
Obsahom stretnutia bolo spoločné posúdenie Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Námestovo, ktorého vízia vznikla spoluprácou poslancov mestského zastupiteľstva, bývalého primátora, súčasného viceprimátora a spolupracovníkov mestského úradu. Do ideového dopracovania tohto základného dokumentu prítomných vyzval zastupujúci primátor, ktorý spomínanú štúdiu v komentári zároveň verbálne aktualizoval.
V Námestove pôsobí 359 väčších či menších priemyselných firiem a prevádzok – od veľkých firiem ako sú PUNCH a ZŤS Námestovo až po firmy s regionálnou pôsobnosťou. Vďaka ním je na pôde mesta iba 8-percentná nezamestnanosť a Námestovský okres sa „vyvliekol“ spomedzi oravských okresov, patriacich k okresom chudoby. „Je to určite potešujúce“, hovorí Pavol Farský, „na druhej strane však vďaka tomu prichádza okres i mesto Námestovo o možnosť čerpať prostriedky z rôznych fondov, ktorými EÚ podporuje ekonomicky slabé regióny Slovenska.“ Banky a inštitúcie, ale i podnikatelia prichádzajú na pôdu mesta sami, pretože idú do silného ekonomického prostredia. Akým zázrakom Námestovo i okres nechal za sebou bývalú metropolu Oravy, Dolný Kubín a ekonomická sila oravského regiónu sa pomaly ale isto presúva pod Babiu horu? Bez väčších analýz možno povedať, že za výsledkom je konkrétna práca všetkých predstaviteľov námestovskej samosprávy a spolupráce ZMOBO “dotiahnuť“ do Námestova úrady, ako je okresný súd, polícia, „vybojovať“ okresné sídlo a určite tiež v tom, že v tomto okresnom meste je neformálna snaha zainteresovaných spolupracovať v prospech rozvoja Námestova. Potvrdením je aj aktívna účasť zástupcov samosprávy, školstva, zdravotníctva, kultúry a športu i podnikateľov na spomínanom stretnutí v stredu 11. mája na pôde MsÚ. Ak metropole dolnej Oravy v minulosti všetko prichádzalo akosi automaticky, pretože bola centrom, Námestovčania sa o súčasné pozície prakticky vo všetkých oblastiach museli doslova pobiť. Nechýba im bojovnosť, dravosť a jednota. Tú ale budú, zdá sa, „vďaka“ reforme verejnej správy opäť potrebovať, pretože niektoré prepotrebné inštitúcie odtiaľ zas „odchádzajú“. „To nie je reforma s cieľom prísť bližšie k občanovi, ale reforma vzdialiť sa od občana“ povedal prítomným zástupca primátora Pavol Farský, poznamenajúc, že snahy o návrat úradov odčerpávajú nemálo času a energie.
Námestovo, toto osemtisícové mesto je mestom mladých. Ekonomicky aktívneho obyvateľstva je tu 28%, občanov v dôchodkovom veku 8%, ale obyvateľov v predpoduktívnom veku až 63%. Tri základné školy majú približne 1200 žiakov a sú životaschopné, pretože triedy prvákov sa napĺňajú. Námestovské stredné školy navštevuje 3 800 žiakov a študentov. „Námestovu treba viac vzdelaných ľudí, približne 40% obyvateľov má iba základné a iba 5% vysokoškolské vzdelanie, námestovské stredné školy však kapacitne nestačia a to je problém, ktorý treba riešiť“ odkrýval úlohy budúcich dní a blízkych rokov v oblasti školstva a vzdelanosti obyvateľstva Pavol Farský. „Mladým treba nielen školy, ale aj byty. Mnohí z Námestovčanov sa v nedávnej minulosti odsťahovali do okolia, kde našli lacnejšie bývanie a možnosť postaviť si rodinné domy. Príprava projektovej dokumentácie na realizáciu inžinierskych sietí – vody, elektriny a plynu na sídlisku Čerchle je od januára tohto roku v plnom prúde. Investičná bytová výstavba má v Námestove prioritu.“
Vari najväčšia diskusia popri tematike výstavby sídlisk a cestnej infraštruktúry sa rozvinula na tému ďalšieho budovania nábrežia Oravskej priehrady. K súčasným penziónom treba, tak ako to uvádza aj spomínaná štúdia, ďalšie zariadenia cestovného ruchu s cieľom využívať plavby loďami. „Dominantou je jazero a treba ho využiť na plavbu - po ňom, nie v ňom, pretože je studené“, prisvedčil poslanec MsZ Florián Benček, ktorý oceňuje postup súčastného vedenia mesta. Druhý projekt na nábreží priehrady je športovo-relaxačný – areál so saunami, masážami, vnútorným i vonkajším bazénom. Zahraničné firmy možno po čase odídu, ale turistický ruch tu kvôli vybudovaným zariadeniam zostane, poznamenal ktorýsi z prítomných. „Poriadok treba urobiť s rybármi, ktorí si na brehu priehrady stavajú rôzne prístrešky a robia neporiadok“, upozornil Jozef Trnka. Treba tiež, aby turisti na brehoch priehrady vedeli, čo môžu, a čo nemôžu. Je nutné vydať jestvujúci, ale aktualizovaný a zrozumiteľným jazykom podaný Štatút Oravskej priehrady... Nemálo námetov v oblasti životného prostredia, školstva, športu na pôde mesta, odznelo na prezentácii Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Námestovo. K dokumentu sa môžu vyjadriť všetci občania mesta Námestovo a nie iba účastníci spomínaného rokovania. Každý môže zájsť na úrad, alebo svoje návrhy a pripomienky povedať poslancovi svojho volebného obvodu, a keďže je pred voľbami, možno pripomienkami a požiadavkami z okruhu svojho pôsobenia „zaviazať“ i kandidáta na post primátora.
(lá)