ZUBROHLAVA. Láska ide nie len cez žalúdok. Taký názov pre svoj projekt si zvolili aktívne dôchodkyne zo Zubrohlavy. Miestna Jednota dôchodcov má viac ako sto členov. Prednedávnom sa začali aktívnejšie stretávať. Spolu s členmi Rady mládeže si za symbolické euro prenajali nevyužívaný urbársky dom.
Mladí so staršími priestory skultúrnili, čiastočne zariadili. Keďže sú však dôchodkyne nielen vášnivé, ale aj veľmi dobré kuchárky, vymysleli si, že by bolo fajn urobiť v klubovni aj kuchynku. Kým však pohovky priniesli z domu a nábytky pozbíjali z paliet, zariadiť kuchyňu sa provizórne nedá.

Práve preto napísali projekt, s ktorým sa zapojili do výzvy jednej zo slovenských bánk pod názvom Komunitné granty. „Cieľom je prehĺbiť medzigeneračný dialóg zapojením seniorov a mladých cez spoločnú kuchyňu, v ktorej by naše babky piekli úžasné buchtičky, dedkovia by spravili skvelý čaj a mladí by učili starších moderným technológiám a zdravej životospráve,“ napísali v žiadosti. „Všetko za spoločným stolom v kruhu blízkych a priateľov z komunity. Deti budú zbierať recepty od starých rodičov a skúšať ich pripravovať v našej spoločnej kuchyni.“
Peniaze potrebujú na nákup linky so zabudovanou pecou na pečenie a varenie, umývačkou riadu a kávovarom.
Z 328 predložených žiadostí postúpil oravský zámer medzi osem najlepších v kraji. Za tie hlasovala verejnosť. Zubrohlavským ženičkám sa podarilo vyhrať a dostanú 10-tisíc eur. Aj keď to bol do posledných chvíľ veľmi vyrovnaný a napínavý súboj. Oravčanky získali 4614 hlasov, druhá Tília mala len o 41 hlasov menej.

„Rozhodol každý jeden hlas,“ hovorí Ľudmila Mokošáková, členka miestnej Jednoty dôchodcov a jedna z predkladateliek projektu. „Za každý srdečne ďakujeme. Najmä za to, že ste si našli minútku, ktorú ste obetovali pre nás.“
Nová klubovňa je aj patrične využívaná. Viac mladými, ale ani seniori sa nenechajú zahanbiť. Na prvej akcii vyrábali retro salónky a retro kolekcie. Na druhej spoločne oslavovali Mikuláša. „Mám pocit, že u nás došlo k novej situácii, kedy sa jednotlivé skupinky v obci začínajú spájať, spolupracovať. A túto spolupatričnosť v dedine cítiť, čo je veľmi dobré,“ dodala Ľudmila Mokošáková.
