ORAVSKÝ PODZÁMOK. Plazmovú pec používajú na výrobu feromangánu len v Juhoafrickej republike, Rusku a Ukrajine. O stavebné povolenie na jej výstavbu teraz požiadali oravskí hutníci z OFZ. Keď sa táto informácia dostala na verejnosť, okamžite sa začali šíriť rôzne informácie, väčšinou negatívneho charakteru. Ľudia sa obávali, že pribudne ďalší zdroj znečistenia vzduchu.
Verejnosť mala o tom vedieť viac
„Volajú mi ľudia, pýtajú sa, čo to chcú v OFZ stavať,“ povedal Michal Janota, starosta Medzibrodia nad Oravou na zasadnutí Združenia miest a obcí dolnej Oravy. „Neviem im to vysvetliť, lebo sme neboli prizvaní na stavebné konanie. Treba chrániť životné prostredie.“ Požiadal, aby na najbližšie rokovanie ZMODO zavolali odborníkov z Okresného úradu životného prostredia z Dolného Kubína, aby zámer vysvetlili.
Starosta Oravského Podzámku Jozef Záhora vysvetlil, že projektovú dokumentáciu zverejnili na stránke Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline v októbri. „Keď ma ľudia požiadali, aby som im ju poskytol, tak som im ju zabezpečil.“

Minulý týždeň sa konalo záverečné stretnutie zástupcov OFZ, ochrany životného prostredia, Oravského Podzámku a ďalších odborníkov. Vyzerá to tak, že vydaniu stavebného povolenia nič nebráni.
„Očakával som trochu transparentnejší proces,“ povedal Marek Urban, poslanec obecného zastupiteľstva Oravského Podzámku. „Verejnosť mala o tom vedieť, ľuďom to mali vysvetliť. Nešírili by sa dohady a pochybnosti. Podstata a myšlienka je dobrá, len to treba dodržiavať a poriadne kontrolovať.“