Pred pár rokmi hľadali americkí vedci top celosvetovú osobnosť histórie. Nebola to anketa, ale vyhodnocovali rôzne informácie na internete. Viete, kto kraľuje tomuto rebríčku?
Na druhom mieste je Napoleon Bonaparte, na treťom Mohamed, ďalej William Shakespeare, Abraham Lincoln, George Washington, siedmy je Adolf Hitler, po ňom Aristoteles, Alexander Veľký a Thomas Jefferson.
Ale top osobnosťou histórie je Ježiš Kristus.
Je prvým aj v ďalšom projekte, ktorý vybral top desiatku ľudí, ktorí zmenili svet k lepšiemu. Jeho učenie a myšlienky pretrvali dve tisícročia. V priebehu nich mal Ježiš Kristus more nasledovníkov, mnohým bol a je ľahostajný, alebo ním opovrhujú.

Aktuálny týždeň, volá sa aj Veľký týždeň, patrí jeho odkazu a pre kresťanov je veľmi dôležitý. Ježiš Kristus počas neho ustanovil veľké veci, zomrel na kríži a vstal z mŕtvych.
Ale prečo tomu venujú pozornosť celé národy celé dve tisícročia?
Tento muž sľúbil odpustenie hriechov všetkým ľuďom, dokonca za nich dal život. Áno, je pravda, že v tej dobe zomieralo veľa ľudí na kríži. Ale, ani jeden z nich nezomrel za teba.
Aj to je pravda, že výnimoční ľudia dokážu obetovať život za svojich blízkych, za pravdu, za spravodlivosť, za mnohé zmysluplné veci. V dejinách ľudstva je takých veľa.
Ale koľko ľudí sa dalo ukrižovať za lotrov? Koľko?

V súčasnosti si možno niektorí radi pozrú šou na Veľký piatok v mestečku San Pedro Cutud na Filipínach. Niekoľko dobrovoľníkov sa tam nechá nielen bičovať, ale aj ukrižovať. Len tak.
Ale pozor, smrť Ježiša Krista na kríži nie je púťová atrakcia.
Je to tajomstvo ťažko pochopiteľné obyčajnými zdôvodneniami, lebo tie vedú iba do určitého bodu. Pápež František hovorí, že ak chce človek pochopiť, kto je Ježiš Kristus, je potrebné ponoriť sa do hlbín tohto tajomstva.
Pekné veľkonočné sviatky.