TVRDOŠÍN. Kanárske ostrovy ponúkajú nielen oddych na pláži, ale i dotyk krásy v podobe nádhernej prírody, zrnko múdrosti prostredníctvom historických pamiatok a bezprostrednú zábavu počas pestrofarebných karnevalov.
K tomu všetkému ako bonus teplota neklesajúca pod dvadsať stupňov a možnosť celoročného kúpania v mori vďaka polohe na obratníku Raka robia z neho súostrovie večnej jari. Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu a na miestnej prírode cítiť vplyv blízkeho afrického kontinentu.
Všetku túto krásu a jedinečnosť si mohli naplno vychutnať aj žiaci tvrdošínskej Spojenej školy vďaka projektu Erasmus.
Symbol projektu vytvorili Oravci
Naši španielski partneri pre nás pripravili pracovné stretnutia a prednášky s odborníkmi z oblasti kariérneho poradenstva, ktoré boli zamerané na tému efektívna komunikácia, reč tela, manažment a vedenie skupiny.

Pozornosť sme zamerali hlavne na motiváciu, snahu vzdelávať sa a pracovať na sebe. Sú to predsa atribúty, ktoré žiakom v budúcnosti pomôžu pri prijímacom pohovore do práce alebo pri štúdiu na vysokej škole v ktorejkoľvek európskej krajine.
Ocenením našej práce na tomto projektovom stretnutí bola skutočnosť, že v súťaži o najnápaditejšie logo vyhralo práve naše a stalo sa symbolom celého projektu.
Za kultúrou aj prírodou
Okrem realizovania projektov sme spoznávali krásy najväčšieho ostrova Kanárskeho súostrovia – Tenerife. Dostali sme pozvanie na radnicu v Santa Cruz de Tenerife, navštívili sme národný park Nacional del Teide a zdolali Pico de Teide – najvyššiu horu Španielskeho kráľovstva s polospiacou sopkou, ktorá o sebe z času na čas dáva vedieť.

Z mnohých múzeí na ostrove sme navštívili Prírodovedné a archeologické múzeum v Santa Cruz. Hoci voda bola vo februári vlažnejšia, mnohí z nás neodolali a využili možnosť okúsiť vody Atlantického oceánu na pláži El Medano na vlastnej koži. Kúzlom dávnej histórie nás očarilo mesto San Cristobal La Laguna, ktoré bolo vyhlásené za pamiatku svetového dedičstva UNESCO.
Prvoradá je súdržnosť
Bývali sme v španielskych rodinách, takže sme spoznali každodenný život novej kultúry a zistili sme, že ľudia na Kanárskych ostrovov majú stále čas a uznávajú filozofiu, že život si treba náležite užiť. Na kávu s priateľmi si nájdu zopár minút aj niekoľkokrát za deň, často jedia vonku, ničím sa nestresujú. Navyše, na Kanárskych ostrovoch sa stále niečo oslavuje a tamojší ľudia sú známi svojím temperamentom a chuťou neustále sa zabávať. Porozumeli sme novej kultúre a stali sme sa opäť vnímavejší k chápaniu iného kultúrneho kontextu.

Je v záujme nás všetkých, aby sme stavali mosty medzi kultúrami. Súdržnosť môžeme dosiahnuť len prostredníctvom začlenenia a rásť môžeme len vtedy, ak budeme súdržnejší. Často počúvame, že Európska únia je vzdialená od ľudí a zaoberá sa len veľkými hospodárskymi politikami. My sme však na základe vlastných skúseností získaných prostredníctvom projektu skutočne pocítili, ako európske projekty priamo a hmatateľne menia životy mladých ľudí.
Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie a usilovne pracujeme na projektových zadaniach, ktoré odprezentujeme na treťom projektovom stretnutí v apríli v Nórsku.
Piaty v poradí
Od roku 2015 Spojená škola Tvrdošín päťkrát uspela v získavaní grantov v rámci európskych projektov Erasmus plus, ktorými sa snaží zvýšiť kvalitu vzdelávania žiakov aj učiteľov. Projekty sú zamerané na odborné vzdelávanie, ale aj vytváranie medzinárodných strategických partnerstiev.

Hlavným cieľom najnovšieho schváleného projektu Pripravení pre Európu je okrem zvýšenia komunikačných schopností v cudzom jazyku aj uľahčenie vstupu mladých ľudí na európsky pracovný trh a rozšírenie vedomostí o možnostiach vysokoškolského štúdia v zahraničí. Partnermi projektu sú stredné školy z Talianska, Slovenska, Grécka, Nórska, Bulharska a Španielska.
Škola IEG Anaga, Santa Cruz de Tenerife na Kanárskom ostrove Tenerife bola druhou hostiteľskou školou v rámci projektu, ktorú Oravci navštívili vo februári 2019.
Autor: SŠ TVRDOŠÍN