môžete vzájomne vysvetľovať učivo či navzájom sa preskúšavať a motivovať sa tak k lepším výsledkom. Je však lepšie, ak sa najprv každý naučí danú látku individuálne a skupinové štúdium využijete na opakovanie a objasnenie problematických častí. Zvyčajne tiež platí, že čím menej ľudí sa v skupine nachádza, tým lepšie medzi sebou spolupracujú. Príliš veľa ľudí na jednom mieste má problém udržať jednotnú komunikáciu a môžu sa vzájomne veľmi rozptyľovať. Najefektívnejšie pracujú skupiny, ktoré majú len dvoch alebo troch členov
Snívajte vo veľkom
Na snívaní veľkých snov nie je nič zlé, ale snívať dlho je, aspoň čo sa týka efektivity učenia, rovnako dobré. Počas spánku si myseľ nielen oddýchne, ale taktiež posilňuje novozískané spomienky. To, čo sa pred spaním naučíte, si teda vďaka oddychu v posteli budete pamätať lepšie. Vyhnite sa však opakovaniu učiva tesne pred večierkou. Môžete si tak privodiť problém so zaspávaním alebo znížiť kvalitu spánku.
Daniela Marcinová
