LEŠTINY. Smrtka, cigánka, bábätká, hasič, múmia, slameňák, vodník, šašo, medveď, ježibaba, kôň, Turoň a ďalšie masky tvoria sprievody prechádzajúce dedinami počas fašiangov, ktoré stále patria medzi udržiavané slovenské tradície. Ich súčasťou sú aj plné stoly, zábava, muzika.

Podobný priebeh mali fašiangy v Leštinách. Od rána dom po dome so spevom chodilo viac ako dvadsať masiek. Prinášali so sebou nielen smiech, ale u tých najmenších vyvolávali aj obavy. No tie sa neskôr rozplynuli na karnevale. Deti sa na ňom dosýta vytancovali, zasúťažili o balíčky plné sladkých dobrôt.
V Leštinách je 88 domácností, maškarný sprievod nevynechal ani jednu. „Ľudia nás vítali s radosťou,“ povedal starosta Miroslav Kovalčík, ktorý bol prezlečený za Shreka.

Účastníci sprievodu dostali od domácich za odmenu vajcia, slaninu, klobásy, koláče aj niečo ostré na zahriatie. „Vyzbierali sme viac ako dvesto vajec, z ktorých sme potom varili praženicu,“ povedala Jana Hrašková. „Ďalšiu poživeň sme dali na stoly, aby sme uhostili ľudí.“
S plnými bruchami a energiou v žilách sa potom zabávali do rána bieleho. Do skoku im hrala muzika.
„Chceli sme to okoreniť, preto sme využili živú muziku,“ povedala Hrašková. „Heligonkára sme mali, v jednej chalupe sme poprosili Jána Zápotočného, aby sa k nemu pridal so saxofónom. Neodmietol.
Veľmi nás teší, že sa nám do takýchto akcií darí zapájať nielen starších Leštinčanov, ale aj mladých. Spoločne sa nám toho určite podarí zorganizovať viac.“
