Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Batôžková ekonomika by bez členstva v EÚ a schopností Oravcov nebola možná

Čo by sme mali vedieť o aktuálnom starostovi obce Novoť, o Radoslavovi Kozákovi?

Radoslav KozákRadoslav Kozák(Zdroj: KDH)

Som najmladším starostom na hornej Orave, mám 34 rokov, a mnoho síl a entuziazmu k práci (smiech). Vyštudoval som masmediálnu komunikáciu v Prešove a následne som svoje vzdelanie doplnil i doktorandským štúdiom žurnalistiky v Ružomberku. Pracovne som pôsobil ako pedagóg na vysokej škole, tlmočník, editor webového spravodajstva pre TV Markízu i ako referent tlačového oddelenia na Úrade pre verejné obstarávanie. Myslím, že práve tá posledná pracovná skúsenosť mi dodala odvahu a chuť venovať sa veciam verejným a aktívne sa podieľať na raste nielen obce Novoť.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu?

Krátko po zvolení za starostu ma oslovila strana KDH s ponukou kandidovať s ich podporou. Prejavená dôvera ma úprimne potešila, keďže tento krok podporili aj mnohí hornooravskí starostovia, ktorí si, rovnako ako ja, uvedomujú význam európskych prostriedkov pre naše doliny. Ponuku reprezentovať Bielu Oravu ako kandidát bez ohľadu na „politické tričká“ prijímam s pokorou a odhodlaním pomôcť Slovensku s ohľadom na náš región. Len silné a samostatné regióny môžu tvoriť silnú krajinu.

Som presvedčený, že rozvoj samospráv úzko súvisí s centrálnou politikou, ktorá cez zmeny legislatívy, spriechodnenie procesov a cielené investície umožňuje komplexné riešenia. Nášmu regiónu a našim ľuďom plne verím. Orava je oblasť so silnou tradíciou i hodnotami, pričom ale kráčame s dobou a neustále myslíme i na budúcnosť. Bez kvalitných investícií do rozvoja infraštruktúry a miestnej ekonomiky to ale nepôjde. Sú to spojené nádoby.

Predstavte si teraz bežného človeka, ktorému je Brusel a EP na míle vzdialený. Ako by ste mu vysvetlili dôležitosť Eurovolieb 2019? Prečo by mal ísť voliť?

Odpoveď je vcelku jednoduchá. Slovensko bude v najbližšej budúcnosti z eurofondov čerpať podľa rozpočtových plánov 310 eur na obyvateľa, pričom priemer v EÚ je 106 eur. ( https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/eurofondy-po-roku-2020-slovensko-chce-vacsiu-slobodu-pri-smerovani-dotacii/)Boli to európske peniaze, za ktoré sme rekonštruovali školy, námestia, chodníky, dopravnú infraštruktúru, kotolne a mnohé ďalšie projekty.

Keď sa poprechádzate po našich dedinách, všade nájdete projekty realizované z európskych zdrojov, na ktoré by príjmy z podielových daní nestačili. A treba si uvedomiť ešte jednu dôležitú skutočnosť - každá samospráva je ekonomickým subjektom. Za každou investíciou je rozvoj územia, za každým pracovným miestom, ktoré vytvorí, sú zamestnanci, ich rodiny, ich stavby, hypotéky, možnosť pracovať doma. Preto sú tieto voľby nesmierne dôležité, najmä pre regióny, ktoré centrálna vláda opomína a tiež pre možnosť čerpať mimorozpočtové zdroje a mať dosah na ich prerozdelenie. To je kľúčové. Nehovoriac o vplyve EÚ na národnú legislatívu.

Hovorili ste o cestovaní za prácou, tu na Orave je to veľká téma. Ako chcete pomôcť tomu, aby naši ľudia mohli ostať doma?

Je pravda, že motorom rozvoja Oravy je takzvaná batôžková ekonomika - dochádzanie za prácou do zahraničia a investovanie prostriedkov vo svojom rodisku. Paradoxne, aj to je možné vďaka členstvu v EÚ a schopnostiam oravských ľudí. Našim obrovským šťastím je, že sa napriek všetkým starostiam, ktoré cestovanie za prácou vyžaduje, stále vracajú domov a Orava rastie. Je preto povinnosťou miestnych samospráv, aby im vytvorili možnosti, najmä na výstavbu vlastného bývania a infraštruktúru pre rodinný život a výchovu detí.

Nechcem zachádzať do detailov, no bolo by vhodné, aby vláda prijala nový stavebný zákon a celý proces stavebného konania mladým rodinám zjednodušila. To sú naše pľuzgiere, nehovoriac o ďalších problémoch ako neustále odkladanie dostavby diaľníc, v našom prípade R3. Treba ale povedať, že na Orave vznikla iniciatíva Prorodinnej samosprávy, kde sa starostovia touto problematikou intenzívne zaoberajú.

Ako to súvisí s Európskou úniou?

