TVRDOŠÍN. Bolo to krátko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky, keď Tvrdošínčania začali uvažovať o novej škole. Slovo dalo slovo, spojilo sa pár kompetentných a 1. septembra 1993 sa skutočne prvýkrát otvorili brány prvého osemročného gymnázia zameraného na cudzie jazyky na Orave.
Gymnázium Tvrdošín oslavuje štvrťstoročnicu. Pre niekoho možno málo, pre školu veľa. Veď za ten čas odchovala stovky úspešných ľudí.
Tradície a poznatky
V septembri nastúpilo do novej budovy postavenej na zelenej lúke 68 žiakov navštevujúcich prímu, ktorých učili štyria učitelia, zahraničný lektor a nové školské zariadenie viedol Jozef Brezovský. Žiakov postupne pribúdalo, zvyšoval sa počet tried i učiteľov.
Po siedmich rokoch začalo fungovať aj 4-ročné gymnázium a o ďalších šesť rokov k žiakom učiacim sa cudzie jazyky pribudli v športovej triede aj tí športovo zdatnejší. Vďaka hale v školskom areáli študenti dosahujú výborné celoslovenské úspechy v rôznych druhoch športov, ale aj na iných, nešportových súťažiach a olympiádach.

„V živote človeka je 25 rokov obdobím, kedy sa z dieťaťa stáva mladý, dospelý človek so svojimi cieľmi, ambíciami, ideálmi, vstupujúci do tvrdého reálneho sveta,“ hovorí riaditeľka Anna Namislovská. „Je to stredný vek, obdobie istoty, múdrosti a získaných skúseností. Ľudia vekom starnú, ale naša škola nie. Môže síce čerpať silu z tradícií a poznatkov, ktoré tu zanechali učitelia, ale noví žiaci ju robia stále mladou a neustále sa rozvíjajúcou.“
Nejde len o vedomosti
Za štvrťstoročie odišlo z tvrdošínskeho gymnázia 1027 absolventov. Mnohí pokračovali v štúdiách na slovenských, ale i na prestížnych zahraničných univerzitách. V roku 2010 sa školu podarilo zrekonštruovať vďaka dotácií z eurofondov. Budova je zateplená, má nové okná, krytinu, nechýba v nej bezbariérový vstup, moderná technika pribudla v štyroch odborných učebniach.
„Budovaním odborných a poloodborných učební vytvárame podmienky pre kvalitnejšie a modernejšie vzdelávanie, aby naši absolventi mohli študovať na akomkoľvek type vysokej školy, boli zdatní jazykovo, vedeli sa uplatniť v živote, boli pripravení na život nielen po stránke vedomostnej, ale aj ľudskej a morálnej,“ rozpráva Anna Namislovská.

Gymnázium je menšie, vyznačuje sa rodinnou atmosférou, trikrát získalo titul Škola priateľská k deťom a vedenie sa oň usiluje aj tento rok. Keďže je škola prioritne zameraná na cudzie jazyky, zapája sa do mnohých medzinárodných projektov a výmenných jazykových pobytov. S anglicky hovoriacimi krajinami, ale aj nemecky, francúzsky či rusky. Okrem bežných predmetov sa žiaci učia finančnú gramotnosť, čítať s porozumením i základy koučingu.
Zahraničné zájazdy
Množstvo projektov, ktoré v škole robia, sú pre študentov prínosom vo viacerých smeroch. „Získavajú nové poznatky, skúsenosti, zdokonaľujú sa v komunikácii v cudzích jazykoch, nadobúdajú nové priateľstvá, poznávajú nové krajiny, kultúru, tradície,“ hovorí riaditeľka.
Aj tvrdošínske gymnázium v ostatných rokoch natrafilo na klesajúcu demografickú krivku. Rovnako ako iné školy, aj ono „bojuje“ o každého žiaka. Má na to odskúšané spôsoby. „Využívame moderné vyučovacie pomôcky, výpočtovú techniku, internet.
Ponukou voliteľných predmetov od prvého ročníka a kvinty, novými učebnými predmetmi, metódami a prístupom jednotlivých vyučujúcich, vlastnými školskými projektami. Spolupracujeme aj s jednou z trstenských firiem.“
Slávnostná akadémia
K výročiu gymnáziu blahoželalo mnoho ľudí. Primátor, predsedníčka kraja, bývalá i súčasná riaditeľka, učiteľ, ktorý na škole pôsobil od jej vzniku, ale aj iný, ktorý na nej učí síce kratšie, ale rovnako kvalitne. Každý prial zariadeniu len to najlepšie do ďalších rokov.

A za všetkých aspoň pár slov z krátkeho príhovoru profesorky Evy Kollárovej, ktorá s tvrdošínskym primátorom stála pri zrode myšlienky gymnázia v Tvrdošíne.
„Ak ideme dopredu vo vedomostiach, ale zaostávame v mravnosti a čestnosti, v skutočnosti nejdeme dopredu, ale dozadu,“ povedala. „A ja mám pocit, že nám, nielen tu, ale na celom Slovensku, toto chýba. Čože je to 25 rokov, ja mám pocit, akoby ani neboli. Z mnohých mojich bývalých študentov sú dnes pedagógovia. A tá radosť, keď ich žiaci majú z nich radosť, to je na nezaplatenie. Keď toto niekto ohodnotí, žiadne iné vyznamenanie, ani prezidentské, mi ten pocit nenahradí. Nech sú na vás vaši žiaci hrdí. Internet dá mladým všetko. Ale sčítanosť a česť sa vygúgliť nedá.“

Na slávnostnej akadémii, ktorá sa konala v Art galérii Schurger, si pozvaní hostia minútou ticha uctili aj dnes už nebohého prvého riaditeľa školy. V bohatom kultúrnom programe, v ktorom vystúpili aktuálni a bývalí žiaci, ale aj učitelia, pookriali prítomní na duši i na tele.
Autor: Gymnázium TS