TRSTENÁ. Po viac ako dvoch rokoch basy je Juraj Bernaťák na slobode. Nie, nevypršal mu trest, ani jeho časť. Rozhodol tak Ústavný súd.
„Základné právo Juraja Bernaťáka na súdnu ochranu a základné právo na obhajobu, ako aj jeho právo na spravodlivé súdne konanie bolo uznesením Krajského súdu v Žiline z 9. novembra 2016 a postupom, ktorý predchádzal jeho vydaniu, porušené.“ Rovnako jeho práva porušilo aj rozhodnutie Najvyššieho súdu zo 6. decembra 2017.
Prepustenie na slobodu
Senát Ústavného súdu rozhodol v prospech Juraja Bernaťáka 7. februára. Vybaviť doklady na prepustenie z väznice trvalo dva mesiace.
Bernaťák, zbaľte si veci idete na slobodu, počul 4. apríla dopoludnia. „V tom momente som mal v mysli len jediné, a to, že je úžasné mať v živote ešte dobrý pocit,“ povedal s tým, že aby vydržal uväznenie, riadil sa výrokom Agathy Christie – Nádej je jediná cnosť, ktorá vo mne nikdy nevyhasne.

„Som svedkom zúfalosti jednotlivcov v prokuratúre a súdnictve, ktorí zradili svoju česť a svedomie. Dodržiavať zákony, rozhodovať nestranne, nezávisle a spravodlivosť podriadili osobným záujmom jednotlivca,“ povedal po prepustení z väzenia. „To je predsa ich sabotáž pred zákonmi.“
Štyri roky väzenia
Juraj Bernaťak bol koncom roka 2016 odsúdený za vydieranie a zneužitie právomoci. Spor pochádza z obdobia, keď šéfoval Správe katastra v Tvrdošíne, ťahá sa od roku 2011. Počas celého procesu opakoval, že je nevinný. Pri vynesení rozsudku, ktorý znamenal štyri roky väzenia, povedal, že celá situácia okolo je absurdná.

„Senáty sa nezaoberali ani tým, či v spore išlo o zákonný alebo nezákonný pokyn podriadenej pracovníčke, zamietol nám svedka,“ hovoril vtedy Bernaťák. „Ak niekto považuje trest za primeraný, nikdy nerobil vedúceho pracovníka. Bol som poverený úrad riadiť a to sa bez príkazov a zadávania úloh nedá.“
Žijeme v právnom štáte?

Viacero ľudí a spolkov, ale aj občania v petícii žiadali pre exprimátora Trstenej spravodlivý súdny proces. „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí ma podporovali. Vážim si to, vážim si každého, ktorému nie je ľahostajné, ako sa vykonáva spravodlivosť na Slovensku.“
Juraj Bernaťák aj dnes tvrdí, že v jeho prípade to nebolo o spravodlivosti, ale o pomste konkrétneho človeka, ako aj o obhajobe nezákonného konania a rozhodovania pracovníčok o vlastníckych právach už zapísaných na listoch vlastníctva. „Za pomoci prokurátorov, sudkýň a sudcov, ktorí rozhodovali podľa jeho zadania, som bol odsúdený a uväznený. Toto je príklad, ako sa o spravodlivosti vyjednáva, čo nemá nič spoločné s výkonom spravodlivosti v právnom štáte.“

Uznesenie Krajského súdu v Žiline z 9. novembra 2016, na základe ktorého nastúpil výkon väzby, a uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zo 6. decembra 2017 je teda zrušené a Ústavný súd vracia vec Krajskému súdu v Žiline na ďalšie konanie.