ZUBEREC. Múzeum oravskej dediny a ľudia, ktorí sa starajú o jeho chod, majú za sebou nespočetné množstvo vystúpení a rôznych programov.
Tento rok si pripomínajú dvadsať rokov odvtedy, ako sa na scénu prvýkrát postavilo neformálne zoskupenie Folklórny kolektív Brestová. Tvoria ho ľudia, ktorí turistom neúnavne, takmer deň čo deň, približuje niekdajší život na starej Orave.
Aj palica je nástroj
Hlavným poslaním múzea v prírode je prinášať informácie o starodávnych predmetoch, ktorých sú v skanzene celé zbierky, ale aj o ľudovej kultúre, bývaní, architektúre. Nestačí však len expozícia, čo si ľudia pracujúci v múzeu naplno uvedomujú.
Práve preto začali pred rokmi s prípravou programov prinášajúcich zaujímavosti o niekdajšom živote Oravcov, s ktorým boli neodmysliteľne späté hudobné nástroje a tradičný odev. A práve zaujímavosti o nich priniesol kolektív Brestová v rámci osláv svojho jubilea.

„Vedeli ste, že aj obyčajná palica sa stane hudobným nástrojom? Len na ňu stačí pribiť retiazky,“ rozpráva Richard Janoštín. „Takéto nástroje, u nás sme to bunkoš volali, sa používajú v betlehemských hrách, kde naše deti návštevníkom prinášajú niekdajšiu krásu a tradíciu zachovávania vianočných zvykov.“
Dedinčanov vraj na bunkoši učili hrať trstenskí františkáni. Práve tí ich zasväcovali aj do tajov betlehemských hier.
Betlehemci počas Vianoc postupne obchádzali všetky domy v dedine, hrávali však aj po okolitých obciach, ak si tým mohli čo-to zarobiť.
Rapkáče namiesto zvoncov
Veľká noc je okrem iného typická zaväzovaním kostolných zvonov. Od Zeleného štvrtku do Bielej soboty sa na nich nezvoní.
Aby sa však ľudia ani počas týchto dní nezabudli modliť, chodievali deti alebo miništranti po dedine s rachotajúcimi drevenými rapkáčmi práve v čase modlitieb.