
Zneli tu Staré nôty mladých strún Európy, jubilejný 15. ročník medzinárodného festivalu tradičnej a ľudovej kultúry. Otcom myšlienky takéhoto festivalu sa stal pred 15 rokmi, po objavení mimoriadneho talentu habovského roľníka a tesára Jozefa Vidiečana, profesor Viliam J. Gruska. Podľa odborníkov sa toto podujatie skutočne dostalo na európsku úroveň. „Veľmi dobre to vystihol učiteľ ZUŠ v Martine Dušan Túma, keď povedal, že Habovka už nie je len obyčajnou obcou s 1 300 obyvateľmi, je európskou obcou,“ povedal nám starosta Habovky Ján Taraj.
„Nad udržaním a neustálym zlepšovaním kvality festivalu bdejú výrazné osobnosti slovenskej hudobnej scény, spomedzi tých súčasných môžeme spomenúť napríklad aj Bohdana Warchala ml. Hudba starých majstrov, našich otcov a dedov znie spod rúk a z hrdiel mládeže od 8 do 18 rokov – to je záruka, že naše kultúrne dedičstvo sa prenáša aj na ďalšie generácie. Je úžasné sledovať, ako sa deti samy medzi sebou zoznamujú, učia navzájom... Dôkazom toho bolo spoločné vystúpenie 78 muzikantov z celého Slovenska na počesť Bohdana Warchala st. Podobné podujatia sú veľmi dôležité – utužujú dedinu a dostávajú ju do povedomia ľudí nielen z celého Slovenska, ale aj z iných krajín Európy. Veď vidieť nadšenie obecenstva počas nedeľňajšieho galaprogramu, aj to bol zážitok.“
V nedeľu popoludní desiatky muzikantov vítali návštevníkov v Múzeu oravskej dediny na Brestovej spolu s oravskými remeselníkmi. Mladým muzikantom sa to ohromne páčilo, hrali s nadšením, vládla medzi nimi výborná nálada, z gulášu, ktorý pre nich organizátori pripravili, nezostalo ani za lyžicu. A s rovnakým nadšením pokračovali aj v kultúrnom dome počas galaprogramu, ktorého tempo gradovalo až do temperamentného vystúpenia súboru z Estónska. Za všetkých mladých muzikantov sa so Starými nôtami mladých strún Európy rozlúčili deti z Habovky piesňami a hrami z letnej lúky.