ORAVA. Lesy sme my, taký slogan si vzali za svoj štátni lesníci. Aktivisti, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku, zase vyšli s presvedčením My sme les.
Tak kto je vlastne les, keď nám mizne pred očami?
“...Len okamih tam pobudnutia, už mŕtvie bôľ, už slabnú putá. Zrak čistí sa, tlak voľneje, i oživujú nádeje...“
„
Symbolicky práve pri hájovni pod Babu horou, odkiaľ Hviezdoslava inšpiroval pohľad na zelené lesy k napísaniu slávnej lyrickej básne Pozdrav, ktorá oslávila hornooravskú prírodu a jej liečivú silu, sa stretlo zhruba sto lesníkov a správcov lesov i ochranárov a politikov z celého Slovenska.
Ich dlhodobo ostré spory veštili búrlivú debatu na Lesoochranárskej konferencii aj preto, že organizátori už v pozvánke položili otázku Ťažobná uzávera v lesoch – Áno? Nie?
Ak Áno, prídu o prácu
„Keby sme ťažbu stopli, množstvo ľudí by prišlo o prácu v lese, na pílach i v drevospracujúcom priemysle,“ zhodli sa zástupcovia vlastníkov a obhospodarovateľov lesov.
„To je sociálny aspekt, je tu však aj ekonomický. Nie sme schopní zabrániť odumieraniu smrečín, ale vieme ho spomaliť aktívnym spracovaním živých chrobačiarov i aktívnou ochranou lesa.“
Ťažobnej uzávere povedal nie aj Milan Ovseník zo Slovenskej spoločnosti urbárov a iných spoločenstiev Žilina. „Na Slovensku je zhruba 3000 pozemkových spoločenstiev. Urbáre sú podľa neho typickými komunitnými podnikmi, ktoré tvoria život na dedinách.
„Keď si porovnáme ich obhospodarované výmery a rozlohy obcí, tak takýto podnik spravuje skoro polovicu katastra. Ťažobná uzávera je nerozumná, nepripravená, nie je cestou pre Slovensko.“
Ovseník dodal, že v posledných rokoch akoby nám nešlo o krajinu, ale iba o prírodu.

„Často sa pýtam ochranárov, že ak chcú chrániť živočícha, rastlinku, chrobáka, kde v tom ich ekosystéme je človek?“
Rovnako nie ťažobnej uzávere hovorí aj Združenie lesných robotníkov. „Mala by dopad na zhruba 3600 živnostníkov a 2000 lesníkov. „Keď U. S. Steel ohlásil, že prepustí 2500 ľudí, bolo z toho veľké haló. Keď ide o ľudí od lesa, je ticho.“
Poriadok v ťažbe
Opačný názor majú ochranári. Predseda Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč nedávno navrhol vyhlásiť dočasnú uzáveru ťažby v lesoch, aby bol čas na zavedenie systémového poriadku v ťažbe, kontrole a predaji dreva.