ORAVSKÁ POLHORA. Gajdošov z desiatich krajín privítajú najbližší víkend v Oravskej Polhore na jubilejnom 20. ročníku medzinárodného festivalu Gajdovačka. Podľa manažérky Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Alexandry Mikulášovej očakávajú rekordný počet účastníkov. Prísť by ich malo viac ako 180.
Festival sa začne v piatok 13. septembra v Kultúrnom dome v Oravskej Polhore sprístupnením výstav a prezentáciou publikácie vydanej pri príležitosti okrúhleho výročia Gajdovačky.

"O 17.00 h sa bude konať súťaž detí v speve ľudových piesní Tak spievala moja babka na počesť speváčky Anny Rusnákovej. Piatkový večer bude pokračovať voľným stretnutím a koncertom gajdošov v bloku nazvanom Stretnutie po rokoch," načrtla Mikulášová.
Sobotňajší (14. 9.) program uvedie v gajdošskej izbe na bývalej colnici Malou školou hry na gajdy zahraničný hosť Roberto Corona zo Sardínie na jedinečnom type gájd - launeddas.
Niekoľkých gajdošov, ktorí spríjemnia prehliadku návštevníkom, privíta tento rok aj Múzeum oravskej dediny v Zuberci.
Zvukom gájd ožije i vynovený Kultúrny dom v Sihelnom.

"Od 18.00 h budú v Oravskej Polhore bojovať o priazeň poroty mladí gajdoši v súťaži O Zboroňovu nôtu. Predvedie sa 21 mladých gajdošov a gajdošiek. Hudobné výkony, štýlovú interpretáciu a celkový dojem bude hodnotiť medzinárodná odborná porota. Predsedom bude profesor Bernard Garaj, členmi profesor Zbigniew Przerembski z Wroclavskej univerzity v Poľsku, škótsky gajdoš a odborník na gajdy Dr. Lindsay Davidson a člen Cechu slovenských gajdošov Lukáš Lacko," doplnila Mikulášová.
Muzikanti zo Slovenska, Česka, Poľska, Bieloruska, Írska, Škótska, Talianska, Chorvátska, Maďarska a Belgicka sa cez víkend predstavia i na sprievodných koncertoch v Zuberci, Sihelnom a v sále Kultúrneho domu v Oravskej Polhore. Festival ukončia v nedeľu (15. 9.) o 13.00 h slávnostným vyhlásením výsledkov súťaže a záverečným galaprogramom.

Súčasťou tohtoročnej Gajdovačky je aj týždenný cyklus výchovných koncertov na oravských základných školách. Majstri muzikanti oboznámia deti s fenoménom gajdošskej kultúry a pastierskymi hudobnými nástrojmi. Hru na píšťalku, gajdy, okarínu, fujaru či drumbľu si budú môcť aj samy vyskúšať.