ZUBEREC. Viete, ako sa dá na prvý pohľad rozoznať slobodné dievča od vydatej ženy? Dnes jedine pri obzeraní prstenníka, či má na ňom žena obrúčku. Kedysi to bolo oveľa jednoduchšie a jasné na prvý pohľad. Vydaté nosili iné účesy aj pokrývky hlavy.
Silné povery
Úprava a pokrývka hlavy kedysi poukazovala na stav aj sociálne zaradenie človeka. Podľa čepca alebo zdobenia šatky, ktorú mala žena na hlave, bolo na prvý pohľad jasné, či je chudobná alebo bohatá. A taktiež jej okolie okamžite vedelo, že ide o vydatú ženu. Slobodné totiž čepce nenosili. Nosiť čepiec nebolo výsadou, ale povinnosťou. Ľudia v minulosti verili, že v opačnom prípade im hrozí niečo veľmi zlé.
„Vydatá žena nesmela ísť mimo domu bez pokrývky hlavy,“ začala rozprávať etnografka Oravského múzea Elena Beňušová v rámci programu Úprava a pokrývka hlavy v minulosti, ktorý prebiehal v Múzeu oravskej dediny a bol súčasťou Podroháčskych folklórnych slávností. „Bola by to veľká hanba. Okrem toho by takáto žena bola ohrozená nečistými silami. A nielen ona. Postihli by celú dedinu. Napríklad by mohla prísť veľká búrka či krupobitie, ktoré by zničilo celú úrodu. Preto ľudia rešpektovali a dodržiavali tieto príkazy.“

Počas jedného výskumu pred pár rokmi sa etnografka rozprávala so staršou ženou. Tá jej povedala, že si ani pred vlastným manželom nedovolila dať dole z hlavy šatku. Snímala si ju až tesne predtým, ako si ľahla v noci do postele.
Širáky proti dažďu
Trendy doby neobchádzali ani mužov. Koncom 19. storočia boli ešte stále moderné dlhšie vlasy, zhruba po plecia. Aby všetky držali tam, kde ich majiteľ chcel, natierali si ich maslom, masťou alebo slaninou. Boli to akýsi domáci predchodcovia súčasných lakov, tužidiel a gélov na vlasy.