Ako športovec obsadil 15. miesto na majstrovstvách Európy v lukostreľbe. Učil na stredných školách aj na vysokej. Je absolventom fakulty telesnej výchovy, má diplom za ekonomiku strojárstva a kvalifikáciu na vyučovanie jedenástich predmetov. Popri práci sa venoval rôznym činnostiam, ktorých výsledkom sú rôzne umelecké diela.
„Najviac som vyrobil nábožensky zameraných vecí. Zo sadry niekoľko stoviek Posledných večerí.“ Ale najviac využíva drevo.
Od malých vecí ku veľkým
Prvenstvo v jeho tvorbe patrí predovšetkým sväteničkám. Na kríž využíva drevo zo slivky, lebo má krásnu farbu, hlava je väčšinou z lipy, sem-tam z javora, na nádobu na vodu využíva buk alebo javor.
Postupne sa dostal ku drevorezbe, ktorej výsledkom sú sochy životnej veľkosti. Všimli si ho, preto dostáva pozvánky na drevárske plenére, dokonca opracováva už aj kameň. Nabral skúsenosti a pred dvoma rokmi prišiel na Obecný úrad v Istebnom s návrhom na usporiadanie rezbárskeho plenéra v dedine, kde žije.
ávrh sa stretol s pozitívnym ohlasom a dnes zdobia ulice, kedysi hutníckej obce, drevné postavy ochrancov Slovenska. Na druhom ročníku pribudli rozprávkové pos-tavy. Peter Pagáčik vytvoril husiarku zakliatu do kameňa, Juraja Jánošíka, medveďa s Mášou. „Husiarku preto, lebo Istebňanov volajú šury, čo sú husi.“
Dobrý by bol betlehem
Medzitým sa začali ozývať hlasy, ktoré žiadali drevený betlehem. Peter výzvu prijal. „Trvalo mi takmer dva roky, kým som ho vyrobil. Najviac práce zabral výber dreva, lebo postavy nemôžete robiť z celého kusa kmeňa, pretože by sa pri schnutí rozštiepilo.“

Preto zvolil na sochy štvrtky alebo polovice hrúbky kmeňa, ktoré neprasknú. Využil lipu, iba anjeli sú z topoľa, trúby majú z buka. Betlehem sa skladá zo 14 postáv, niektoré sú vysoké približne 80 centimetrov.
Pri pátraní po tom, aký počet postáv má betlehem mať, sa dopracoval ku číslu 27, no dočítal sa aj o mnohopočetnejších. „Základ tvoria sv. Jozef, Mária, Ježiško, vôl a osol vo vnútri maštale,“ vyratúva postavy. „Vo veršoch v biblii sa hovorí, že prišli pastieri, takže musia byť minimálne dvaja. K nim prirátame troch kráľov.
Môžeme pridať dvoch anjelov, dve ovečky a anjela zvestovateľa, ktorý niekedy nahrádza hviezdu. To je pätnásť. Troch kráľov môžeme rozšíriť o tri ťavy, ktoré viedli traja sluhovia a k nim ešte môžeme dať troch ďalších sluhov. A máme číslo 27.“ Podľa neho rozšírenie o ďalšie postavy možno zabezpečiť už len zvieratami.
Nový betlehem nainštalovali pred kultúrnym domom, kde je uložený a voľne prístupný na malom drevenom javisku.

Táto téma sa mu zapáčila a teraz má rozpracované až štyri betlehemy. V garáži mu schne šesť kubíkov dreva z buka, lipy, javora, slivky, jablone, hrušky, agátu, orecha.
Na dokončenie čaká niekoľko desiatok reliéfov. „Na učilišti som učil chlapcov vŕtať. Aby to malo zmysel, tak som im na drevo nakreslil vzor a oni ho obvŕtali.“ Podobne získal materiál z vyučovania sústruženia.
Malý byt, veľké dielne
Diela Petra Pagáčika sa dostali do Anglicka aj Ameriky. Teraz poškuľuje po kovorytectve a kušiach. „Vyrobil som osem funkčných replík stredovekých kuší. Nedajú sa vyrábať masovo, lebo najskôr treba zohnať správne lučište, až podľa neho sa dorába zvyšok.“

Na otázku, kde tvorí, odpovedá s úsmevom. „Kedysi som mal štvorizbový byt a nemal som kde robiť. Teraz mám dvojizbový byt, ale štyri dielne s nástrojmi a strojmi. Rozhodne sa nenudím. Naopak, bez vône dreva by som si deň už nevedel predstaviť.“