NIŽNÁ. Archeologický výskum na hradisku Ostražica pokračuje. Po vlaňajších nálezoch zo sídliska sa tentokrát odborníci pustili do skúmania niekdajšieho opevnenia.
Samotnému výskumu predchádzalo zisťovanie takzvanou magnetometriou. Ide o nedeštruktívnu metódu, vďaka ktorej odborníci dokážu odhaliť anomálie pod zemským povrchom.
„Ak bola kedysi v priestore jama, fyzikálne vlastnosti pôdy sú v tejto časti iné ako v okolí,“ vysvetľuje Barbora Lofajová Danielová, archeologička Oravského múzea, ktoré výskum organizuje aj financuje. „Alebo ak bola na mieste nejaká štruktúra, napríklad kamenná ako tu, tiež to prístroj v teréne ukáže.“ Na výskum prispela aj Obec Nižná.
Zariadenie ukázalo val nad palisádami v brehu kopca. Práve naň sa archeológovia zamerali v rámci tohtoročného výskumu. Ide o vzácne zistenie, ktoré sa podarilo potvrdiť aj vykopávkami. Pôvodne sa predpokladalo, že val bol iba hore na akropole, no zasahoval aj nižšie.
Opevnenie prvýkrát

Archeológovia urobili dve sondy dlhé zhruba šestnásť metrov neďaleko od seba. V miestach našli pomerne zachované opevnenie.
„Výskum určite prinesie úplne nové informácie,“ hovorí Barbora Lofajová Danielová. „Val bol hlinito-štrkový, komorový, na ktorom bola v niektorých miestach navrstvená pieskovcová obkládka. Je to kamenivo červenej farby a našli sme ho v oboch sondách.“ Archeológovia môžu podľa doterajších zistení konštatovať, že išlo o dlhý a mohutný val, miestami široký aj desať metrov.