Bravó. Oravci sa spojili, vyhrali, ďakujú ľuďom z celého Slovenska

Do boja o peniaze pre historické pamiatky sa zapojili aj známe osobnosti. Fanúšikovia Bajčiovskej veže v Oravskej Porube a Mauzólea Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí bojovali do poslednej minúty.

Vľavo súčasný stav, vpravo ako by mala vyzerať po renovácii.Vľavo súčasný stav, vpravo ako by mala vyzerať po renovácii. (Zdroj: Martin Pavelek)

ORAVSKÁ PORUBA. Správy z facebooku fanúšika Bajčiovskej veže: 22:00 h prehrávame o 287 hlasov, 22:15 h prehrávame o 170, 22:30 h prehrávame o 23, 22:45 h vyhrávame o 278, 23:00 h vyhrávame o 409, 23:15 h vyhrávame o 484, 23:30 h vyhrávame o 504, 23:45 h vyhrávame o 544.

Ako na hojdačke, raz hore, raz dole, pripomínal súboj dvoch hlavných rivalov o 50-tisíc eur od Nadácie VÚB, ktorá je určená v rámci grantu Poklady Slovenska pre historické pamiatky. Do finále postúpilo deväť z nich. Najviac hlasov, 18911, získala Bajčiovská veža na Gäceli v Oravskej Porube. Mauzóleu Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí poslalo hlas 18 347 sympatizantov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to masaker

„Dobojované, dali sme to! Zachránili sme spoločne kus histórie. Bojovali sme ako levy, boli aj chvíle krušné, aj veľmi príjemné,“ napísala Katarína Števonková, riaditeľka ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne na facebook školy. „Zo srdca chcem za našu školu poďakovať najmä Martinovi Rázgovi, ktorý od začiatku bojoval, propagoval, vysvetľoval a spolu s Martinou Bednárovou, Viky a Alikou Bednárovou aj s Máriou Belkovou strávili dva víkendové dni v Oravskom Podzámku presviedčaním návštevníkov Oravského hradu, aby hlasovali za Bajčiovskú vežu. Ďakujeme Oravskému múzeu za pomoc a prichýlenie v ich priestoroch.“

Nápad využiť otvorenie turistickej sezóny na Oravskom hrade sa ukázal ako jeden z rozhodujúcich.

„V piatok sme rozmýšľali, koho ešte osloviť,“ povedala riaditeľka školy. Už predtým po reštauráciách a krčmách rozniesli lístky s výzvou, aby sa ľudia zapojili do hlasovania. Pri čakaní na jedlo či pivo je dostatok času na jednu sms. Deti rozniesli a nalepili po vchodoch bytoviek na šesťtisícovom sídlisku Bysterec plagáty. „Vedeli sme, že by to mali byť ľudia, ktorých zaujíma história a majú záujem o veci verejné. Využili sme tých, čo prišli na Oravský hrad.“

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka iniciatíve dobrovoľníkov získala Bajčiovská veža v nedeľu popoludní náskok pred mauzóleom Andrášiovcov približne 600 hlasov.

Prečítajte si tiež: Tu spísali Žiadosti oravského ľudu. Zachráňme Bajčiovu vežu Čítajte 

„Ľudia reagovali super, pozitívne, hlavne na deti, ktoré ich lanárili, aby išli hlasovať,“ povedal učiteľ Kukučínky Martin Rázga. Prvý deň mali jeden notebook, druhý deň priniesli dva. „Hlasovali mladí aj starí. Bola tam skupina nevidiacich. Prichádzali s mobilnými telefónmi a ochotne nám ich dali, aby sme odpisovali kódy. Pomohla rehoľná sestrička, išiel z nej neuveriteľný pokoj. Bola nadšená, že sa s takým niečim stretla.“

Dolnokubínčanom prišla na pomoc dejepisárka zo ZŠ v Oravskom Podzámku. Priniesla čaj a koláče. Spolu s dcérou pomáhali, oslovovali ľudí, prešli aj po dedine.“

Zdalo sa, že veža získala rozhodujúci náskok. „Bol to masaker,“ povedal Martin Rázga. „Keď sme večer odchádzali z hradu, mali sme plus 600 hlasov. Keď som išiel o hodinu k mame, tak sestra hlásila, ako sa rozdiel znižuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Nasadili zbrane ťažkého kalibru

Konkurencia z Krásnohorského Podhradia zaradila zbrane ťažkého kalibru. Ján Koleník zverejnil na svojej fcb stránke, kde má viac ako 90-tisíc fanúšikov výzvu.

„Hlasujme prosím o záchranu miesta, kde sa nakrúcal seriál 1890.“ V seriáli hral hlavného hrdinu, pripojil aj fotografie z nakrúcania. Pridal sa Peter Cmorík.

