DOLNÝ KUBÍN. Nepresné informácie vyvolávajú dohady a fámy. Keď sa k nim pridajú dezinformácie, začne sa šíriť panika. Potvrdzuje to prípad ochorenia, ktoré sa objavilo v jednom z domovov sociálnych služieb na Orave. Hlavným podozrivým je svrab.
Majú tam svrab!
„V domove dôchodcov majú klienti svrab. Chorých púšťajú na návštevy, ku lekárom, chodia za nimi príbuzní. Už sa nakazil aj personál. Svrab preniesli už aj do nemocnice. “ Tieto informácie povedal jeden Dolnokubínčan.
Redakcia ich začala preverovať. Informácie boli rôzne, niektoré aj protichodné, ale zhodovali sa v jednom. V zariadení sociálnych služieb majú klientku, ktorá sa po návšteve u príbuzných, približne v júli, začala sťažovať na drobný výsyp a svrbenie. Po tom, ako jej nezabrali lieky proti alergii, naordinované ošetrujúcou lekárkou, vyšetrili ju kožnej ambulancii.
„Na kožnom vyšetrení lekárka klientke nepotvrdila ochorenie na svrab a ani neodporučila žiadne opatrenia, ktoré by sme mali v zariadení vykonať,“ povedala riaditeľka zariadenia. „Klientke sme aplikovali liečbu, masť, ktorú jej predpísali.“
Potom sa klientka dostala na interné oddelenie dolnokubínskej nemocnie. Lekári svrab vylúčili. Po liečení sa vrátila do zariadenie pre seniorov. Neskôr sa vyrážky a svrbenie začali objavovať postupne u ďalších klientov, sťažoval sa aj personál. Začiatkom novembra prišiel za kožnou lekárkou personál zo zariadenia sociálnych služieb.
„Pacientky tvrdili, že prišli do kontaktu s pani, ktorá má svrab,“ povedala kožná lekárka Mária Schusterová. „Mali nejaké vyrážky, ale nenašla som úplne typické prejavy svrabu. Išlo iba o príznaky. Predpísala som im preventívnu liečbu.“
Podozrivé prípady pribúdali
V prípade infekčných ochorení, medzi ktoré sa svrab radí, musí lekár výskyt oznámiť hygienikom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Tí začali konať. „Napriek tomu, že to neboli jednoznačné prípady, ale len podozrenie, okamžite sme v zariadení vykonali štátny zdravotný dozor,“ povedala Mária Varmusová, riaditeľka RÚVZ Dolný Kubín. „Nariadili sme opatrenia na zamedzenie šírenia infekčných ochorení, dezinfekciu, izolovanie podozrivých osôb.“

Počas dvoch týždňov sa počet klientov s príznakmi podobnými svrabu zvýšil na desať, pribudli štyri zamestnankyne. „Zisťovali sme, s kým boli ľudia s podozrením na svrab v kontakte,“ povedala epidemiologička Martina Danišková. V zozname sa ocitla aj Dolnooravská nemocnica, kde určitý čas ležala pacientka. Hneď, ako sa to vedenie nemocnice dozvedelo, prijalo opatrenia.
„Postupovali sme tak, ako keby pacientka svrab mala dokázaný, hoci doteraz to žiaden lekár nepotvrdil,“ povedal námestník riaditeľa Ladislav Ninis. „Urobili sme všetky medicínske a technické preventívne opatrenia v súčinnosti s oddelením epidemiológie RÚVZ. Môžeme konštatovať, že žiadny pacient v našej nemocnici so svrabom nebol hospitalizovaný. Vyšetrili sme všetkých pacientov aj zdravotnícky personál, ktorý s tou pacientkou bol v kontakte. U nikoho sa svrab nepotvrdil ani po návštevách u viacerých odborníkov dermatológov.“
Začala sa šíriť panika
Ale v tom čase sa už mestom a Oravou začali šíriť rôzne neoverené informácie. „Vznikla veľká panika,“ povedala epidemiologička RÚVZ Ingrid Kahanová. „Veľa ľudí sa pri rozhovore o všiach začne škrabať na hlave. Podobné psychosomatické prejavy sú aj pri svrabe. Hlavne tí, ktorí prídu do styku s chorými osobami, začnú podozrievať každú vyrážku, svrbí ich celé telo.“
Svrab sa vyskytuje hlavne tam, kde je zanedbaná hygiena, v rómskych osadách, na miestach, kde je veľa ľudí. Šíri sa aj medzi bezdomovcami, narkomanmi. Tam má dostatok času, aby sa prejavili typické príznaky. Zapálená koža medzi prstami, na mäkkých častiach rúk v zápästí, lakti, medzi stehnami. Typické sú tenké chodbičky vyvŕtané parazitom.
„Tam, kde sa o hygienu dbá, sa tieto príznaky nestihnú objaviť,“ povedala okresná epidemio-logička Katarína Ranostajová. „Aj v tom zariadení sociálnych služieb často používajú mydlo, dezinfekčné prostriedky, je tam čisto, žiadny zápach. Touto kvalitnou opaterou nechtiac zničia prípadné stopy ochorenia, ktoré by jasne dokázali, či ide o svrab alebo nie. Možno aj preto doteraz nebol svrab laboratórne potvrdený ani v jednom tomto prípade.“
Dezinformácií pribúda
„Už od leta sme upozorňovali na to, že niečo nie je v poriadku,“ povedala jedna zo zamestnankýň. „Vraveli, sme, že to je, ale vedenie nám tvrdilo, že to je ekzém a z našej strany ide o ohováranie, vraj robíme paniku. Mohli nám hneď povedať, o čo ide. Chránili by sme sa, vyriešili to tak, ako všade inde.“
Pridala aj čerstvú informáciu z dolnokubínskej nemocnice. „Vraj sestričky v nemocnici plačú, lebo idú zatvoriť interné oddelenie a majú nakazených rodinných príslušníkov.“
Túto dezinformáciu vysvetlil námestník Ninis. „Na približne päť dní zatvárame ženské interné oddelenie, lebo ho ideme maľovať. Potom príde na rad aj mužské. Aj keď nám to nikto neprikázal, robíme to v rámci prevencie.“
Riaditeľka zariadenia pre seniorov opísala súčasnú situáciu. „Zamestnanci majú dostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov a pomôcok, všetkých sme poučili, ako postupovať. V prípade podozrenia na ochorenie môžu kedykoľvek ísť k lekárovi. Ani jeden zamestnanec nebol z tohto dôvodu práceneschopný. Všetkým, ktorí mali príznaky, sme vybavili možnosť absolvovať vyšetrenie na súkromnej kožnej klinike v Žiline, pričom náklady hradí naše zariadenie. Dve zamestnankyne napriek tomu podľahli panike a podali výpoveď, lebo sa cítia ohrozené na zdraví a živote.“

