DOLNÝ KUBÍN. Oravská galéria vystaví v premiére zmenšenú rekonštrukciu dnes z prevažnej časti zničenej Leonardovej Poslednej večere, na ktorej pracoval vyše desať rokov akademický maliar Stanislav Lajda.
Návrat stratenej podoby
Milimeter po milimetri prehodnocoval Stanislav Lajda každý dochovaný fragment originálu a zhromažďoval zhruba tritisíc rôznorodých kópií a verzií slávneho obrazu.
Za smerodajné pre rekonštrukciu pokladá tie, ktoré vznikli z rúk Leonardových žiakov a následníkov, krátko po dokončení originálu. Hľadal v nich zhody detailov, prepojenia farebných tónov s technikou šerosvitu a výrazným 3D efektom, ktoré následne porovnával so zvyškami Leonardovej maľby.
I keď ako vyštudovaný reštaurátor maľby má bohaté skúsenosti s technikou tvorby i kópiami starých majstrov, predsa len vierohodne doplniť takmer 60 percent navždy stratenej podoby bolo vo viacerých ohľadoch náročné.

Výstava je doplnená o artefakty zo súkromnej zbierky autora a Jozefa Práznovského, ktoré návštevníkovi výstavy umožnia pochopiť fenomén Poslednej večere v kontexte dejín svetového umenia.
Súčasne s prácou na rekonštrukcii napísal Lajda aj knihu rozoberajúcu život a dielo Leonarda s dôrazom na vznik Poslednej večere, jej strastiplný osud a podrobný ikonografický rozbor. Stano Lajda v nej prezentuje svoje novátorské, prekvapujúce teórie, ktoré vznikali, dozrievali a utvrdzovali sa zhromažďovaním dôkazových materiálov po niekoľko rokov.
Populárno-vedecká kniha je určená širokej verejnosti a je prvým titulom venovaným osobnosti majstra z Vinci od slovenského autora. Jej uvedenie do života sa bude konať v priebehu vernisáže výstavy.
Vernisáž Rekonštrukcie Leonardovej Poslednej večere očami Stana Lajdu bude v Oravskej galérii 4. apríla o 16.30 h, výstava potrvá do 16. júna.
Kreslenie do tmy
Druhou výstavou, ktorej vernisáž bude tiež 4. apríla o 16.00 h, je výstava Boba Kočana Mosty, ktorá prepája takmer tri dekády unikátnej tvorby fotografa.
Uvádza niekoľko nosných cyklov a tematických celkov autorovej tvorby. Je to prierez portrétnej tvorby vychádzajúcej z experimentu a hľadania identity formou koláží, objektov, projekcií a inštalácií.

Ďalší prezentačný celok vychádza zo záujmu autora o zobrazenie krajiny. Kočana od začiatku fascinovala práca so základným princípom média – so svetlom. Pri dlhých expozíciách kreslí do tmy, sníma záznamy vlastných fantázií v otvorenej krajine.
Imaginárne svety však nezostávajú len vo farebnej polohe, Kočan sa vracia späť k čierno-bielemu materiálu a vznikajú nové fotografické výstupy a experimenty s vrstvením negatívov, domaľovaním či inscenovaním krajiny.
Autor: Oravská galéria