AMSTERDAM. Všednú nudnosť života vymenil Dolnokubínčan Ján Raclavský za bežecké zážitky, a to nie obyčajné.
Zaumienil si odbehnúť maratóny v hlavných mestách Európskej únie. Posledný bežal v holandskom Amsterdame a bol to už v poradí šestnásty.
Každý je hrdinom

Oravský vytrvalec sa na dve noci prichýlil u kamarátov v mestečku Katwijk na severe Holandska, ktorý je od Amsterdamu vzdialený iba polhodinu autom. „Vyzdvihli ma v Leidene, kde sme navštívili miestne trhovisko s množstvom rýb a darov mora.“ Ešte predtým si Ján stihol pozrieť okolie Olympijského štadióna, kde sa začínal maratón. „Pred štadiónom je zaujímavá postava, akoby hajlujúceho športovca. Tento pozdrav bol spätý s olympijskými hrami. Prirodzene po druhej svetovej vojne sa prestal používať.“
Celé bežecké podujatie v hlavnom meste Holandska nieslo posolstvo superhrdinov. Každý jeden štartujúci, ktorý prekoná sám seba a odbehne maratón, polmaratón alebo 10 kilometrov, je hrdinom. „Je to tak. Mnohé príbehy odhodlania zmeniť svoj životný štýl ostávajú pred nami utajené a len samotní aktéri ich poznajú.“
Pod tri hodiny
Štartovný výstrel na Olympijskom štadióne mal zaznieť o 9.30 h. Dolnokubínsky bežec si doprial nečakanú rozcvičku. „Kvôli obmedzeniam som mal o kilometer dlhšiu cestu, ktorú som využil na krátky beh. Nebolo to nič oproti tomu, čo ma čakalo pred štadiónom.“ Pri vstupe pre bežcov vznikal obrovský lievik, zapríčinený spojeným vstupom pre verejnosť. „Stál som ešte pred vstupnou kontrolou, keď organizátori začali upozorňovať, že o 5 minút sa uzatvárajú koridory. Bol som stále bez poriadnej rozcvičky, ak nerátam beh k štadiónu.“
Ján Raclavský vybiehal z tretieho koridoru, ktorý bol určený pre maratóncov s časom 3:00 až 3:30 h. „Akákoľvek rozcvička nebola možná. Dostať sa cez 12-tisíc pretekárov na bežecký ovál je umenie a vyžaduje si precíznejšiu prípravu.“
Všetky tieto problémy opadli po oficiálnom štarte. Pri opúšťaní štadióna podporovali bežcov tisícky fanúšikov. Na nich čakala viac ako 42-kilometrová trať. „Rozdelil by som ju na dve časti. Prvá bola skôr mestská a miestami mi pošteklila nos čerstvo pokosená tráva. Druhá časť sa tiahla pri rieke Amstel, kde piknikovali a povzbudzovali v záhradkách celé rodiny. Niektorí sa plavili a kričali na nás z lodí, ktorých bolo neúrekom. Jedna hudobná loďka sa takto s nami plavila skoro 5 kilometrov.“
Všetko vyšlo ideálne, počasie i výsledok. Ján Raclavský zabehol maratón v Amsterdame časom 2:58:55 h. „Problémy ma obišli a tak už môžem plánovať sezónu 2019.“ Do úspešného absolvovania všetkých maratónov v hlavných mestách Európskej únie ostáva ešte zdolať 12 prekážok.