PODBIEL. Už súčasný lom Pod Pálenicou, ktorého zásoby pomaly končia, spôsobuje najmä v miestnej časti Zámostie problémy. Plánované otvorenie druhého lomu v Podbieli je zdrojom ďalších nezhôd i napádaní úradných rozhodnutí.
Podľa pôvodného zámeru chcela spoločnosť KRUPP začať na Prašivici ťažiť vápenec už tento alebo budúci rok a dobu ťažobných prác predpokladá na 20 rokov. Ešte pred rokom sa zdalo, že to vyjde, dnes je situácia iná.
Pod alebo nad päť hektárov
Nespokojní obyvatelia miestnej časti Zámostie trvali na tom, aby zámer ťažby vápenca podliehal posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, takzvanému procesu EIA. Jednou z podmienok, aby tomuto procesu podliehal, je napríklad aj plocha nad päť hektárov.

Predkladateľ, spoločnosť KRUPP, až v doplňujúcom dokumente z 3. augusta 2017 tvrdí, že výmera lomu Prašivica v Podbieli nepresiahne päť hektárov. „Ide o výmeru 4,61 hektára a predpokladanú ročnú ťažbu zhruba 70-tisíc ton.“
Ešte 7. marca 2017 sa však k zámeru, ktorý predložila spoločnosť KRUPP, vyjadroval odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Tvrdošíne a v stanovisku píše, že sa jedná o otvorenie kameňolomu na dobývanie nerastu vápenca v obci Podbiel, pričom výmera všetkých parciel je zhruba 6,4 hektára. „Dobývanie kameňa sa predpokladá v dvoch etapách tak, aby záber na dobývanie – činnosť vykonávaná banským spôsobom, výmera, nebola vyššia ako 4,4 až 4,6 ha pri prvej etape a pri druhej etape zostatok, teda cca 1,9 až 2,0 ha.“
Časť kopca je les, časť trvalý trávny porast
„Je to zjavná snaha obísť zákony týkajúce sa životného prostredia,“ tvrdia oponenti ďalšieho zásahu do prírody Anton Janík a Miroslav Bachynec, ktorý je spoluvlastníkom jednej z parciel na vrchu Prašivica.