Na nezmyselnú smrť študenta nechcú v Tvrdošíne zabudnúť

Tabuľa z budovy školy zmizla za záhadných okolností. Dodnes ju nikto nenašiel. Našli sa však iniciátori, ktorí sa postarali, aby Tvrdošín na Mareka Frauwirtha nezabudol.

O hrôzach druhej svetovej vojny sa učia najmä starší žiaci a stredoškoláci. O hrôzach druhej svetovej vojny sa učia najmä starší žiaci a stredoškoláci. (Zdroj: MSKS TVRDOŠÍN)

TVRDOŠÍN. V hornooravskom okresnom meste si študenti pripomenuli Deň študentstva spomienkou pri jedinečnom pamätníku v parku. Tento rok pridali ešte jednu malú slávnosť. Budovu základnej školy po rokoch opäť zdobí tabuľa s textom a fotografiou. Žiakom približuje Mareka Frauwirtha, obeť protinacistickej okupácie z novembra 1939.

Z histórie

Marek Frauwirth sa narodil 8. novembra 1911 v poľskom Zakopanom do židovskej rodiny. Krátko na to sa však presťahovali na Slovensko, do Tvrdošína. Práve tam chodil aj do základnej školy. Domov opustil prvýkrát v roku 1926, kedy začal študovať na strednej škole v Banskej Bystrici a neskôr na vysokej škole v Prahe. Bol mimoriadne nadaný. Hral na husliach, gitare, rád recitoval a veľa cestoval. Miloval život, no neužil si ho natoľko, ako by si zaslúžil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osudným sa mu stal 17. november 1939. Pražskí vysokoškoláci vyšli deň predtým do ulíc po tom, čo nacisti zastrelili študenta medicíny Jána Opletala. Mladí protestom vyjadrovali svoj nesúhlas s nacistickou okupáciou. Adolf Hitler reagoval tým, že dal zatvoriť všetky české vysoké školy a na výstrahu bolo popravených deväť mladých ľudí, prevažne študentov. Bol medzi nimi aj vtedy len 28-ročný Tvrdošínčan Marek. Okrem toho, viac ako 1200 študentov deportovali do koncentračných táborov.

O dva roky neskôr bol 17. november vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.

Nezabúdajú

Je to devätnásť rokov, čo v malom parku pri hlavnej ceste pribudol netradičný pamätník – tri drevené, obhorené zápalky. Navrhol a vytvoril ho miestny umelec Hieroným Balko, s myšlienkou prišla samospráva. Bolo totiž 60. výročie od smrti študenta, rodáka z Tvrdošína Mareka Frauwirtha. Pamätník bolo treba po rokoch vymeniť, keďže sa na dreve prejavil zub času. Hoci ho vlani robil nový umelec Michal Kožienka, pôvodný autor mu pri jeho práci asistoval.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Stretávajú sa, aby pookriali, zabudli na svoje bôle a ťažkosti Čítajte 

Na počesť mladého martýra však kedysi existovala v meste aj pamätná tabuľa. Bola na stene Základnej školy Štefana Šmálika a odhalili ju ešte v roku 1965. Slávnosti sa vtedy zúčastnilo mnoho ľudí, najmä študentov a žiakov. Dôkazom sú dobové fotografie. Po 17. novembri 1989 však zmizla a dodnes nikto nevie, kto ju zvesil, kam ju odložil a či ešte vôbec existuje.

Zmizla po revolúcii

Prvého odhaľovania pamätníka – troch zápaliek – sa zúčastnil Jozef Leikert, univerzitný profesor a historik, ktorý sa roky zaujíma o Marekov život a jeho tragickú smrť. Práve on bol iniciátorom myšlienky navrátenia tabule o tomto tvrdošínskom rodákovi na stenu školy.

„Pán Leikert sa nás už vtedy pýtal na pôvodnú tabuľu, ale nikto nevedel povedať, kde je,“ hovorí riaditeľ Dušan Šoltés. Myslí si, že ju odstránili po páde komunizmu preto, lebo bolo na nej napísané, že bol Marek komunista. „To však nie je pravda,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaci na Šmálikovej základnej škole sa o Marekovi Frauwirthovi učia v deviatom ročníku. Keďže ich dejepis učí riaditeľ, už im o ňom čo-to povedal. Viac sa dozvedia, keď sa dostanú k udalostiam spojeným s rokom 1939.