Eleonóra Kerekesová dala na sociálnu sieť status. „Dnes je posledný deň hlasovania a my v SNM - Múzeu Betliar, ktoré spravuje Mauzóleum Andrássyovcov, sme dojatí z podpory verejnosti a sme vďační, že naše Mauzóleum leží na srdci toľkým ľuďom.“

Oravci sa snažili konkurovať, aj keď také zvučné mená nemali. Ľudia z Kukučínky sa zamerali na úspešných absolventov školy a ľudí v médiách. Oslovili Miroslava Frindta, Erika Vrbičíka a Erika Vrábeľa z RTVS, Simu Mikušovú z Markízy, ktorá z Oravskej Poruby pochádza. Podporu na instagrame, so sto tisíc fanúšikmi, vyjadrila Dolnokubínčanka, komička Evelyn. Pomáhal Fero Košarišťan, ktorí robí videa pre mladých. Zareagovali dobrovoľní hasiči po celej Orave. Zapojila sa aj naša redakcia MY Oravské noviny.

Zabrali vysokoškoláci

Napriek tomu sa opakovala situácia z predchádzajúcich dní, keď Oravci získali počas dňa náskok, no večer a v noci ho stratili. Tesne pred deviatou večer už viedli len o 21 hlasov, o pár minút už prehrávali o viac ako päťdesiat. A rozdiel narastal. Všetci, ktorým na výsledku záležalo, v tom čase robili všetko preto, aby ich pamiatka zvíťazila.

Prečítajte si tiež: Mesto začalo z ulíc odťahovať vraky áut, taký je zákon Čítajte 

„Priatelia, ktorí ešte nespíte, prosím zahlasujte ešte, teraz nás v poslednej chvíli znova predbehla Orava,“ napísala na facebook Eleonóra Kerekešová. „O chvíľu pridala bonus. „Vstup do mauzólea zadarmo a fotenie v Betliari zadarmo. Stačí sa preukázať kódom v mobile.“

Oravci zmobilizovali posledné sily, hľadali ľudí, ktorí ešte nespia. Na mestskom úrade v Dolnom Kubíne primátor Ján Prílepok spolu sa niekoľkými poslancami stále bojovali. „Volala mi neter a pýtala sa, či to má ešte zmysel, keď nás predbehli. Povedal som jej, že sa nevzdávame. Máme ešte dve hodiny.“

A vtedy dostali nápad za milión, respektíve za 50-tisíc eur. Kto nespí po desiatej večer? No predsa mladí ľudia. A kde? No predsa na vysokoškolských internátoch. Takže telefonáty smerovali budúcim inžinierom, magistrom, lekárom, právnikom, zootechnikom, strojárom, učiteľom, filozofom a mnohým iným. A zabralo to. O desiatej v noci bol rozdiel takmer tristo hlasov v prospech mauzólea, no potom sa Orava odtrhla z reťaze, náskok dokázala zmazať za trištvrte hodiny a nakoniec do cieľa dobehla s náskokom 564 hlasov. Bravó!

Toto je len začiatok

Trochu zvláštne pôsobil argument Eleonóry Kerekešovej, ktorým chcela ľudí presvedčiť, prečo by mali podporiť mauzóleum. „Bajčiovská veža si pozornosť určite zaslúži (ako aj ostatné pamiatky vo finálovej TOP 9), no jej obnovu je možné financovať aj z iných zdrojov. Naopak, pre naše Mauzóleum je tento grant jedinečnou, ak nie hneď jedinou šancou získať prostriedky na nákladné reštaurovanie kupoly.“

Slovenské národné múzeum, pod ktoré patrí nielen mauzóleum ale aj hrady Betliar, Krásna Hôrka, Bojnice, Bratislavský hrad, budovy v Levoči a mnoho ďalších múzeí po celom Slovensku, je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti v Slovenskej republike. Spravuje štátny majetok a štát by na ich obnovu peniaze mal nájsť.

Prečítajte si tiež: Čo všetko ľudia vyrobili z hliny. Hrnčiarstvo je jedno z najstarších remesiel Čítajte 

Naopak, Bajčiovská veža v Oravskej Porube patrí obci, v ktorej býva 1086 obyvateľov a hospodári s ročným rozpočtom 411-tisíc eur. Nemá zdroje na to, aby ju dala do poriadku. Veža chátrala už počas socializmu. Oravskoporubčania pripravili projekt na jej obnovu, malo by stačiť 55-tisíc eur. Šancu má jedine s peniazmi získanými z cudzích zdrojov a 50-tisíc eur z Nadácie VÚB je nenahraditeľný dar.

Súboj nakoniec vyhrala veža. „Oravci sa nezaprú,“ napísal na fcb Peter Haľama. „Netreba nám ani známe osobnosti. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tom podieľali.“

Pridal sa Dušan Sabol z Istebného. „Nestačí povedať ani tisíc krát ďakujem. Cítim potrebu objať a pobozkať celú ZŠ M. Kukučína. Je to vynikajúce, srdečne gratulujem. Redakcia MY Naša Orava by mohla urobiť menší piknik priamo na Gäceli. Doniesol by som aj vlastnú slaninku na opekanie.“

Malá oslava sa konala priamo pri veži o polnoci, pár sekúnd po skončení hlasovania. Primátor Ján Prílepok pri zasvietených reflektoroch áut symbolicky otvoril šampanské. „Bolo to spontánne. Celá naša snaha začala krátkym videom, v ktorom sme žiadali Oravcov o pomoc, zakončili sme ju ďalším, v ktorom sme za ňu poďakovali. Ideme v stopách našich predkov, ktorí v roku 1848 v Bajčiovskej veži preniesli Žiadosti oravského ľudu, známe ako Gäceľské žiadosti. Orava sa spojila za dobrú vec aj teraz.“

Súboj sledoval aj Timotej Gruchalák. Za náročnou nocou dal bodku. „Tak a môžeme ísť pokojne spať.“

Pre Oravskú Poruba sa ale nič nekončí. Predchádzajúce vedenie na čele so starostom Petrom Hrivnákom sa v roku 2017 zapojilo do poľsko slovenskej cezhraničnej spolupráce, no tento grant nevyšiel. Ale ostala hotová projektová dokumentácia, dokonca je vydané stavebné povolenie. Na celý proces dohliadali pamiatkári. „Výskum sme urobili v roku 2017, projekt sme skontrolovali a odsúhlasili,“ povedal Karol Ďurian, pracovník krajského pamiatkového ústavu v Žiline.

TOP 9 pamiatok nominovaných v roku 2019

Na Slovensku máme pamiatky, o ktorých hovorí celý svet. Mnohé sú však v zlom stave a volajú o pomoc. Nadácii VÚB záleží na ochrane a zachovávaní našich kultúrnych pokladov a vie, že slovenské pamiatky nie sú ľahostajné ani vám. Preto každoročne vyhlasuje súťaž Poklady Slovenska. Prostredníctvom nej chce poukázať na alarmujúci stav vzácnych kultúrnych pamiatok a pomôcť im opäť ožiť. Nezávislá komisia odborníkov na ochranu historického dedičstva vybrala deväť spomedzi viac ako 750 pamiatok, ktoré do súťaže v roku 2019 nominovali ľudia z celého Slovenska.

Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Andrášiovcov (18437 hlasov). Jedinečná secesná stavba má poškodenú kupolu a tambur. Okrem toho je nutné v interiéri obnoviť mramorovú podlahu a mozaiky.

Bardejov - Gotická brána z Baziliky minor sv. Egídia (2545). Pri prácach na renesančnej bráne do bardejovskej baziliky bola pod jej povrchom odhalená unikátna pôvodná gotická brána. Práve jej reštaurovanie je predmetom hlasovania v tejto súťaži.

Červený Kláštor - Fresky v Kapitulnej sieni Kláštora kartuziánov (516). Medzi najhodnotnejšie časti tejto gotickej sakrálnej stavby situovanej v okrese Kežmarok patria vzácne, no postupne blednúce nástenné maľby zobrazujúce výjavy z krížovej cesty.

Svidník – Ikonostas (468) v chráme sv. Paraskievy. Vzácna pamiatka sakrálneho charakteru obsahuje spolu 27 ikon, ktoré svedčia o prvotriednom maliarskom a rezbárskom umení. Súčasťou plánu zreštaurovania sú aj cárske dvere a podstavce pod štyri hlavné ikony.

Bratislava - Jeszenákova hrobka (1426). Na cintoríne Kozia brána v hlavnom meste sa nachádza v dezolátnom stave hrobka uhorského šľachtica, baróna Jána Jeszenáka. Zámerom obnovy je aj jej umelecky hodnotný reliéfny náhrobok z carrarského mramoru.

Brhlovce - Obraz Krista na hore Olivetskej (1197). Veľký neskorobarokový obraz na oltár Kostola Sedembolestnej Panny Márie v obci v levickom okrese vytvoril slávny rakúsky maliar Anton Schmidt. Vzácna olejomaľba potrebuje nutne reštaurovanie.

Sološnica - Sochy sv. Mikuláša a sv. Augustína (718). Barokový oltár v Kostole Všetkých svätých v obci z okresu Malacky pochádza z konca 17. storočia. Zreštaurovanie postáv dvoch biskupov v nadživotnej veľkosti prinavráti tejto pamiatke jedinečné umelecké a estetické hodnoty barokového sochárstva.

Pukanec - Bočný oltár Korunovania Panny Márie (177). Významný gotický oltár z roku 1484 umiestnený v Kostole sv. Mikuláša v obci blízko Levíc potrebuje zreštaurovanie ôsmych tabuľových malieb na krídlach oltára ako aj rezbársky zdobenej vzácnej oltárnej skrine.

Oravská Poruba - Bajčiovská veža (18911). Ku kamennej veži zo 17. stor. sa viažu počiatky národného obrodenia v revolučnom roku 1848 na Orave. Dnes zanedbaný stav tohto pamätného miesta nezodpovedá jeho významným pamiatkovým hodnotám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 333
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 548
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 219
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 983
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 228
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 480
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 869
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 370
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 612
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 026
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 090
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 22 504
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 904
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 467
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 889
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 612
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 026
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 090
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 22 504
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 904
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 467
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 889
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu