ZÁKAMENNÉ, ORAVSKÁ LESNÁ, ZUBEREC. V rebríčku všetkých typov škôl v Žilinskom kraji je na 7. až 9. mieste Základná škola s MŠ Zákamenné.
ZŠ s MŠ Oravská Lesná patrí 14. priečka, o päť miest lepšie ako minulý školský rok.
Tretiu pozíciu na Orave a 18. v kraji má ZŠ s MŠ Zuberec, aj ona si polepšila o tri priečky.
Žiaci sa môžu tešiť na darček
„Pokračujeme v nastavených trendoch,“ zdôvodnil opätovne dobré umiestnenie riaditeľ zákamenskej školy Pavol Demko. „Máme šikovných učiteľov, šikovných žiakov.“ Pokles o dve priečky nemusí mrzieť. „Robíme, čo sa dá, nie každý rok sa zadarí.“
Žiaci v Zákamennom sa najnovšie tešia aj na zásielku, v ktorej bude vybavenie IT laboratória. Mala by im prísť v týchto dňoch. „Sú tam počítače, tablety, 3D tlačiareň a napríklad aj automatická meteorologická stanica či robotické moduly,“ hovorí Demko. „Plánujeme ju využiť na vyučovanie geografie, posilnenie počítačovej gramotnosti, ale aj ozvláštnenie ďalších predmetov.“

Základná škola s MŠ J. Vojtaššáka v Zákamennom so 702 žiakmi sa zapojila tiež do projektu Na základnej škole úspešnejší, kde získali pre školu na tri roky špeciálneho pedagóga, aby pomáhal žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Hodnotil takmer dvesto škôl v kraji
Do hodnotenia zaradil inštitút INECO 195 škôl v Žilinskom kraji, patria tam aj stredné školy a gymnáziá.
Inštitút upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. „Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali škôl pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov. Či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania, alebo pri vstupe na trh práce.“
„Viaceré školy s dobrými výsledkami považujú naše hodnotenie za akúsi satisfakciu za svoje dlhoročné snaženie, ktoré možno predtým nebolo plne docenené,“ tvrdí inštitút. „Rovnako tiež mnoho škôl často aj s priemernými výsledkami nás kontaktovalo a predložilo nám informácie o ich úspechoch, ktoré naša metodika nemusela zachytiť.“

Vo viacerých prípadoch školy využili možnosť zverejniť dodatočné informácie na internetovom profile svojej školy. „To všetko sú znaky, že v školstve pracuje stále veľa ľudí, ktorí berú svoju prácu ako poslanie a záleží im na kvalite vyučovania, hoci aj nie sú napríklad finančne docenení.“