NÁMESTOVO. Už tri mesiace žijú zamestnanci spoločností Yanfeng a Visteon v neistote. So zamestnávateľom rokujú o zvýšení mzdy a novom znení kolektívnej zmluvy. Nedohodli sa, dnes zorganizovali protest.
Pred priemyselným parkom sa zišlo zhruba 800 ľudí. Robotníci zarábajú 720 až 850 eur v hrubej mzde, a to v závislosti od počtu odpracovaných nočných zmien, sobôt a nediel. Vyjednávačský tím žiada v Yanfengu navýšenie o 11 percent, vo Visteone o 12 percent.
„Cieľom vyjednávaní je zastaviť rozdiel medzi minimálnou a reálnou mzdou. „Kým pred štyrmi rokmi mal zamestnanec mzdu o zhruba 40 percent vyššiu, ako bol minimálny mzdový nárok, vlani už iba o približne tridsať. Minimálna mzda narástla pre rok 2019 o 8,34 percenta. Nechceme dopustiť, aby sa rozdiel medzi minimálnou a reálnou mzdou aj naďalej znižoval,“ povedal Marián Cvanciger, predseda Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Nižná, ktorá zamestnancov zastupuje. „Nadnárodné firmy sa hrdia tým, že sú najlepší zamestnávatelia. Aby vyplácali minimálne mzdy, je žalostné.“
“Nestačí mať pravdu, treba mať aj silu. A odbory ju majú, keď nás je veľa a keď nás je počuť.
„
Astrid Schafmeister, hovorkyňa Yanfeng Slovakia Automotive Interior Systems, ešte pri vyhlásení štrajkovej pohotovosti povedala, že snahou spoločnosti je pokračovať v kolektívnom vyjednaní s cieľom dosiahnuť dohodu. Prebiehajúce kolektívne vyjednávanie nechcela zatiaľ komentovať.
Šéf ľudských zdrojov spoločnosti Visteon Electronics Slovakia Tomáš Hargaš sa k situácii odmietol vyjadriť.
Zamestnanci veria, že v jednote je sila
„Na Orave dobre, na Orave zdravo, ale na Orave je práce a dobrej pláce málo,“ týmito slovami sa začali dnes popoludní protestné zhromaždenia pred priemyselný areálom v Námestove, kde obe spoločnosti sídlia. O jednej vyslalo mohutný signál zamestnávateľom zhruba 350 zamestnancov, po skončení dopoludňajšej zmeny ich o druhej prišlo ešte viac.
V spoločnostiach Yanfeng Slovakia Automotive Interior Systems a Visteon Electronics Slovakia pracuje 1500 ľudí, prevažne ženy.
Výrobný program Yanfeng stojí na interiérových dieloch do automobilov. Spoločnosť Visteon vyrába prístrojové panely do automobilov svetových značiek.
„Veríme, že spoločne zlomíme zamestnávateľa a platy nám zvýši,“ povedala Gabriala. „Už pred troma rokmi sme rovnako bojovali za zvýšenie miezd. Áno, podarilo sa, ale v dvoch etapách. No uberajú nám z pohyblivých zložiek.“
Tomáš samozrejme vie, že by v zahraničí zarobil viac. Má však rodinu a ako
povedal, je lepšie niečo s týmito podmienkami niečo spraviť, ako zutekať. „Dúfam, že to vyjde.“
Protestujúci veria, ak ich doteraz zamestnávatelia nebrali vážne, teraz tak urobia. "Vstúpili sme do Európy nie preto, aby sme boli novodobé otroci, ale preto, aby sme sa vyrovnali Európe aj kvalitou života.“
Zvýšenie miezd firmy nezruinuje
V súčasnosti vykazuje Slovensko dobrý ekonomický rast. Aj podľa odborárov je priestor na lepšiu životnú úroveň ľudí, ktorí dokážu robiť v nepretržitých zmenách.

Marián Cvanciger počul od ľudí aj o istom spôsobe vyhrážok pred protestným zhromaždením. „Zamestnávatelia vás presviedčajú, že keď zdvihnú mzdy, skrachujú a ostanete bez práce. Musíte si ale uvedomiť, že s jedným si poradia, so všetkými spolu nie. Vaša práca je pre nich dôležitejšia ako čokoľvek iné, ako najmodernejšie technológie, len to nechcú priznať.“
Šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna zdôraznil, že nie je pravda, že firmy položí 10-percentné navýšenie miezd. „Mzdové náklady z celkových nákladov v tomto priemysle sú sedem percent. Ak žiadate 12, tak to je náklad vyšší o zhruba 0,8 percenta.“ Dodal, že elektrina narástla o šesť percent, pričom tvorí z celkových nákladov 30 percent. „To bez problémov zamestnávatelia dokážu zaplatiť.“
Podľa Emila Machynu majú zamestnávatelia veľa peňazí, ale sila ľudí oveľa viac ako peniaze. „Ak budeme jednotní a nedáme sa zastrašiť, nezabránia našim požiadavkám.“
„Mám z toho dobrí pocit, verím, že sa konečne niečo udeje,“ povedala po skončení protestu Monika. Rovnaké presvedčenie vyjadrila aj Anna. „Zvládneme to až do konca.“
V najbližších dňoch budú pokračovať rokovania pred sprostredkovateľom. Ak sa odborári so zamestnávateľmi nedohodnú na nastolených požiadavkách, začnú zbierať podpisy na vyhlásenie ostrého štrajku.