ORAVA. „Nedostatočná disciplína stavebníkov tu pretrváva desaťročia a je iba na schopnostiach a odhodlaní orgánov zabezpečujúcich pôsobnosť stavebných úradov, do akej miery ju tolerujú,“ uvádza hovorkyňa ministerstva výstavba Karolína Ducká na margo stavania bez stavebného povolenia.
Stavebný zákon umožňuje nariadiť odstránenie stavby alebo jej časti postavenej bez povolenia. Pred samotným rozhodnutím však príslušné orgány skúmajú dôvody, pre ktoré by takú stavbu nebolo možné ani v riadnom stavebnom konaní povoliť. Ide o verejné záujmy - súlad s územným plánom, predpismi chrániacimi osobitné záujmy, záujmy vlastníkov dotknutých pozemkov a stavieb, stavebnotechnický návrh a samotná realizácia už rozostavanej stavby.
Ak rozpor s nimi neexistuje, za určitých podmienok stavbu možno dokončiť. V prípade rozporu je stavebný úrad povinný nariadiť úpravu rozostavanej stavby, alebo až jej odstránenie.
Zlegalizované čierne stavby
K veľkej, v minulosti dodatočne zlegalizovanej stavbe, patrí čerpacia stanica pri autobusovej stanici v Trstenej. Stavebník dostal stavebné povolenie v júni 2013, začal však stavať v rozpore s ním, preto bol na nej koncom júla 2015 vykonaný štátny stavebný dohľad. Firma dostala dve pokuty za užívanie stavby bez kolaudačného rozhodnutia. To získala dodatočne v polovici októbra 2016.

Skúsenosti s nelegálnymi stavbami majú aj v Zázrivej. Stavebník staval bez povolenia šesť drevených chát v chránenom území. „Náš stavebný úrad uložil staviteľovi 12-tisícovú pokutu, inšpekcia životného prostredia pridala ďalších 3300,“ povedal starosta Zázrivej Matúš Mních. Upozornil, že majiteľ rozostavaných chát dvakrát žiadal úrady o stavebné povolenie, ale ochranári dali vždy zamietavé stanovisko.