Batôžková ekonomika by bez členstva v EÚ a schopností Oravcov nebola možná

Čo by sme mali vedieť o aktuálnom starostovi obce Novoť, o Radoslavovi Kozákovi?

Radoslav KozákRadoslav Kozák (Zdroj: KDH)

Som najmladším starostom na hornej Orave, mám 34 rokov, a mnoho síl a entuziazmu k práci (smiech). Vyštudoval som masmediálnu komunikáciu v Prešove a následne som svoje vzdelanie doplnil i doktorandským štúdiom žurnalistiky v Ružomberku. Pracovne som pôsobil ako pedagóg na vysokej škole, tlmočník, editor webového spravodajstva pre TV Markízu i ako referent tlačového oddelenia na Úrade pre verejné obstarávanie. Myslím, že práve tá posledná pracovná skúsenosť mi dodala odvahu a chuť venovať sa veciam verejným a aktívne sa podieľať na raste nielen obce Novoť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo ste sa rozhodli kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu?

Krátko po zvolení za starostu ma oslovila strana KDH s ponukou kandidovať s ich podporou. Prejavená dôvera ma úprimne potešila, keďže tento krok podporili aj mnohí hornooravskí starostovia, ktorí si, rovnako ako ja, uvedomujú význam európskych prostriedkov pre naše doliny. Ponuku reprezentovať Bielu Oravu ako kandidát bez ohľadu na „politické tričká“ prijímam s pokorou a odhodlaním pomôcť Slovensku s ohľadom na náš región. Len silné a samostatné regióny môžu tvoriť silnú krajinu.

Som presvedčený, že rozvoj samospráv úzko súvisí s centrálnou politikou, ktorá cez zmeny legislatívy, spriechodnenie procesov a cielené investície umožňuje komplexné riešenia. Nášmu regiónu a našim ľuďom plne verím. Orava je oblasť so silnou tradíciou i hodnotami, pričom ale kráčame s dobou a neustále myslíme i na budúcnosť. Bez kvalitných investícií do rozvoja infraštruktúry a miestnej ekonomiky to ale nepôjde. Sú to spojené nádoby.

Predstavte si teraz bežného človeka, ktorému je Brusel a EP na míle vzdialený. Ako by ste mu vysvetlili dôležitosť Eurovolieb 2019? Prečo by mal ísť voliť?

Odpoveď je vcelku jednoduchá. Slovensko bude v najbližšej budúcnosti z eurofondov čerpať podľa rozpočtových plánov 310 eur na obyvateľa, pričom priemer v EÚ je 106 eur. ( https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/eurofondy-po-roku-2020-slovensko-chce-vacsiu-slobodu-pri-smerovani-dotacii/)Boli to európske peniaze, za ktoré sme rekonštruovali školy, námestia, chodníky, dopravnú infraštruktúru, kotolne a mnohé ďalšie projekty.

Keď sa poprechádzate po našich dedinách, všade nájdete projekty realizované z európskych zdrojov, na ktoré by príjmy z podielových daní nestačili. A treba si uvedomiť ešte jednu dôležitú skutočnosť - každá samospráva je ekonomickým subjektom. Za každou investíciou je rozvoj územia, za každým pracovným miestom, ktoré vytvorí, sú zamestnanci, ich rodiny, ich stavby, hypotéky, možnosť pracovať doma. Preto sú tieto voľby nesmierne dôležité, najmä pre regióny, ktoré centrálna vláda opomína a tiež pre možnosť čerpať mimorozpočtové zdroje a mať dosah na ich prerozdelenie. To je kľúčové. Nehovoriac o vplyve EÚ na národnú legislatívu.

Hovorili ste o cestovaní za prácou, tu na Orave je to veľká téma. Ako chcete pomôcť tomu, aby naši ľudia mohli ostať doma?

Je pravda, že motorom rozvoja Oravy je takzvaná batôžková ekonomika - dochádzanie za prácou do zahraničia a investovanie prostriedkov vo svojom rodisku. Paradoxne, aj to je možné vďaka členstvu v EÚ a schopnostiam oravských ľudí. Našim obrovským šťastím je, že sa napriek všetkým starostiam, ktoré cestovanie za prácou vyžaduje, stále vracajú domov a Orava rastie. Je preto povinnosťou miestnych samospráv, aby im vytvorili možnosti, najmä na výstavbu vlastného bývania a infraštruktúru pre rodinný život a výchovu detí.

