Životopis
Zuzana Čaputová (narodená 21. júna 1973) je slovenská advokátka, občianska aktivistka, politička a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska.
Dlhé roky pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia VIA IURIS, ktoré sa venuje posilňovaniu právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva.
Ako právnička viedla viac ako desať rokov kampaň proti pezinskej skládke. V kauze išlo o miliónový biznis, v jej pozadí stáli aj záujmy Mariana Kočnera.
„Prešli sme si obavami, pocitom ohrozenia, beznádeje, pokusmi o zastrašovanie. Stálo to veľa energie, ale nakoniec sa to podarilo,“ uvádza na svojej stránke. V roku 2016 ju za tento boj ocenili prestížnou Goldmanovou environmentálnou cenou.
Čaputová mala svoj podiel aj na zrušení Mečiarových amnestií, keď vo VIA IURIS rozbehli petíciu a v priebehu niekoľkých týždňov vyzbierali vyše 76-tisíc podpisov, čím pomohli vytvoriť verejný tlak.
V septembri 2017 oznámila odchod z VIA IURIS, v decembri vstúpila do vznikajúcej politickej strany Progresívne Slovensko a o ďalší mesiac bola na jej ustanovujúcom sneme zvolená za podpredsedníčku.
Prezidentské voľby 2019
Kandidatúru v prezidentských voľbách 2019 oznámila 29. mája 2018.
V kampani si stanovila tri témy, ktorým chce venovať zvýšenú pozornosť: spravodlivosť pre všetkých, dôstojnosť pre seniorov a ochranu životného prostredia.

Ako prezidentka chce vyvíjať maximálny tlak na okamžité a systémové zmeny v polícii, prokuratúre a súdnictve. „Som presvedčená, že policajný zbor musí fungovať ako nezávislá inštitúcia, oddelená od politických vplyvov, na čele s profesionálom, a nie lokajom ministra vnútra,“ píše na svojej stránke.
Prokuratúru je podľa nej potrebné – podobne ako je to v súdnictve – pretvoriť na inštitúciu pod verejnou kontrolou. Tiež podľa Čaputovej potrebujeme väčšiu špecializáciu súdov podľa jednotlivých odvetví práva, čím sa skrátia súdne konania.
V otázke starostlivosti o seniorov sa bude snažiť docieliť, aby čím menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti, a čím viac v domácej opatere alebo v menších zariadeniach. K tomu je potrebné vytvoriť flexibilné právne podmienky aj finančnú motiváciu.
Ako prezidentka bude takisto presadzovať, aby minimálne päť percent ekologicky najvzácnejšieho územia zostalo zachovaných ako bezzásahová zóna.
Rovnako bude žiadať, aby Slovensko tvrdo zakročilo proti rastúcej tvorbe odpadu, a bude podporovať všetky návrhy na obmedzovanie plastov.