Nedeľa, 21. júl, 2019 | Meniny má Daniel

I napriek pokročilému veku neprestávajú Zuberčania udivovať

V Česku sa konali majstrovstvá Európy v behu do vrchu.

Zľava Peter Železník, Marta Harmatová a Ján Jurina.Zľava Peter Železník, Marta Harmatová a Ján Jurina.(Zdroj: Štefan Škerda)

ZUBEREC. Beh je považovaný za kráľovskú disciplínu v športových odvetviach. V súčasnosti sa považuje za nevyhnutnú súčasť zdravého životného štýlu. Navyše, beh do vrchu je umocnený pohybom na čerstvom vzduchu v nádherných kulisách prírody našich hôr.

Prečítajte si tiež: Nestarnúci Dolnokubínčan si trúfa na poriadnu výzvu Čítajte

V tejto náročnej športovej disciplíne vynikajúco zažiarili bežci zo Zuberca. Z majstrovstiev Európy pricestovali s dvomi striebornými a jednou bronzovou medailou. Sú úžasní, pretože napriek pokročilému veku podávajú nezvyčajné výkony.

Preteky majú vlastnú hymnu

Tohtoročné majstrovstvá Európy horského behu sa uskutočnili v Českej republike. Boli významnou športovou i spoločenskou udalosťou. Do Jánskych Lázní pricestovali najlepší bežci zo 17 krajín Európy. Nechýbali ani reprezentanti Slovenskej republiky. Medzi nimi aj bežci spod Roháčov zo Zuberca, kde majú horské behy svoju tradíciu a tešia sa obľube. Štart majstrovstiev bol zasadený do kúpeľného mestečka Jánske Lázne s cieľom na vrchole Černé hory v Krkonošiach. Na tomto mieste bola pred 90 rokmi vybudovaná najstaršia kabínová lanovka v Českej republike a konali sa tam v roku 1925 majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní.

Prečítajte si tiež: Máme majsterku Slovenska v akvatlone Čítajte

Dĺžka trasy pretekov bola 8600 m s úctyhodným výškovým prevýšením 650 m. Na štart pretekov sa postavilo 350 pretekárov. Majstrovstvá Európy boli pre toto známe české stredisko 34. podujatím behu do vrchu. Nadšenie a kreativita organizátorov priniesli príjemnú atmosféru veľkých pretekov. Od roku 1993 majú tieto preteky aj vlastnú hymnu.

Úspešné štafety

Všetkých priaznivcov športu na Orave teší skutočnosť, že pretekári nášho regiónu dosiahli skvelé umiestnenia a odniesli si nezabudnuteľné zážitky. V individuálnych behov do vrchu skončila Marta Harmatová na 5.mieste, Ján Jurina trinásty a Peter Železník na 14. priečke. Vynikajúco sa mi darilo v štafetách trojčlenných družstiev. Marta Harmatová v kategórii ženy 60 až 64 rokov si priniesla úžasnú striebornú medailu. Peter Železník v mužskej rovnakej vekovej kategórii skvelo tímovo zabojoval a odniesol si bronzovú medailu. A zo striebornej medaily sa rovnako tešil v kategórii muži 65 až 70 rokov Ján Jurina, bývalý náčelník Horskej služby TANAP Západné Tatry.

V klasifikácii krajín Slovensko obsadilo krásne tretie miesto po Nemecku. Na prvom mieste sa umiestnila usporiadateľská krajina Česko. Zaujímavosťou je, že Orava mala najsilnejšie pretekárske zastúpenie v rámci Slovenska. Súťažiacich sprevádzali životní partneri, ktorí im vytvorili dokonalé zázemie a mohutným povzbudzovaním dodávali sily najmä v záverečnej najťažšej fáze pretekov.

Prečítajte si tiež: Prišli unavení, ale spokojní, na bicykloch obišli Tatry Čítajte

Svojimi výsledkami milo prekvapili a sú inšpiráciou pre mnohých športovcov, nielen pod Roháčmi. Horský beh vďaka našim skvelým reprezentantom je krásny oravský športový príbeh o neochvejnej vôli a odhodlaní na ceste k vrcholu aj v pokročilom veku. Za všetkým sa skrýva prísna životospráva a poctivá tréningová príprava.