DOLNÝ KUBÍN. Rieku Oravu zasiahlo viacero pohrôm, ktoré sa negatívne podpísali na jej stave. Ich dôsledky vysvetlil Jozef Púčik, predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Dolnom Kubíne. Spoločne s ďalšími rybármi sa stará aj o 29 kilometrov Oravy od sútoku s Váhom až po Raciborský potok pri Oravskom Podzámku.
Kedysi vychýrené lokality, z ktorých rybári odchádzali s kapitálnymi kusmi sú dnes prázdne. Prečo?
Dôvodov je viacero. Ekológiu zásadným spôsobom prvý raz narušila výstavba vodných diel vážskej kaskády. Zabránili prirodzenej migrácii rýb. Rybovody svoju úlohu nesplnili, ryby ostali uväznené v určitých úsekoch, z ktorých sa nemohli dostať ďalej. Zabránili sme tomu, čo v prírode fungovalo tisíce rokov.
Ale priehrady tu boli aj v minulom storočí a rýb bolo dostatok.
Pridali sa ďalšie negatívne faktory. Gazdovia kedysi vytínali z lesa len toľko stromov, koľko potrebovali, nerobili holoruby. Kolektivizáciou sa scelila pozemky, odstránili medze, mnohé plochy boli odvodnené melioráciami.

Vody bolo dostatok počas celého roka nielen v hlavných tokoch, ale aj v ich prítokoch. Potoky mali plno vody aj v horúcom lete, boli tam dvoj- až trojmetrové jamy, kde sa ryby mohli schovať a prežiť. Dnes sa voda stratí po roztopení snehu, potoky vysychajú. Ryby sa nemajú kde rozmnožiť.
Akú úlohu zohral priemysel?
Mohutná industrializácia zapríčinila znečistenie vôd. Naviac, Orava prežila v deväťdesiatych rokoch priemyselnú katastrofu, ktorú spôsobila jedna firma v Dolnom Kubíne.