Minulotýždňová kontrola epidemiologičiek RÚVZ potvrdila dodržiavanie všetkých predpísaných opatrení. „Informovali sme rodinných príslušníkov klientov na tomto oddelení, dočasne sme tam preventívne vydali zákaz návštev. Na oddelenie dočasne neprijímame nových klientov,“ povedala riaditeľka. „Nemáme čo tajiť. Nie je to ochorenie ohrozujúce človeka na živote, ale je nepríjemné, ľahko sa rozširuje a ťažko zastavuje. Máme ho na jednom oddelení.“ Dodala, že všetci zamestnanci robia všetko, čo je v ich silách, bojujú voči kožnému ochoreniu s najlepším vedomím a svedomím.
Veľa ľudí považuje svrab za chorobu, ktorá u nás už vymizla. Nie je to pravda. Na Orave v roku 2017 evidovali 20 prípadov, tento rok doteraz desať. Treba k nim pripočítať ešte podozrenia zo zariadenia sociálnych služieb. O epidémii sa hovorí, ak ochorejú minimálne traja ľudia.
„Na Slovensku bolo tento rok päť epidémií, všetky sa vyskytli v domovoch sociálnych služieb,“ dodala Katarína Ranostajová. „Jedna z nich mala podobný priebeh s atypickými príznakmi, ako má táto na Orave. Ale paniku netreba robiť. Ochorenie sa neprenáša vzduchom, ale len telesným kontaktom. Je liečiteľné bez následkov.“
Upozornila, že ak sa vyskytne u jedného člena rodiny, treba preliečiť všetkých. V domácnosti treba urobiť opatrenia na zabránenie šírenia. Hoci pri úspešnej liečbe sa svrbenie zväčša zjemní už po dvoch dňoch, ako reakcia imunitného systému na proteín roztoča môže trvať aj niekoľko týždňov. Nejde však o zlyhanie liečby. Príliš časté používanie liečebných prostriedkov proti svrabu môže viesť k podráždeniu pokožky.
Typické príznaky svrabu
Chorobu zapríčiňuje roztoč zákožka svrabová. Samičky sa zavrtávajú na určité uprednostňované miesta, ako sú zápästie, prsty, chodidlá, lakte, pazuchy, prsné bradavky, pás, oblasť genitálií, kolená, rozkrok. Roztoče v koži vytvárajú chodbičky, vznikajú hnisavé vyrážky, objaví sa plošný zápal pokožky. Kým sa objavia typické symptómy choroby – s výnimkou chodbičiek roztočov – môžu ubehnúť aj štyri týždne.

Chodbičky roztočov, v ktorých samička kladie vajíčka, je možné vidieť ako jemné, špirálovité červenkasté čiarky, ktorých konce je možné označiť za miesta, kde sa roztoče práve nachádzajú.
Často však vidieť len samostatne sa vyskytujúce pupence obklopené sčervenanou pokožkou. Svrab je rozšírené ochorenie, ktoré sa prenáša telesným kontaktom. Šíri sa najmä v kolektívoch, kde ľudia žijú v tesnom kontakte. Rizikové sú predškolské zariadenia, domácnosť, ubytovne, internáty, sociálne ústavy či domovy dôchodcov.