NIŽNÁ. Dejiskom XIV. ročníka celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných škôl v odbore elektrotechnika sa po dvoch rokoch opäť stala Spojená škola Nižná.
Tento rok sa prihlásilo deväť dvojčlenných tímov, desiaty vytvorila domáca dvojica. Chlapci ukázali, čo sa zatiaľ naučili o silnoprúde.
Dvojdňové aktivity
Súťaž vyhlasuje Slovenská obchodná a priemyselná komora spolu s Nadáciou pre ekológiu.
Žiaci mali aktivity rozdelené na dva dni. „Na úvod písali test, po ktorom nasledovala prvá praktická časť súťaže,“ priblížil Martin Tomaga, jeden z hlavných organizátorov a zástupca riaditeľa pre odborný výcvik. „Mimo harmonogramu sme pridali tvorbu elektrotechnickej dokumentácie v programe ProfiCad, aby bol prvý súťažný deň pre žiakov zaujímavejší. Mali za úlohu prekresliť do počítača elektrotechnickú schému, ktorú sme im predložili na papieri.“
Druhý deň čakala súťažiacich hlavná časť – zapájanie elektrického obvodu na cvičných elektro paneloch. Opäť dostali schému, ktorú museli za štyri hodiny zrealizovať tak, aby na konci všetko fungovalo.
Nové skúsenosti
Adrián Kšenzulák zo Spojenej školy Nižná bol na takejto súťaži prvýkrát. Hodnotil ju veľmi pozitívne, najmä preto, že na nej získal nové poznatky. Aj keď priznal, že očakával jednoduchšie úlohy.
„Je to dosť náročné,“ povedal. „Najmä príprava, aj keď som sa snažil pripravovať čo najlepšie a najzodpovednejšie. Možno budem mať vďaka tejto súťaži menšie stresy na praktických maturitách.“

Daniel Holúbek pricestoval na Oravu z Dubnice nad Váhom. Ani on sa podobnej súťaže predtým nezúčastnil. „Veľmi sa mi tu páči, dá mi to veľa do praktického života. Nové veci som sa dozvedel z testu, najmä čo sa týka technických noriem. Ale aj samotné zapájanie na paneli bolo zaujímavé.“
Tomáš Paulec z Považskej Bystrice sa zúčastňuje rôznych súťaží. Všetky sú však zamerané na slaboprúd. Táto silnoprúdová bola jeho prvá.
„Je to pre mňa ďalšia skúsenosť,“ zhodnotil. „Úlohy sú na našej úrovni, takže sa dajú zvládnuť. Venujem sa tomu aj doma, chodievam po stavbách, aj doma všetko zapájam, takže sa elektrine určite budem venovať aj po škole.“
Zvyšujúca sa úroveň
Každý žiak súťažil sám za seba. Organizátorská škola oceňovala najlepších jednotlivcov aj dvojice. Domáca dvojica bola hodnotená mimo poradia, aby bolo vyhodnotenie čo najspravodlivejšie a najobjektívnejšie. Majstri sa zhodli, že úroveň žiakov sa z roka na rok zvyšuje.
Potvrdil to aj predseda hodnotiacej komisie podnikateľ Peter Šveláň. „Sú šikovní aj menej šikovní, niektorí majú viac strach, niektorí menej, ale tohtoročná úroveň je celkom slušná,“ povedal. „Aj keď po rokoch práce so študentmi viem, že teória je dobrá, ale najlepšia škola je prax. Študentom musím vysvetľovať, že elektrotechnika nie je len o zapájaní vypínačov a zásuviek.“

Prvenstvo medzi jednotlivcami si napokon z Nižnej odniesol Michal Klimo z Banskej Bystrice, medzi dvojicami bola najlepšia Stredná odborná škola strojnícka z Považskej Bystrice. Domáca dvojica do celkového hodnotenia nespadala. Chlapci Dominik Kubas a Adrián Kšenzulák však získali najviac bodov zo všetkých súťažiacich.