Grécko je krajinou bohov, filozofov, olivového oleja a olympijských hier. Je to krajina, ktorá dala svetu demokraciu, ale aj modernú medicínu. A práve Grécko bolo pre žiakov a učiteľov Strednej priemyselnej školy informačných technológií Ignáca Gessaya pri Spojenej škole v Tvrdošíne prvou zastávkou na ceste k novým európskym projektom.

Úspešná realizácia európskych projektov má na Spojenej škole v Tvrdošíne viac ako dvadsaťročnú tradíciu. „Našej škole sa opäť podarilo získať grant v rámci európskeho programu Erasmus plus – medzinárodné strategické partnerstvá,“ hovorí riaditeľka školy Ľudmila Uhlíková. „Školské výmenné partnerstvá Erasmus plus sú aktivity zamerané na výmenu skúseností v oblasti školského vzdelávania medzi študentmi prostredníctvom mobilít – pobytu a získavania skúseností v novej európskej krajine.“
Cieľom dvojročného projektu Pripravení pre Európu je nielen zvýšiť u žiakov komunikačné schopnosti v cudzom jazyku, ale hlavne realizovať možnosti pre ich osobný, akademický a profesionálny rast, uľahčiť im vstup na európsky pracovný trh a vysokoškolské štúdium na európskej pôde.

V rámci projektu žiaci a učitelia postupne navštívia šesť európskych krajín. Partnermi projektu sú stredné školy z Talianska, Slovenska, Grécka, Nórska, Bulharska a Španielska.
Prvou hostiteľskou školou, ktorá v novembri 2018 otvorila pre študentov z Oravy svoje brány, bola súkromná stredná škola Ekpaideftiria Avgoulea – Linardatou v hlavnom meste Grécka. „Grécki partneri pripravili odborné prednášky a workshopy s odborníkmi z oblasti kariérneho poradenstva,“ priblížila Uhlíková. „Okrem projektových povinností žiaci navštívili mnohé z historických pamiatok a múzeí priamo v Aténach i v blízkom okolí.“
Histórie sa mohli nadýchať medzi ruinami ikonických chrámov Akropoly a Parthenonu a navštíviť staroveké mestá Korint a Epidaurus. Historicky druhé hlavné mesto Grécka – Nafplio, ktoré leží na Peloponézskom poloostrove, bolo cieľom poslednej prehliadky.

Ubytovanie v pohostinných gréckych rodinách zas žiakom umožnilo spoznať, že na prvom mieste u Grékov je rodina, ktorá je nerozlučiteľná. Deti žijú so svojimi rodičmi aj v dospelosti často aj s celou svojou rodinou.
„Cestovanie a spoznávanie nových kultúr, uzatváranie nových priateľstiev pomáha žiakom postupne získavať kozmopolitný pohľad na svet,“ hovoria pedagógovia. „Čím sú mladí ľudia otvorenejší ku kultúrnej rozmanitosti, tým častejšie vnímajú kultúrne odlišné národy pozitívne.“
Mladí ľudia, ktorí absolvovali pobyt v Grécku, nezískali len zážitky na celý život, ale aj skúsenosti a zručnosti, ktoré im pomôžu pri ďalšom uplatňovaní sa na európskom trhu práce a počas vysokoškolského štúdia v zahraničí.
Autor: SPŠ