TRSTENÁ. Bolo to v apríli, keď na jednom z modlitebných večerov Milosrdný, ktorý sa každý mesiac koná v trstenskom farskom kostole, padol nápad na zorganizovanie potravinovej pomoci.
Kňaz Branislav Kožuch oslovil účastníkov s tým, či by pomohli ľuďom, ktorí to majú v živote ťažšie. Z ojedinelej myšlienky sa stala pravidelná akcia. Pribúda potravín i darcov. A obdarovaní sú vďační.
Rôzne skupiny
Výzva sa okamžite ujala. Hneď v prvý mesiac dostali zamestnanci centra množstvo potravín – múku, cukor, ryžu, olej, cestoviny, ale medzi darmi sa našli aj čaje, sladkosti či konzervy.
„Každý mesiac sme viac a viac prekvapení, koľko ochotných ľudí prichádza a daruje zo svojho,“ hovorí Branislav Kožuch. „Raz mesačne sa objaví plno potravín pod obetným stolom, a tak môžeme vidieť, čo dokáže Boh robiť so srdcami ľudí.“

Dary rozdeľujú v priestoroch komunitného centra jeho pracovníci. Oni ich následne aj roznášajú rodinám, ktoré takúto pomoc potrebujú. Je ich zhruba 25, nie sú len z Trstenej, ale aj z okolia.
„Máme rodiny so staršími i mladšími deťmi, no aj starších invalidov, ktorí sami nedokážu vyžiť,“ približuje Lenka, pracovníčka centra. „V poslednej dobe sa stretávame so starými rodičmi, ktorí sa starajú o vnúčatá, pretože rodičia detí, alebo jeden z nich, pri starostlivosti o ne z rôznych dôvodov zlyhali.“
Darčeky detí deťom
Reakcie ľudí boli od začiatku veľmi ústretové a pozitívne. Myšlienka sa im okamžite zapáčila. Mnohí volali a pýtali sa, akým spôsobom môžu pomôcť. Niektorí dokonca zaplatili tábory deťom zo sociálne slabších rodín, deti z lepšie situovaných rodín pripravili pre tie chudobnejšie vianočné darčeky, ktoré pracovníci centra rozvezú počas Štedrého dňa.

Rôzne reagovali na potravinové balíčky obdarovaní. „Stalo sa, že sme prišli do jednej rodiny, predstavili sme sa a vysvetlili potravinovú pomoc,“ hovorí Lenka. „Keď sme povedali pani, ktorá nám otvorila dvere, že máme pre ňu nejaké potraviny, opýtala sa, prečo práve ona. V tej chvíli nemáte slov, no v tom všetkom si náhle premietnete v hlave ľudí, ktorí darujú potraviny. Povedali sme jej, že práve preto, lebo sú ľudia, ktorým na nej záleží, ktorí ju majú radi. Vtedy sa rozplakala.“
Tipy na odkázané rodiny
Mnohí si nedokážu predstaviť, aké to je nemať peniaze ani na jedlo. Rodín v núdzi je však veľa, žijú okolo nás. Ako hovoria pracovníci centra, stačí len otvoriť oči, srdce a byť vnímavý. Odkázaní na pomoc druhých sú totiž veľmi vďační. A centrum s nimi pracuje dlhodobo.
Tipy má od starostov, zamestnancov obecných úradov, úradu práce, ale aj od komunitného centra Žirafa so sídlom na tvrdošínskom sídlisku Medvedzie.

Nejednu rodinu objavilo aj vďaka výzve, ktorú už niekoľko rokov pred Vianocami robí so stavebnou firmou z Liesku. Dobrovoľníci komunitného centra chodia po rodinách a spolupracujú s nimi.
„Vstúpiť do sociálne slabších rodín je náročné,“ dodáva Branislav Kožuch. „Nie každá je otvorená prijatiu. Čím menej o nich vieme, tým viac im to vyhovuje. Vytvorili si svet „ako prežiť“. Snažíme sa ich navrátiť do normálneho fungovania života. Vo všeobecnosti nás však teší, ako sa rozvinula naša vzájomná spolupráca, aj to, ako verejnosť reaguje na naše výzvy, ako sa snaží pomôcť.“