Z jednoduchej vinohradníckej rodiny do prezidentského paláca. Kto je Zuzana Čaputová?

Profil novej prezidentky.

(Zdroj: SITA)

Začalo to notoricky známou kauzou pezinská skládka, potom sa už Zuzana Čaputová objavovala v centre záujmu častejšie. Za jedenásť rokov, počas ktorých sa meno novozvolenej prezidentky objavuje v médiách, sa z pôvodne neznámej aktivistky z Pezinka stal uznávaný hlas, ktorý bolo počuť pri viacerých témach i kauzách.

Zapájala sa do verejných výziev na výmenu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v roku 2010, do komentovania pomerov v justícii či polícii a kritizovala aj pokusy Štefana Harabina vrátiť na čelo Najvyššieho súdu pred piatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak je pre sudcov Štefan Harabin najlepším predstaviteľom na vrcholnú pozíciu v justícii, tak ostávajú takmer jedinými a poslednými v krajine, ktorí si to ešte myslia. Je to zároveň správa o ich nulovej reflexii diania v súdnictve a spoločnosti,“ písala Čaputová v komentári pre SME ešte v roku 2014.

V tom čase ešte netušila, že Harabin sa raz stane jej súperom v boji o prezidentské kreslo. Keď sa tak stalo, bola kvôli nemu ochotná vzdať sa svojej kandidatúry v prospech Roberta Mistríka.

Jej podmienka bola jasná: spravila by tak, ak by hrozilo v druhom kole finále medzi Harabinom a kandidátom Smeru. Obidva varianty totiž považovala za neprijateľné. Napokon sa vzdal Mistrík kandidatúry v jej prospech, pretože Čaputová v predvolebných prieskumoch začala výrazne dominovať.

SkryťVypnúť reklamu

Práve praktiky vládneho Smeru pôvodne patrili k hlavným dôvodom Čaputovej vstupu do politiky na konci roku 2017. V novovzniknutom Progresívnom Slovensku sa mala venovať témam práva a spravodlivosti, boju proti korupcii a environmentálnym otázkam.

„Ako advokátka môžem pomôcť iba konkrétnym ľudom v konkrétnych prípadoch. Chcem sa podieľať na systémových zmenách, pretože tie Slovensko potrebuje,“ vysvetľovala vtedy Čaputová svoje rozhodnutie venovať sa politike.

Z vinohradníckej rodiny

Napriek šíreniu predvolebných hoaxov o „dcérke milionára Štefana Strapáka“ o sebe nová prezidentka hovorí, že vzišla z úplne bežných pomerov. Mama rodáčky z Bratislavy bola administratívna pracovníčka, otec Strapák bol zas riaditeľom pobočky poisťovne.

„Otec dal vypracovať rodostrom až do sedemnásteho storočia. Naši predkovia boli vojaci alebo poľnohospodári – vinári a vinohradníci,“ opisovala Čaputová rodinné pomery v nedávnom rozhovore pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Jej život sa rodinných tradícií celkom nedržal a do blízkosti politiky, hoci komunálnej, sa dostala už na vysokej škole.

Popri štúdiu práva na Univerzite Komenského v Bratislave pracovala v miestnej samospráve v Pezinku - najprv ako asistentka na právnom oddelení mestského úradu, potom ako zástupkyňa prednostu.

Tu sa zoznámila aj s Jaroslavom Pavlovičom, ďalším z kľúčových bojovníkov proti pezinskej skládke.

Prečítajte si tiež: Takto sme volili na Orave. Pozrite si výsledky a hocičo iné Čítajte 

„Chceli sme, aby Pezinčania vedeli, na pozadí akých nezákonných procesov sa konala stará a pripravuje nová skládka,“ vysvetľoval neskôr Pavlovič prvé spoločné aktivity s Čaputovou.

Tandem tak začal verejne poukazovať na to, čo vyplýva zo zahraničných štúdií o vplyve skládok na zdravie a čo mu podarilo zistiť zo štatistík o zdraví obyvateľov Pezinka v porovnaní s celoslovenským priemerom.

