ORAVA. Hoci firmy začínajú otvorene hovoriť o ekonomickej kríze, ktorá by mohla mať aj za následok znižovanie stavu zamestnancov, zatiaľ ani jeden zamestnávateľ na Orave neavizoval hromadné prepúšťanie. Mnohé však netaja problémy s odbytom aj so zamestnanosťou.
Obrovské náklady
Hutnícky závod OFZ v Širokej patrí medzi stabilných a najväčších zamestnávateľov na Orave, pôsobí tu už viac ako 60 rokov. V súčasnosti má takmer 500 zamestnancov. Ešte donedávna márne hľadal pracovníkov na slovenskom trhu práce, preto začal zamestnávať Ukrajincov. Teraz sa situácia otočila.
„Lacný import ocele z Ázie a vysoké ceny energií súvisiace s emisnými povolenkami nás prinútili odstaviť jednu zo šiestich pecí,“ povedal výkonný riaditeľ Branislav Klocok.

Pre rovnaké dôvody Železiarne Podbrezová skrátili pracovný týždeň o jeden deň. Podobne postupujú v US Steel, ale tam ešte chystajú prepúšťanie 2500 zamestnancov.
„Zatiaľ sme neprepúšťali, lebo sme mali podstav ľudí, ale ak budeme nútení odstaviť aj druhú pec, prinesie to negatívne opatrenia, ukončenie zmlúv s externistami, so zamestnancami na dobu určitú,“ povedal Klocok.
Poukázal na to, že niektoré európske štáty, Francúzsko, Nemecko, Španielsko dokázali aspoň čiastočne kompenzovať drahú energiu, na Slovensku sa to nedarí. Cena elektrickej energie tvorí pritom 30 až 40 percent nákladov OFZ. „Výkon jedného bloku jadrovej elektrárne je 400 MW, OFZ potrebuje 110 MW, čo je podobná spotreba, akú má mesto s 300- až 400-tisíc obyvateľmi.“