Spolupráca na diaľku

Dušan Šoltés mal staré zábery, na ktorých bola aj spomínaná tabuľa. Keď sa na neho obrátil Jozef Leikert a povedal mu o svojom pláne vyrobiť novú, nápad sa mu hneď zapáčil. Poslal mu dobové fotky, na diaľku dolaďovali detaily. Sponzorov na výrobu novej pamiatky na mladého Tvrdošínčana našiel univerzitný profesor. Slávnostne ju spolu so žiakmi odhalili práve deň pred Medzinárodným dňom študentstva.

Prečítajte si tiež: Drsný svet závislosti. Boli sme vo vlaku plnom beznádeje Čítajte 

„Aj keby bolo zaujímavé dozvedieť sa, kto a prečo ju po rokoch zvesil, v tejto chvíli to nie je dôležité, ani podstatné,“ povedal na slávnosti Jozef Leikert. „Podstatnejšie je, že sa tabuľa, aj keď nie pôvodná, vracia na to isté miesto, kde bola predtým. Z vďaky, z úcty, z presvedčenia. Verím, že ju už nikto nikdy nezvesí a bude stále pripomínať, že v Tvrdošíne žil Marek Frauwirth, ktorého nezmyselne 17. novembra 1939 v Prahe popravili.“

Tragický osud rodiny

Jozef Leikert sa životom Mareka Frauwirtha zaoberá viac ako tridsať rokov. Ako sám píše v jednom zo svojich diel, po nikom z deviatich popravených z akcie 17. november 1939 toľko nepátral ako práve po Marekovi. „Nie iba preto, že si bol Slovák a, zdá sa, zo všetkých popravených najpokrokovejší, aj keď to tiež zohralo svoju úlohu. Hneď, ako som začal zbierať materiály o týchto smutných udalostiach, si mi bol sympatický a zaujali ma tvoje názory,“ napísal.

Autor okrem iného zistil, ako dopadli ostatní z Marekovej rodiny. A osudy to boli väčšinou tragické. Mama a otec zomreli v koncentračnom tábore v Osvienčime, dvaja bratia v Majdaneku. Sestra a jej dve deti, rovnako aj manželka Markovho brata Jozefa, zahynuli pri potlačení Slovenského národného povstania neďaleko Vrátnej doliny. Vojnu prežil len Jozef, ktorý zvládol osem koncentračných táborov, a brat Maximilián, ktorý sa ukrýval v oravských lesoch.

Dôvody sú neisté

Vo svojom pátraní sa historik zameriaval aj na dôvod Marekovej popravy. Zistiť sa mu to však nepodarilo.

Prečítajte si tiež: Gašparko oravského bábkara sa dostal z meldbuchu do zoznamu UNESCO Čítajte 

Verzií existuje niekoľko. „Najpravdepodobnejšie preto, že na Slovenskom konzuláte v Prahe, kde brigádoval s kamarátom a priateľom Viliamom Černianskym z Kraľovian, vydávali falošné doklady,“ povedal Jozef Leikert. „Vďaka nim sa zachránilo veľa ľudí utekajúcich z obsadených Čiech a Moravy. V roku 1941 gestapo odhalilo, že bolo vydaných 2214 takýchto dokumentov. Znamená to, že približne toľko ľudí, predovšetkým intelektuálov, bývalých vojakov a ďalších, sa zachránilo. Z veľkej časti to bolo vďaka Marekovi Frauwirthovi, ktorý mal iba o pár rokov viac ako naši stredoškoláci.“

Jozef Leikert vo svojej slávnostnej reči vyzval žiakov a študentov, aby nedovolili návrat toho, čo robili nacisti. Aby sa už nikdy nevrátila vojna, násilie a nevraživosť.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 141
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 441
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 650
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 370
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 288
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 141
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 441
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 650
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 370
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 288
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu