„Mal som krátku dobu optimizmu, keď som si hovoril, že niečo napíšem a všetci skončia. Ale netrvalo to dlho. Som zmierený s tým, že to tak nie je. Nie je to o tom, že za každú jednu vec, čo napíšem, sa stane niečo významné.“
To sú slová investigatívneho novinára Jána Kuciaka (1990 – 2018) z marca 2017. Odpovedal tak študentom Univerzity Konštantína Filozofa pre ich časopis Občas nečas na otázku, či máva pocit bezradnosti, že hoci píše o korupcii, nikto nevyvodí dôsledky voči vinníkom.
Ján Kuciak veril, že postupnými krokmi sa dá spoločnosť a politická verejnosť kultivovať tak, aby si ľudia takýchto vecí dovoľovali stále menej a menej. „Viem, že sa to nestane za rok alebo za dva. Možno to bude trvať celý život.“
Žiaľ, o necelý rok, 21. februára 2018, jeho i jeho priateľku Martinu Kušnírovú zastrelil nájomný vrah.
Útok na demokraciu
Vlani sa stalo na Slovensku 67 vrážd, z nich až 22 označila polícia slovkom úkladná. Všetky sú smutné a pre pozostalých bolestivé.
Vražda novinára, ktorý navyše písal o prepojení mafie s podnikateľmi a ich väzbách až do najvyššej politiky, je však priamy útok na základné piliere demokracie – slobodu slova a právo občanov kontrolovať mocných a tých, ktorí porušujú zákon.

Proti tým, ktorí si dovoľovali stále viac a viac, vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, v Dolnom Kubíne a Námestove sa pridali aj Oravci, a začali meniť charakter krajiny.
Volali po slušnosti a spravodlivosti. „Fandíte im?“ opýtali sme sa vtedy čitateľov nášho webu nasaorava.sk. Až 81 percent verilo, že protesty naštartujú zmeny v riadení štátu, 14 percent z nich by radšej počkalo na výsledky vyšetrovania. Ostatných päť percent síce fandilo davu, no neverilo, že voči mocným niečo zmôže.
Kauzy neutíchajú
Stalo sa, čo sa stalo. Z čela štátu odišiel premiér, minister vnútra i policajný prezident. Momentálne sú v prípade vraždy Jána a Martiny štyria obvinení, obžaloby ešte prokurátor nepodal.
Každý deň sa však dozvedáme, že to je málo. Jedna kauza strieda druhú, arogancia moci neutícha. Sme svedkami zametania korupcie pod koberec, svedkami zneužívania moci a ubližovania slabším.
Či ešte nevyprchala túžba po zmene, sa ukáže v deň 1. výročia vraždy Jána a Martiny, vo štvrtok 21. februára o piatej popoludní na námestiach mnohých miest - na Orave v Dolnom Kubíne a v Námestove.
Iniciatíva Za slušné Slovensko upozorňuje mocných: „Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom ochoty a odvahy vytrvať. Nezabudneme! Pokračujeme!“