ORAVSKÁ PORUBA. V každom kúte Slovenska sa ukrýva veľa historických pamiatok, ktoré ničí zub času a už desaťročia čakajú na svoju nevyhnutnú obnovu. Medzi deväť vybraných, ktoré sa uchádzajú o 50-tisícový grant, je aj historická Bajčiova veža v Oravskej Porube, miestnej časti Gäceľ.
„Ku kamennej veži zo 17. storočia sa viažu počiatky národného obrodenia v revolučnom roku 1848 na Orave,“ povedal starosta Vladimír Kubišta. „Súčasný zanedbaný stav tohto pamätného miesta nezodpovedá jeho významným pamiatkovým hodnotám.“
Preto sa Oravskoporubčania rozhodli zreštaurovať ju. Vhod im prišla možnosť získať peniaze z grantu VUB. Podľa rozpočtu potrebujú takmer 55-tisíc eur.
„Veríme, že sa nám podarí peniaze získať. Tri hodnoty veže, urbanistická, výtvarná, ale najmä historická sú predpokladom vzniku vhodného muzeálneho priestoru na prezentáciu Gäceľských udalostí, významných osobností národného života a histórie Oravskej Poruby a zvýšenia záujmu kultúrnej verejnosti o túto lokalitu.“
Bližšie informácie o hlasovaní získate na www.nadaciavub.sk/poklady. Hlasovanie je bezplatné, potrvá do 28. apríla.
Bajčiova veža v Gäceli
Bývalá zemianska osada Gäceľ, je považovaná za najstaršiu časť obce Oravská Poruba. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1415. Z doby, keď majiteľmi Gäcele bol Bajčiovský rod, sa zachovala Bajčiova veža. Trojpodlažná, takmer deväť metrov vysoká murovaná veža je pravdepodobne pozostatkom zaniknutej kúrie s hospodárskymi stavbami zo 17. storočia. V roku 1975 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.
Historickú hodnotu zvýrazňuje udalosť z revolučného roku 1848, kedy sa 24. apríla v Gäceli zišli oravskí národovci, aby tu vypracovali Žiadosti oravského ľudu, známe ako Gäceľské žiadosti. Išlo o petíciu v prospech slovenskej národnosti a reči. Žiadosti boli obsiahnuté v siedmich bodoch. Národovci požadovali zrovnoprávnenie maďarčiny a slovenčiny, aby mal ľud z Oravy svojich zástupcov v sneme, výučbu v miestnych slovenských dialektoch aj zastúpenie slovenských učiteľov na vysokých školách.
