S najväčšou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, je Orava slovenským bežkárskym Edenom. Svedčí o tom skutočnosť, že túto zimu v jej regióne takmer 40 obcí (na internete) uskutočnilo organizované bežkárske podujatia. Zúčastnili sa ich bežkári takmer zo všetkých krajov Slovenska. V rozľahlých vlnovitých kotloch pod pohoriami Oravské Beskydy, Podbeskydská vrchovina, Oravská Magura, Oravská vrchovina a Skorušínske vrchy sú rozložené chotáre s oravskými obcami, ktoré ponúkajú vynikajúce podmienky pre lyžiarsku turistiku. Obetavosť miestnych nadšencov, podpora obecných úradov a vysoko nadštandardná pohostinnosť Oravákov už dlhé roky lákajú na ich každoročné, takmer štvrťroka trvajúce, bežkársko-turistické akcie účastníkov nielen takmer z celého Slovenska, ale minimálne aj z Česka a Poľska. A už tradične sa posledný zimný prechod Horizont Erdútky konal v najchladnejšej obci na Slovensku, v Oravskej Lesnej.
Úvod
Pätnásteho ročníka sa v Oravskej Lesnej (od založenia v roku 1732 až do konca roka 1945 to boli Erdútky, pomenované podľa právneho zakladateľa obce grófa Erd ö dyho ml., preto tvoria súčasť názvu prechodu) sa v sobotu 9. marca zúčastnilo až 930 účastníkov z celého Slovenska (Bratislava, Košice, Piešťany). Z toho bolo 412 žien, 20 z Česka (Praha, Liberec, Pardubice), piati z Poľska a dokonca dvaja zo Švédska.

Najstaršími boli Martin Novotný (r. 1940) z Hermanovíc a Priska Tokarčíková (r. 1946) z Podbrezovej. Najmladšími zas Filip Mazúch (r. 2018) zo Žiliny a Antušáková (r. 2015) zo Zákamenného. Všetci tak aj napriek nie príliš priaznivej predpovede počasia, prišli na oficiálnu rozlúčku so snehom v regióne Oravy. Po zápise a obdŕžaní náležitostí, pripomínajúcich účasť na prechode, priebežne začínali 24-kilometrovú (peší turisti 14 km) trasu prechádzajúcu vlnovito ponad rozľahlú obec s jej osadami a kopanicami. Úvod trasy viedol sprava popri rieke Biela Orava a po jej dvojnásobnom prestúpení mostíkmi vyšliapali na hrebeň, z ktorého sa už ukázali výhľady: južne na Veľký Rozsutec a opačne na vrcholky Pilska a Babej hory.
Priebeh
Hrebeňom vlnovito na kopec Kohútik (946 m) tesne pri hornej stanici sedačkovej lanovky. Obloha už zatiahnutá a avizovaný vietor zatiaľ mierny. Z Kohútika širokánskym lyžiarskym svahom ľubovoľnými serpentínami k dolnej stanici sedačkovej lanovky v SKI centre Orava snow. Tam si účastníci pochutnali na perfektných predfašiangových šiškách s džemom, zapili čajom a sedačkovou lanovkou sa vyviezli späť na jej hornú stanicu pri Kohútiku. Pokračovanie prakticky bezstromovým hrebeňom za už silnejúceho vetra do sedla Demänová. Z neho výstup do krátkeho lesného úseku zakončeného parádnym tobogánovým zjazdom k druhej občestvovačke. Párky s výborným chlebom, horčicou a kečupom zapité čajom osviežili. Opäť mimo lesa a už prakticky protismerne ponad dlhé údolie k Oravskej Lesnej. Vlny sa striedajú, zjazdy aj stúpania sú v tomto smere už dlhšie a začína snežiť. Povrch trasy stále vynikajúci a vlhkú, no ľahučkú snehovú ryžu na pevnom podklade, bežky pri zjazdoch prekvapujúco ľahko odhŕňajú podľa potreby. Po dvoch úsekoch tesne popri asfaltke (jeden uzučký troška zložitý na udržanie rovnováhy) už pomerne vysoko nad Oravskou Lesnou. Zostáva posledný, šikmo spadajúci svah s hrubšou povrchovou vrstvou snehu. Nie dlhý zjazd k hlavnej ceste si nikto nedovolí pustiť priamo dole a o komické pády v malej rýchlosti nie je núdza. Po hlavnej ceste už len pár sto metrov s bežkami v rukách do centra obce.
Záver
V kultúrnom dome, plnom absolventov prechodu, bolo vynikajúce pohostenie - výborná pečianka s klobáskou, kapustnica, čaj a aj biele i červené vínko. Spokojnosť je veľká a poďakovanie účastníkov je úplne zaslúžené: Patrí hlavnému organizátorovi Pavlovi Brišovi, upravovačom a značkárom trasy, kuchárom, obsluhám, Elene Ignaťákovej (evidencia) a všetkým ďalším (spolu 37), ktorí sa akokoľvek pričinili o vydarenú oficiálnu rozlúčku s bežkami na Orave. Dovidenia o rok, priatelia.
Autor: Štefan Drábik