DOLNÝ KUBÍN. S blížiacim sa záverom kalendárneho roka prichádza vo viacerých kluboch k hodnoteniu a bilancovaniu. Bol to úspešný rok alebo nie? Čo sa podarilo a na čom treba popracovať?
Úspešný rok

Telovýchovná jednota Orava Dolný Kubín si na tieto otázky dala odpovede na hodnotiacej schôdzi, kde sa zišli atléti, funkcionári, priatelia a podporovatelia atletiky v Dolnom Kubíne. „Rok 2018 môžeme charakterizovať z hľadiska činnosti ako dobrý,“ hovorí predseda Jaroslav Lupák. „Podarilo sa nám vďaka finančnej dotácii mesta zapojiť do činnosti v atletickom hnutí a priviesť mladých ľudí k pravidelnému športovaniu nielen cez športové triedy pri ZŠ Martina Kukučína, ale aj cez atletický krúžok, kde máme už deti vo veku 6 až 7 rokov. Toto je výborná vizitka, lebo sa nám týchto predškolákov podarilo zapojiť aj do pravidelného súťaženia v rámci celého Slovenska Detská atletika. Pravidelne sa členovia našej telovýchovnej jednoty zúčastňovali atletických súťaží v rámci Stredoslovenského atletického zväzu, majstrovstiev Slovenska a máme aj niekoľko reprezentantov.“
Atléti z dolnokubínskeho klubu vybojovali na národnom šampionáte 5 zlatých, 4 strieborné a 6 bronzových medailí. V rámci ostatných súťaží celkom doniesli 58 kovov. Čo je však najdôležitejšie, podarilo sa im stabilizovať členskú základňu. Telovýchovnú jednotu reprezentuje 77 pretekárov. Iba 14 sú dospelí, ostatok tvorí mládež do 19 rokov. Potešiteľný je aj fakt, že klub má aj dvoch rozhodcov najvyššej kvalifikácie, desiatich druhej triedy a dvoch na krajskej úrovni. Bez vyškoleného zboru by sa nedali organizovať žiadne atletické preteky a tých robia v Dolnom Kubíne požehnane (halové preteky vo vrhu guľou pre žiakov, Deň kladiva, medzinárodný vrhačský míting v ťažkom päťboji a trojboji, majstrovstvá Slovenska veteránov v ťažkom päťboji a hode bremenom a memoriál Barnabáša Uvegeša).
Atléti si zaslúžia dráhu

Krásne úspechy dolnokubínskych atlétov však zatieňuje jeden veľký nedostatok. V meste a celkovo na Orave stále chýba regulárna atletická dráha s dĺžkou 400 m. V rámci bývalého stredoslovenského kraja je taká iba v Dubnici nad Váhom s umelohmotným povrchom. „Je hanbou pre okresné mesto a Oravu, že nemáme regulárnu atletickú dráhu s priľahlými sektormi podľa atletických pravidiel,“ hovorí Jaroslav Lupák. „Škvarové dráhy sa už nebudujú a ani preteky na týchto povrchoch a ich výsledky nie sú uznávané. Je len veľmi ťažko trénovať a pripravovať mládež bez základných materiálnych potrieb, ako je atletická dráha, sektory pre skok do výšky, diaľky, trojskok, skok o žrdi, hod diskom, kladivom oštepom. Prípravu v skoku do výšky nemôžeme vykonávať ani v telocvični ZŠ M. Kukučína, kde športové atletické triedy patria. Nemáme žiadne doskočisko pre nácvik tejto tak populárnej disciplíny u detí a mládeže. V tomto meste stále nechcú poslanci a vedenie mesta pochopiť, že Dolný Kubín sa jednoducho môže stať mestom športu, k čomu má vytvorené špecificky priaznivé predpoklady. Otázka športu vo volebných programoch je len formálna, všeobecná. Žiadny kandidát nebuduje nič nové a ani neplánuje takúto činnosť. Nezaslúžia si aj žiaci škôl na Bysterci mať riadnu dráhu a atletické sektory k výuke telesnej výchovy stanovenej v osnovách? Podľa mňa a mnohých ďalších určite áno. No ľudia, ktorí majú možnosť túto zmenu vykonať, to tak necítia. Škoda pre šport a jeho dianie v Dolnom Kubíne.“