Sme prihraničná oblasť a medzinárodná spolupráca je pre nás kľúčová. Mnoho vecí vieme riešiť vďaka spolupráci s našimi zahraničnými partnermi. Napríklad aj v prípade dostavby tranzitných ciest vždy to bude ľahšie, keď to bude v záujme viacerých krajín. Zároveň sme silno naviazaní na nemeckú ekonomiku, kde aj väčšina našich ľudí pracuje alebo je súčasťou dodávateľského reťazca. Aj preto potrebujeme mať svoj hlas v európskych inštitúciách. Napríklad v Poľsku dnes značná časť prostriedkov z EÚ tečie priamo do regiónov bez účasti centrálnej vlády, čo iba zvyšuje ich význam a silu samospráv.

Ste starostom obce len čosi viac ako pol roka. Nemyslíte si, že je ešte priskoro prijať ponuku zo strany KDH?

Ponuka zo strany KDH ma, samozrejme, prekvapila i milo potešila. Myslím, že v čase, keď človek dostane do rúk akúkoľvek šancu spojenú s dôležitým poslaním. Je skutočne rozhodujúce nastaviť sa na tvrdú prácu a mať odvahu. Cítim to tak, že prišla šanca tu a teraz a som za ňu vďačný. Nikdy nevieme, či sa bude opakovať. Urobil som rozhodnutie a teraz je dôležité jediné, či získam potrebnú podporu. Pevne však verím, že ak áno, tak spoločne so svojimi spolupracovníkmi v obci zvládneme každú jednu náročnú výzvu. Sme tím a ja som len osoba, ktorá ho koordinuje.

Ešte jedna hypotetická otázka. Ak by ste boli úspešný v eurovoľbách, vzdali by ste sa mandátu na starostu obce?

Túto otázku dostávam často či už v pozitívnych alebo negatívnych konotáciách. Moja odpoveď je jednoznačná - určite nie. Rozbehli sme viaceré projekty. Po rokoch u nás skončil ROEP a už poznáme majiteľov pozemkov v našich chotároch a teraz je potrebné, aby sme vypracovali nový územný plán obce a začali debaty o drobných pozemkových úpravách. O stavebné pozemky je veľký záujem, no pri rozdrobenosti pôdy je plánovanie výstavby náročné. Ak by sa nám to podarilo zmeniť to, bol by to úspech. Keby som bol zvolený, posilním tím na úrade a zosúladím harmonogram tak, aby som všetko stíhal. No toto je stále hypotetická rovina, počkajme si. Zatiaľ nikam neodchádzam.

Čo by ste chceli dodať na záver?

Chcel by som sa hlavne poďakovať všetkým priateľom a ľuďom, ktorí ma podporujú. Zároveň by som chcel povedať, že my, Oravci, máme najmä vo voľbách do európskeho parlamentu silu hlasovať za svojich kandidátov a presadiť si ich. Je potrebné, aby sme na to pamätali aj do budúcna bez ohľadu na politické farby. Myslím si, že každý človek, ktorý sa tu narodil vie kam patrí a záleží mu na našom regióne. Len keď budeme spoločne ťahať za jeden koniec môžeme byť úspešní. Práve voľby sú možnosťou, kedy každý občan môže ovplyvniť chod vecí verejných podľa svojich predstáv. Preto poďme voliť.

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo nám. 4, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: PetitPress, a.s., Lazaretská 12, Bratislava, IČO: 35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na:https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 4. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 413
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 672
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 352
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 434
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 610
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 345
 7. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 599
 8. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 507
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 506
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 190

Téma: Strana KDH


Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Jaroslav Lupák: Je to obdivuhodný výkon

Juraj Lešňovský súťažil ako jediný na majstrovstvách Slovenska v atletickom päťboji.

Juraj Lešňovský vytvoril tohtoročný slovenský rekord v kategórii mladšieho žiactva.

Hokejisti bavili divákov

Po štyroch prípravných zápasoch nastúpil Dolný Kubín na prvý majstrovský zápas súťaže.

Dolný Kubín reprezentuje v novej sezóne medzi dospelými MHK.

Tvrdošín súpera nešetril, mohla byť aj desiatka

Bobrov si neustriehol doma záver duelu.

Gólová radosť japonského legionára Hayashiho po treťom góle Tvrdošína.

Ľudia skrášlili dedinu, len tak, chceli pomôcť

Obec s necelou tisíckou obyvateľov nemá veľký rozpočet. Predsa sa však rozhodla, že z neho pár tisíc eur vyčlení na zámery miestnych ľudí.

Malí čimhovskí olympionici.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za 2 dni mu naúčtovali spotrebu ako za pol roka. Elektromer mal v poriadku

Za dva dni dodávateľ naúčtoval domu spotrebu, ako za pol roka. Zisťovali sme, kde sa stala chyba.

Pozeráte pred spaním do mobilu? Nerobíte dobre

​​​​​​​Odborník tvrdí, že o kvalitný spánok sa sami oberáme rôznymi technológiami.

Nitra nechce, aby bol severný obchvat rýchlostnou cestou

Mesto sa obráti na ministerstvo. Ak uspeje, premiestni tabule.

Vybrali SME

Už ste čítali?