Dolný Kubín. „Včela nie je pekná učebnica, ktorú zatvoríte a odložíte do kúta, keď ju nepotrebujete,“ povedala učiteľka Mária Studeničová, ktorá je koordinátorka projektu Zelená škola na ZŠ Petra Škrabáka. „Včela je živý tvor, o ktorý sa treba starať. A to učíme aj deti.“ Aj preto otvorili minulý týždeň na školskom dvore včelnicu.
Dlhá cesta
Nápad vytvoriť školskú včelnicu začal vznikať na základe dlhoročnej účasti školy v programe Zelená škola a témy Potraviny, ktorej sa budú venovať minimálne dva roky.
„Hľadali sme cesty, ako tému zmysluplne spracovať nielen formálne, ale tak, aby sme priniesli úžitok, nápady či inšpirácie aj pre svoje okolie,“ povedala riaditeľka Magdaléna Kubisová.
Ale treba sa vrátiť ešte o niekoľko rokov dozadu. „Od roku 2008, kedy sme začínali, sme prešli dlhú cestu,“ povedala učiteľka Mária Studeničová, ktorá je koordinátorka projektu Zelená škola na ZŠ Petra Škrabáka.
„Vtedy som tu chodila na brigády ako rodič. Areál bol veľmi zanedbaný, premieňali sme ho na niečo podobné záhrade.“
Po vysadení stromov začali rozmýšľať nad včelami, ale zdalo sa im to príliš odvážne. Najskôr sa pustili do vzdelávania. „A dnes, v rámci projektu Klíma nás spája, otvárame v školskej záhrade novú včelnicu.“
Netradičné vzdelávanie
Školská záhrada spolu s včelnicou vytvorila jedinečnú učebňu biológie. Okrem včiel a hmyzu ju zdobia kvety, rastliny, bylinkové záhony, nechýba výsadba a prvky, ktoré bránia klimatickým zmenám. Deti sa v nej učia rady. Sú na čerstvom vzduchu, vo voľnom priestore, vnímajú všetkými zmyslami.