Nechcem zachádzať do detailov, no bolo by vhodné, aby vláda prijala nový stavebný zákon a celý proces stavebného konania mladým rodinám zjednodušila. To sú naše pľuzgiere, nehovoriac o ďalších problémoch ako neustále odkladanie dostavby diaľníc, v našom prípade R3. Treba ale povedať, že na Orave vznikla iniciatíva Prorodinnej samosprávy, kde sa starostovia touto problematikou intenzívne zaoberajú.

Ako to súvisí s Európskou úniou?

Sme prihraničná oblasť a medzinárodná spolupráca je pre nás kľúčová. Mnoho vecí vieme riešiť vďaka spolupráci s našimi zahraničnými partnermi. Napríklad aj v prípade dostavby tranzitných ciest vždy to bude ľahšie, keď to bude v záujme viacerých krajín. Zároveň sme silno naviazaní na nemeckú ekonomiku, kde aj väčšina našich ľudí pracuje alebo je súčasťou dodávateľského reťazca. Aj preto potrebujeme mať svoj hlas v európskych inštitúciách. Napríklad v Poľsku dnes značná časť prostriedkov z EÚ tečie priamo do regiónov bez účasti centrálnej vlády, čo iba zvyšuje ich význam a silu samospráv.

Ste starostom obce len čosi viac ako pol roka. Nemyslíte si, že je ešte priskoro prijať ponuku zo strany KDH?

Ponuka zo strany KDH ma, samozrejme, prekvapila i milo potešila. Myslím, že v čase, keď človek dostane do rúk akúkoľvek šancu spojenú s dôležitým poslaním. Je skutočne rozhodujúce nastaviť sa na tvrdú prácu a mať odvahu. Cítim to tak, že prišla šanca tu a teraz a som za ňu vďačný. Nikdy nevieme, či sa bude opakovať. Urobil som rozhodnutie a teraz je dôležité jediné, či získam potrebnú podporu. Pevne však verím, že ak áno, tak spoločne so svojimi spolupracovníkmi v obci zvládneme každú jednu náročnú výzvu. Sme tím a ja som len osoba, ktorá ho koordinuje.

Ešte jedna hypotetická otázka. Ak by ste boli úspešný v eurovoľbách, vzdali by ste sa mandátu na starostu obce?

Túto otázku dostávam často či už v pozitívnych alebo negatívnych konotáciách. Moja odpoveď je jednoznačná - určite nie. Rozbehli sme viaceré projekty. Po rokoch u nás skončil ROEP a už poznáme majiteľov pozemkov v našich chotároch a teraz je potrebné, aby sme vypracovali nový územný plán obce a začali debaty o drobných pozemkových úpravách. O stavebné pozemky je veľký záujem, no pri rozdrobenosti pôdy je plánovanie výstavby náročné. Ak by sa nám to podarilo zmeniť to, bol by to úspech. Keby som bol zvolený, posilním tím na úrade a zosúladím harmonogram tak, aby som všetko stíhal. No toto je stále hypotetická rovina, počkajme si. Zatiaľ nikam neodchádzam.

Čo by ste chceli dodať na záver?

Chcel by som sa hlavne poďakovať všetkým priateľom a ľuďom, ktorí ma podporujú. Zároveň by som chcel povedať, že my, Oravci, máme najmä vo voľbách do európskeho parlamentu silu hlasovať za svojich kandidátov a presadiť si ich. Je potrebné, aby sme na to pamätali aj do budúcna bez ohľadu na politické farby. Myslím si, že každý človek, ktorý sa tu narodil vie kam patrí a záleží mu na našom regióne. Len keď budeme spoločne ťahať za jeden koniec môžeme byť úspešní. Práve voľby sú možnosťou, kedy každý občan môže ovplyvniť chod vecí verejných podľa svojich predstáv. Preto poďme voliť.

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo nám. 4, Bratislava, IČO: 00586846
Dodávateľ: PetitPress, a.s., Lazaretská 12, Bratislava, IČO: 35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na:https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 451
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 018
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 579
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 483
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 431
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 173
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 770
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 615
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 147
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 114
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 387
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 222
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 615
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 147
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 114
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 387
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 222
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu