Na Slovensku vznikol film o biskupovi Jánovi Vojtaššákovi

Príbeh z čias druhej svetovej vojny veľmi šikovne zneužila komunistická propaganda a spišského biskupa vykreslila ako toho najväčšieho zločinca. "Mnohé obvinenia z monster procesu 50-tych rokov sa žiaľ šíria dodnes," hovorí režisér.

Socha biskupa Jána Vojtaššáka v Zákamennom.Socha biskupa Jána Vojtaššáka v Zákamennom. (Zdroj: Lýdia Vojtaššáková)

ZÁKAMENNÉ. Na Slovensku vznikol nový dokumentárny film o Božom služobníkovi Jánovi Vojtaššákovi. Jeho názov je Vojtaššák. Vznikol v koprodukcii Lux communication, Spišského biskupstva a Televízie Lux.

Svoj takmer 90 ročný život prežil biskup Vojtaššák v pohnutej dobe poznačenej

vojnami a zmenami režimov. V každom čase neohrozene obraňoval základné práva Katolíckej cirkvi a slovenského národa. Preto sa stal tŕňom v oku mnohých neprajníkov. Komunistický režim ho v roku 1951 už ako 73-ročného odsúdil na 24 rokov väzenia. Vo väzení a nútenej izolácii sa trápil 15 rokov. Propaganda ho sústavne diskreditovala, potupovala a znevažovala.

To otvorilo priestor jeho jednostrannej kritike, ktorá deformovala a v mnohom až do súčasnosti deformuje obraz biskupa. Ján Vojtaššák zomrel v povesti svätosti a dodnes k nemu veriaci nielen zo Spišskej diecézy, ale aj z celého Slovenska prechovávajú veľkú úctu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1990 bol úplne rehabilitovaný zo všetkých vykonštruovaných obvinení. V roku 1996 začala Spišská diecéza proces jeho blahorečenia.

Film sa začína myšlienkou biskupa Jána z roku 1921, ktorá vystihuje jeho životný odkaz. „Veľká časť ľudstva dnes nemiluje Boha, nechce ho poznať, a preto leží na človečenstve všelijaká pokuta. Duch hmotárstva vyhasil v ľudských srdciach posledné iskričky lásky k blížnemu. A hoc aj poskromne je tej pravej viery v Boha, môj slovenský katolícky ľud, ktorého som synom, a za ktorý časné i večné dobro všetko podujmem, musí ostať verný tomu dedičstvu, ktoré sv. Cyril a Metod našim praotcom zanechali.“

Prečítajte si tiež: Svedkovia tej doby sa zišli, aby prehovorili spomienky Čítajte 

V dokumente je následne priblížený životopis biskupa Vojtašáka. Jeho osobu potom opisujú viaceré osobnosti ako kardinál Jozef Tomko, spišský biskup Štefan Sečka, historici prof. Emília Hrabovec a prof. Róbert Letz, poľský historik Arkadiusz Adamczyk a historik Českej akadémie vied Jaroslav Šebek. Z kňazov vystupuje napríklad postulátor kauzy blahorečenia Peter Jurčaga či Jozef Krištof zo Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

Vo filme je využitých množstvo archívnych fotografií TASR, Slovenskej tlačovej kancelárie z rokov 1939 až 1945 či archívne materiály Ústavu pamäti národa a Spišského biskupstva.

"Keď nás oslovila Spišská diecéza, aby sme natočili dokumentárny film o biskupovi Vojtaššákovi, dosť sme sa tejto kontroverznej témy zľakli. Trvalo nám rok, kým sme sa presvedčili, že Vojtaššák bol OK, že to čo o ňom šíria jeho neprajníci, je značne pokrútená verzia histórie," spomína režisér a autor scenára Marek Poláček z LUX communication. Za kameru, strih a výber hudby zodpovedal Filip Šimor.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tu spísali Žiadosti oravského ľudu. Zachráňme Bajčiovu vežu Čítajte 

"Príbeh Jána Vojtaššáka z čias druhej svetovej vojny totiž veľmi šikovne zneužila komunistická propaganda a spišského biskupa vykreslila ako toho najväčšieho zločinca. Mnohé obvinenia z monster procesu 50-tych rokov sa žiaľ šíria dodnes," hovorí režisér.

„Na príbehu biskupa Jána ma najviac šokovalo, že ho uväznili už ako 73-ročného starčeka a 12 rokov ho trápili po tých najhorších väzniciach Československa. Nedokázal som si jednoducho predstaviť, že by napríklad uväznili môjho 76 ročného otca a bili ho, dávali mu robiť desiatky drepov, posmievali sa mu, trápili ho hladom a zimou. Alebo by mu nedovolili celé noci ľahnúť si a ak aj áno, tak na holý vlhký betón," dodáva v rozhovore pre TK KBS Marek Poláček.

Prečítajte si tiež: Veľký týždeň. Smrť na kríži nie je púťová atrakcia Čítajte 

Autor: TK KBS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 157
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 808
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 453
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 912
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 183
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu