ORAVICE, ROHÁČE. Aktivisti z My sme les rozpútali na sociálnych sieťach búrlivú diskusiu. Tvrdia, že lesníci bezohľadne ťažia drevo v lokalite, kde je chránený hlucháň.
Čistenie okolo turistických chodníkov pre bezpečnosť turistov však majú lesníci odobrené aj ochranármi.
„Je to úplná katastrofa, že sa ničí jednoznačne najlepšia lokalita výskytu hlucháňa na Slovensku a jedna z posledných, ktoré majú šancu prežiť, priamo uprostred Tatranského národného parku,“ zverejnili aktivisti a podali podnet na Štátne lesy TANAPu. Žiadali okamžité zastavenie ťažby.
Lykožrútová kalamita
Ťažba napadnutá aktivistami prebiehala v Látanej doline na Zverovke. Štátne lesy TANAPu tam ťažili stromy silne napadnuté podkôrnym hmyzom.

„Žiadny osobitný predpis zákonným spôsobom neobmedzuje uvedenú činnosť v týchto lesných porastoch,“ uviedla hovorkyňa štátnych lesov Martina Petránová.
„Je teda našou povinnosťou dodržiavať zákon. Sme povinní túto kalamitu spracovať.“
Až do ukončenia štátneho dozoru je ťažba pozastavená. Tým sa však zvyšuje riziko premnoženia podkôrneho hmyzu, s čím súvisí aj nárast počtu suchých stromov v okolí turistických chodníkov a narastá i nebezpečenstvo pre návštevníkov.
Nebezpečné sucháre
Aj prechod niektorými úsekmi turistických chodníkov v územiach s najvyšším stupňom ochrany je čoraz problematickejší. Tam je akákoľvek manipulácia so stromami zakázaná.