Za angažovanie sa v kauze získala Čaputová neskôr nielen prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu. Ešte v roku 2011 ju veľvyslanectvo USA v Bratislave nominovalo na Medzinárodnú ženskú cenu odvahy, ktorú udeľovala americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová ženám, ktoré bojujú za ľudské a sociálne práva. Samotné ocenenie Čaputová napokon nezískala.

Nebola vždy extrovertkou

Čaputovej život sa však netočil len okolo pezinskej skládky. V rámci tretieho sektora sa koncom deväťdesiatych rokov začala venovať téme verejnej správy a tiež pomoci týraným a zneužívaným deťom. Ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub pracovala na projekte rozvoja miestnych komunít.

Po tomto období sa rozhodla prejsť do advokácie. Koncipientskú prax si od roku 2005 robila viac ako štyri u známej advokátky Evy Kováčechovej, ktorá v súčasnosti kandiduje za ústavnú sudkyňu.

Prečítajte si tiež: Najstarší Dolnokubínčan volil krajšieho prezidenta Čítajte 

„Odkedy ju poznám, si ju pamätám ako veľmi cieľavedomú, pracovitú osobu. Keď raz mala nejaký cieľ, išla si za ním,“ hovorí o Čaputovej Kováčechová. Pokračuje, že sa spoznali cez spomínaného Jaroslava Pavloviča, keďže celá skupinka spolupracovala aj v rámci združenia Via Iuris.

Aj keď vystupovanie Čaputovej v rámci predvolebných debát a mítingov označuje Kováčechová za autentické, ešte pred pár rokmi by vraj neverila, že raz bude kandidovať za prezidentku.

„Vôbec sa neprejavovala ako extrovert. Možno sa ale vyvinula tým smerom, keďže dnes na mňa naozaj pôsobí extrovertnejšie,“ pokračuje ďalej Kováčechová.

Práve šestnásťročná spolupráca s mimovládkou Via Iuris zaručila Čaputovej pomerne časté mediálne výstupy. S novinármi komunikovala otvorene a ochotne, pričom jej vyjadrenia boli často pomerne kritické.

Napríklad v roku 2012 skritizovala exprezidenta Ivana Gašparoviča za nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, či Ústavný súd za to, že prikázal exprezidentovi Michalovi Kováčovi ospravedlniť sa Ivanovi Lexovi.

„Pri rozhodovaní v tejto veci podľa mňa zvíťazilo formálne vnímanie práva na úkor citu pre spravodlivosť,“ vyhlásila vtedy Čaputová.

Pôvodne neznáma

Napriek mnohým aktivitám popri bežnej advokátskej praxi vo vlastnej advokátskej kancelárii to Čaputová po ohlásení kandidatúry v máji 2018 nemala ľahké. Dlhé mesiace totiž bojovala práve s tým, že pre väčšinu Slovenska šlo o neznámu tvár. Ešte v decembri minulého roka prieskumy ukázali, že jej poznateľnosť sa za pol roka zvýšila len zo 17 na 35 percent.

Trend napokon otočila až vo februári, keď sa po prvých debatách dostala v prieskumoch pred Roberta Mistríka a ten sa napokon vzdal v jej prospech.

V rámci kampane bola okrem iného v ostatných týždňoch dotlačená aj k tomu, že zverejnila spoločnú fotografiu svojho priateľa, ktorým je hudobník, fotograf a textár Peter Konečný. Chcela ukončiť konšpirácie a polemiky o tom, s kým žije a prečo to tají.

„Jednoducho a úprimne. Žijem sama so svojimi dcérami. Mojím priateľom, ktorý mi je aj v týchto dňoch veľkou oporou, je skvelý človek Peter Konečný,“ oznámila vtedy na sociálnych sieťach.

Konečný ju prišiel podporiť aj počas volebnej noci po prvom kole volieb. Pripustil vtedy, že sám ešte nevie, aká by bola jeho úloha v roli prvého pána.

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

Autor: SME

Prezidentské voľby 2019 (kandidáti a novinky)

Súvisiace témy: Zuzana Čaputová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 385
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 072
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 681
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 406
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 128
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 839
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 295
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 015
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 019
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 039
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 009
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 528
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 225
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 808
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 678
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 015
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 019
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 039
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 009
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 528
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 225
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 808
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 678
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu