TVRDOŠÍN. „Prišli sme o viacerých psov, bývame pri železnici, zomiera tam veľa psov. A všetkých sme zakopali do sadu, do poriadne hlbokej jamy,“ hovorí Ľubica. Nevie si predstaviť, že by svojho domáceho miláčika mala odovzdať pracovníkom kafilérie. Rovnako to vníma aj množstvo ďalších ľudí.
Nie je tajomstvom, že mnohí Oravčania, a zrejme nielen oni, uhynuté spoločenské zvieratá, teda psy a mačky, zakopú. Nemali by. Ale realita je iná ako zákonná povinnosť. „Legislatíva stanovuje, že všetky uhynuté zvieratá musia byť neškodne odstránené v asanačnom zariadení – kafilérke,“ hovorí Peter Čuleň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne. „Týka sa to aj domácich miláčikov.“
Výnimiek je minimum a týkajú sa len výnimočných prípadov, ak je uhynuté zviera nájdené v neschodnom teréne alebo v značnom štádiu rozkladu. Vtedy môže byť zakopané na vhodnom mieste. V opačnom prípade je priechodná len kafiléria.

Výjazd kafilérie stojí od 50 eur nahor. Náklady spojené so zneškodnením nájdeného biologického odpadu znáša správca cesty, ak bolo zviera nájdené na komunikácii, poľovné združenie, ak išlo o lesnú zver, vlastník zvieraťa, ak sa ho podarí zistiť. Ak pôvodca skládky nie je známy, náklady zaplatí veterinárna správa. Súčasne však s políciou pátra po majiteľovi uhynutého zvieraťa. To je však takmer vždy neúspešné, keďže chovatelia, ktorí len tak vyhodia uhynuté zviera, si dávajú pozor, aby ich nebolo možné identifikovať.
Zviera zapísané v centrálnom registri je z neho možné odpísať len nahlásením domácej zabíjačky, uhynutím, odcudzením alebo strhnutím divou zverou, pri čom však musí byť aj vyjadrenie pracovníkov oddelenia životného prostredia.
V súčasnosti bude zákonná úprava spôsobovať majiteľom domácich zvierat o to väčšie problémy, že psy musia byť povinne čipované. A ak niektorý uhynie, z registra ho treba vymazať. K tomu bude potrebné predložiť doklad o tom, ako bolo zviera zlikvidované. Ten okrem kafilérie nikto iný nevystaví.

Vo väčších miestach majú ľudia možnosť pochovať domácich miláčikov, a nie sú tam len psy a mačky, na oficiálne schválených zvieracích cintorínoch, alebo spáliť telo zvieraťa v zvieracom krematóriu.
Toto však na Orave zatiaľ možné nie je. Je teda otázne, ako budú veterinári v budúcnosti riešiť majiteľov psov, ktorí ich po uhynutí neodovzdali kafilérke, ale pochovali za domom či v lese. Isté je, že zákon im dáva možnosť uložiť pri porušení povinnosti pokutu od 400 až do 1000 eur.