
LIESEK. „Naozaj neviem, čím som si to zaslúžil,“ reagoval kňaz. „Vždy som robil len to, čo bolo treba a nevzdával som zápas za spravodlivosť a dobro. Pozornosť Svätého otca ma však utvrdila v tom, že si všíma aj malé vysunuté jednotky. Začal som cítiť ešte väčšiu radosť z toho, že patrím do Cirkvi.“
Kňaz Štefan Koma (89) je rodákom z Černovej, ako kaplán pôsobil v Bobrovci,
neskôr v Námestove. Od roku 1974 až do dôchodku ako farár v Liesku. Je autorom, prekladateľom, zostavovateľom i vydavateľom cirkevno-historických a náboženských kníh.
Počas svojej púte životom často narážal na prekážky, ktoré mu do cesty kládli komunistické štátne orgány.
„Nikdy sa nedá povedať, koľko útrap je priveľa, kde je tá hranica, kedy sa človek dokáže zlomiť,“ píšu o Štefanovi Komovi Pamäti národa v projekte Príbehy 20. storočia. „Jednou z tých najhorších je neistota, dezilúzia z bezmocnosti jednotlivca vystaveného dobe, ktorej sa stal domnelým nepriateľom. Štefan Koma prežíval v tejto neistote dlhé roky a desaťročia, nikdy sa však nevzdal svojho cieľa, zásad ani pevnej viery. Budúcim generáciám by chcel preto popriať hlavne pevnú silu, brániť pravdu navzdory všetkým okolnostiam a režimom, opakujúc im svoju životnú zásadu: Všetko, čo je bez Boha, obracia sa nakoniec proti človeku!“


.