Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

K ornej pôde sa musíme správať zodpovedne, hovoria družstevníci

Narastajúci tlak na iné využívanie pôdy ako produkčné účely už dorazil aj na Oravu.

Ilustračné.Ilustračné.(Zdroj: Martin Pavelek)

V krajinách Európskej únie ubudne ročne zhruba 100-tisíc hektárov ornej pôdy. Podľa údajov Úradu geodézie, kartografie a katastra SR dominujú na Slovensku najmä v posledných rokoch zábery pôdy na účely občianskej a bytovej výstavby, nasledujú zábery pre účely priemyselnej výstavby.

Súvisiaci článok Družstvá ustáli zmeny, fungujú v každej dedine Čítajte 

„Orná pôda je pritom obrovské bohatstvo krajiny, nemôžeme sa k nemu správať nezodpovedne, pretože po jej zastavaní neexistuje krok späť,“ hovoria poľnohospodári s tým, že najprv treba hľadať v dedinách rezervy. „Mnohé obce majú veľa neobývaných domov, nevyužívaných humien. Mnohé sa rozširujú, pričom počet obyvateľov priamoúmerne nerastie.“

Článok pokračuje pod video reklamou

Na dolnej Orave by napríklad mala pri Veličnej vzniknúť rekreačná zóna, pričom práve na tento účel sú vhodnejšie oblasti vzdialené od dediny. Družstvá takto prichádzajú o ornú pôdu a v konečnom dôsledku krajina v budúcnosti o potraviny. Vzťah k pôde sa vytráca, ľudia si neuvedomujú dôležitosť družstiev. Mladí pôdu predajú, lebo tam nežijú, účel investora ich nezaujíma.

„Na druhej strane nás teší, keď niekto príde k nám na družstvo či salaš, kúpi si mlieko, syry a povie, aké sú dobré, chutné, zdravé, aby sme ich robili aj naďalej,“ hovorí Martina Jurigová, predsedníčka veličnianskeho družstva, i Jozef Žákovič, predseda družstva v Pucove.

Mnohé malé družstvá existujú dodnes len vďaka zanietencom. Plné administratívne družstevné budovy, keď každý mal na starosti svoju oblasť, sú minulosťou. Na malých družstvách musí často predseda robiť všetko – mechanizátora, agronóma, zootechnika, sociálneho pracovníka, veterinára, právnika, ekonóma, personalistu.

„V priebehu dňa sa môžem stretnúť s kadečím. Som v prírode, v maštali pri zvieratách i v kancelárii, a to ma na tej robote baví,“ vysvetľuje časté situácie predseda družstva v Žaškove Vladimír Krížo.

Ako družstevníci dodávajú, ľudia, ktorí robia na družstvách, nie nároční, a keď treba v robote zabrať, zaberú.

Súvisiaci článok Do nového traktora družstevníci ľudí dostanú, do maštalí ťažko Čítajte 

Čo im chýba, je rovnosť podmienok pre všetkých, ktorí na pôde pracujú, a najmä istoty. „Nemôžeme si niečo naplánovať, pustiť sa do veľkých projektov, lebo nevieme dopredu nielen to, koľko pôdy nám kto uberie, zastavia, prenajme. Nevieme ani výkupnú cenu mlieka, ani výšku podpory od štátu. O cene mlieka, na výrobu ktorého sme odkázaní, nemôžeme vyjednávať. Nemôžeme návrh odberateľa odmietnuť, pretože čo s mliekom urobíme, keď na druhý deň musíme kravy a ovce opäť dojiť? Musíme ho predať za cenu, ktorú diktujú odberatelia tlačení obchodnými reťazcami.“

Zvyšuju produkciu ovčieho mlieka

Poľnohospodárske družstvo Žaškov je typickým predstaviteľom horského poľnohospodárstva s veľmi malou výmerou ornej pôdy. Pracuje takmer výlučne na lúkach a pasienkoch, navyše, v svahovitom teréne. Zo 714 hektárov zasialo na 34 hektároch kukuricu a 11 pšenicu, na ornú pôdu sa vošlo k tomu už iba trocha krmovín.

Žaškovský chotár poskytuje podmienky pre chov 400 kusov slovenského strakatého dobytka a 850 oviec.

Všetko mlieko sa zmení na výrobky priamo na Orave. Dvesto dojníc vyprodukuje ročne 1,3 milióna litrov mlieka, ktoré putuje do mliekarne v Leštinách. Zhruba 68-tisíc ovčieho mlieka od 550 ovečiek zmenia na výrobky spracovatelia v Zázrivej.

Súvisiaci článok Daniel Chomistek: Poľnohospodárstvo funguje ako perpetuum mobile Čítajte 

„Tento rok by sme mali zvýšiť produkciu ovčieho mlieka až zhruba na 100-tisíc litrov,“ hovorí predseda družstva Vladimír Krížo. „Zmenili sme stádo aj systém práce. Ako sa to podarilo? Začalo sa to tým, že zo siedmich ľudí na salaši zostali dvaja. Pôvodne sme chceli predať ovce, lebo dojiť stádo by dvaja nezvládli. Opravili sme teda starú nepoužívanú dojáreň. Keďže družstvo v Krivej rušilo chov oviec, kúpili sme od nich jarky, po sezóne aj 200 oviec, ktorými sme nahradili naše málo produkčné ovce.“

Kým vlani nadojila jedna ovca menej ako 120 litrov, tohtoročný vývoj naznačuje, že by mohli v priemere dosiahnuť aj dvesto.
Na družstve pracuje 20 ľudí, v hlavnej sezóne vypomôžu ďalší, najmä pastieri.

Úbytok ornej pôdy sa odrazí na ekonomike

Poľnohospodárske družstvo Veličná hospodári na 714 hektároch pôdy, chová 400 kusov slovenského strakatého dobytka, z toho 180 dojníc, a 550 oviec.
„Na zhruba 128 hektároch pestujeme najmä pšenicu,“ hovorí predsedníčka družstva Martina Jurigová. „Tiež zemiaky pre našich členov, ale aj iných záujemcov.“

Veličnianskych družstevníkov mrzí, že postupne prichádzajú o pôdu. Najnovšie by mali prísť o 40 hektárov, z toho 11 ornej. Má sa zmeniť na rekreačnú zónu.
„Samozrejme, odzrkadlí sa to na ekonomike,“ hovorí Martina Jurigová. „Budeme musieť viac nakupovať slamu aj krmivo, alebo znížiť stavy dobytka. Vyvstane aj otázka, čo s maštaľným hnojom.“

O rastlinnú i živočíšnu výrobu, ako aj spracovanie časti mlieka na korbáčiky, hrudku, údené oštiepky či bochníky sa stará 25 zamestnancov. Ostatné mlieko putuje do bryndziarne v Turci a mliekarne na Liptove.
Ako jedno z mála družstiev na Orave prevádzkuje aj závodnú kuchyňu nielen pre vlastných zamestnancov, ale aj niektoré družstvá či seniorov v okolitých obciach.

Družstvo, ktoré vôbec nemá ornú pôdu

Poľnohospodárske podielnicke družstvo Pucov je jediným na Orave, ktoré vôbec nemá ornú pôdu. Obhospodaruje 670 hektárov lúk a pasienkov vo veľmi členitom horskom teréne Pucova, Pribiša, Pokryváča a Srňacieho. Zamestnáva v zime 17 a cez letnú sezónu 24 ľudí.
„Chováme iba ovečky a sme jedno z mála družstiev na Slovensku, ktoré ešte prevádzkujú klasické salaše,“ hovorí predseda Jozef Žákovič. „Vedú ich rodinné kolektívy.“

Súvisiaci článok Poľnohospodári: V dnešnom systéme robíme zázraky Čítajte 

Zameranie sa na ovčiarstvo vychádza práve z toho, že majú k dispozícii iba trvalé trávne porasty prevažne v svahoch. „Ovečky sú jednoduchšie zvieratá, nemajú vysoké nároky, nepotrebujú príliš pestrú kŕmnu dávku v porovnaní s dojnicami hovädzieho dobytka, pri ktorých sa treba sústrediť na zvyšovanie dojivosti.“
Základné krmivá si dorábajú pucovskí družstevníci sami, pričom najmä traktoristi sa musia pri kosení a zbere popasovať s náročným terénom. Jadrové krmivo družstvo dokupuje pre ovečky po okotení, keď začnú produkovať mlieko, a pre jahňatá.

Pucovské družstvo má najväčšie stádo oviec na Orave. Na dvoch salašoch, jeden je pri Dolnom Kubíne, druhý na družstve v Pucove, sa ich pasie 1400.
„Všetko mlieko, ktoré stádo vyprodukuje, spracujeme na ovčie syry a rôzne produkty z nich podľa priania zákazníkov,“ hovorí Jozef Žákovič. „Ročne vyrobíme zhruba 15-tisíc kilogramov syra.“

Súvisiaci článok Orava má obrovský potenciál v mlieku, ale aj iných potravinách Čítajte 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 2. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 3. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 4. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 345
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 734
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 319
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 403
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 563
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 413
 7. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 594
 8. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 558
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 504
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 176

Téma: Klietkový chov sliepok


Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Tvrdošín súpera nešetril, mohla byť aj desiatka

Bobrov si neustriehol doma záver duelu.

Gólová radosť japonského legionára Hayashiho po treťom góle Tvrdošína.

Ľudia skrášlili dedinu, len tak, chceli pomôcť

Obec s necelou tisíckou obyvateľov nemá veľký rozpočet. Predsa sa však rozhodla, že z neho pár tisíc eur vyčlení na zámery miestnych ľudí.

Malí čimhovskí olympionici.
SÚDNY PRÍBEH

Dávala mu peniaze, aby odišiel od dcéry. Neodišiel. Vyhodila oboch

Zo všetkých výpovedí vyplynulo , že až do roku 2017 boli vzťahy v rodine až nadštandardné. Ako príčinu rozporov uvádzali partnerský zväzok Jany. Tá sa nakoniec domáhala svojich vecí až súdnou cestou. A bolo ich neúrekom, a aj takých, ako napríklad motyka, krhla alebo tepláky či tričko.

Ilustračné foto.

Nápady učiteľov ako využiť digitálne technológie vo vyučovaní majú zelenú

Technológie si dnes už bezpochyby našli svoje miesto v triedach základných a stredných škôl a všetko nasvedčuje tomu, že trend v oblasti digitálneho vzdelávania bude pokračovať aj naďalej.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za 2 dni mu naúčtovali spotrebu ako za pol roka. Elektromer mal v poriadku

Za dva dni dodávateľ naúčtoval domu spotrebu, ako za pol roka. Zisťovali sme, kde sa stala chyba.

Pozeráte pred spaním do mobilu? Nerobíte dobre

​​​​​​​Odborník tvrdí, že o kvalitný spánok sa sami oberáme rôznymi technológiami.

Nitra nechce, aby bol severný obchvat rýchlostnou cestou

Mesto sa obráti na ministerstvo. Ak uspeje, premiestni tabule.

Vybrali SME

Už ste čítali?